Magnetizmus je názov neviditeľnej sily, ktorá navzájom priťahuje niektoré materiály a ktorá pôsobí medzi elektrickými poliami. Magnetizmus vytvárajú feromagnetické látky (kovy). Obsahujú drobné molekuly, ktoré sa správajú ako miniatúrne magnety a nazývajú sa dipóly. Ak je tyč nezmagnetizovaná, dipóly sa vytvarujú do uzavretých reťazcov (ich protiľahlé konce - póly sa spoja a nie sú tam viac voľné póly, ktoré by mohli niečo pritiahnuť. V zmagnetizovanej tyči sa reťazce polámu a dipóly sa usporiadajú do vyrovnaného radu, a tak na oboch koncoch tyče ostanú voľné póly.
Magnetické polia:
Magnet je obklopený magnetickým poľom, ktoré je neviditeľné. Magnetické pole je najsilnejšie na svojom severnom a južnom póle. Dva navzájom opačné póly rozličných magnetov sa priťahujú. Dva rovnaké póly magnetov sa odpudzujú. Opačné konce magnetu majú opačnú polaritu. Magnetické pole magnetu môžeme znázorniť indukčnými čiarami. Tieto čiary vymyslel človek, aby sa dalo zakresliť magnetické pole. Vzniknú nám napríklad, keď položíme magnet na stôl, potom naň položíme priesvitné sklo (pls čisté) a nasypeme naň malé jemné železné piliny. Tie okopírujú magnetické pole magnetu. Pri silnejšom magnete sa však môžu vytvoriť iba také „guče“ pilín a vy nič neuvidíte.
Elektromagnetizmus:
Elektromagnet je taký magnet, ktorý vytvára magnetické pole len vtedy, keď ním prechádza elektrický prúd. Elektromagnety sú zvyčajne kusy drôtu niekoľkokrát stočené do cievky, aby sa zvýšil magnetický efekt. Magnetické pole vytvorené v cievke sa môže zvyšovať vložením látky z magneticky mäkkej (feromagnetickej) ocele, napríklad tak, že sa železný tyč zasunie do vnútra cievky. Prúd tečúci cievkou spôsobí, že sa tyč z magneticky mäkkej ocele stane dočasným magnetom.
Vytváranie magnetického poľa:
Keď tečie elektrický prúd drôtom, vytvára sa okolo drôtu magnetické pole. Ak do drôtu zasunieme kus kovu a necháme severný a južný pól kovu voľný, kov sa zmagnetizuje. Toto je potom elektromagnet.
Využitie magnetizmu v živote:
Šrotoviská
Obchodníci so šrotom často používajú veľké elektromagnety na zdvíhanie a premiestňovanie starých áut. Keď sa elektrický prúd vypne, cievkou prestane prúdiť elektrický prúd, teda prestane pôsobiť magnetické pole a šrot pustí na zem.
Zvonček (napr. školský)
Po stlačení spínača začne cievkou (elektromagnetom) prechádzať elektrický prúd. Elektromagnet pritiahne kotvu a kovová palička (menšie kladivko) udrie do zvončeka. Po pritiahnutí kotvy sa však rozpojí kontakt (preruší sa elektrický obvod) a elektromagnet kotvu pustí (pritiahne ju gravitácia). Tým sa ale opäť zapne elektrický obvod a celý dej sa opakuje, kým držíme spínač stlačený.
Moderné zvončeky sú však prepojené s hodinami a udierajú v určený čas (zapínajú sa automaticky).
Ističe
Takmer určite sa vám už stalo, že sa vyhodili poistky, keď ste mali v zástrčkách priveľa spotrebičov. Deje sa to, aby sa nepoškodili vodiče priveľkým prúdom.
Ističe obsahujú elektromagnety, ktorými prechádza neustále prúd. Keď sa však prú zväčší, zväčší sa i magnetické pole elektromagnetu. Ten pritiahne kotvu a preruší tak tok elektrického prúdu.
Následne môžeme kotvu vrátiť na miesto manuálne (tlačidlom alebo nejakou páčkou).
Poznámočka:
Dosah elektromagnetu (cievky) môžeme zvýšiť dvoma spôsobmi. Buď namotáme na cievku väčší počet závitov alebo zvýšime elektrický prúd prechádzajúci cievkou (prípadne oboje).
Dúfam, že sa vám článok páčil. Už čoskoro by mal vyjsť ďalší ;)