A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

František Jozef I. a Móric Augustus Beňovský

František Jozef I. a Móric Augustus Beňovský

František Jozef I.

 

b2ap3_thumbnail_dobroslav-trnka-vareha-bismarck-nietzsche.jpg

 

Narodil sa : 18. augusta 1830

  František Jozef I. bol rakúsky arcivojvoda, rakúsky cisár a prezident nemeckého spolku z habsbursko-lotrinského rodu, najstarší syn arcivojvodu Františka Karola Habsburského a Žofie Bavorskej.

    Od detstva bol svojou ctižiadostivou matkou vychovávaný k úlohe budúceho cisára. Vštepované mu boli religiozita, usilovnosť, cieľavedomosť a zodpovednosť. Vedomie a presvedčenie o božskej vyvolenosti habsburskej dynastie ho priviedli k izolovanosti a autokratickej nedôvere. Nenašiel si ani bližší vzťah so svojimi mladšími súrodencami.

Ako trinásťročný nastúpil do službi v armáde (ako plukovník) a všetko vojenské ho sprevádzalo po celý zvyšok života (napr. nosil takmer výlučne uniformu).

    Nevyjasnený postoj zastával František Jozef v zahraničnej politike. Počas krymskej vojny (1853–1856) si Rakúsko kvôli lavírovaniu vo veci priateľstva k Rusku na jednej strane a Anglicka a Francúzska na strane druhej, znepriatelilo Rusko. Tento obojaký postoj ho priviedol do medzinárodnej izolácie a nesprávne zhodnotenie zahraničnopolitickej situácie i do vojny s Francúzskom a Sardíniou v r. 1859. Vtedy cisár osobne zasiahol do priebehu bojov, keď sa postavil do čela armády. Ako vojvodca však nemal nadanie a po niekoľkých porážkach bol nútený definitívne odstúpiť Lombardiu. Ďalšou ranou bola strata Benátska po prehratej rakúsko-pruskej vojne v r. 1866.

Po týchto, pre krajinu citeľných stratách, prišlo v Rakúsku k liberalizácii politického systému a jeho vyvrcholením bolo rakúsko-uhorské vyrovnanie v r. 1867. Monarchia sa rozdelila na dve časti, mala dve hlavné mestá, dva oddelené parlamenty a pomerne neprehľadný systém spoločných a samostatných ministerstiev. Rakúsko-Uhorsko odteraz malo spoločného iba panovníka, armádu, zahraničnú politiku a menu. Vytvorenie duálneho štátu monarchiu však neposilnilo, skôr naopak. Dalo voľný priechod vlne nacionalizmu a vo svojej podstate priviedlo krajinu k zániku. Liberálne vlády v r. 1867 – 1879 zaviedli pokrokový školský, tlačový a volebný zákon.

V roku 1878 došlo zo strany Rakúska k obsadeniu Bosny a Herzegoviny. Tu však cisár narazil na mocenské záujmy Ruska. To spôsobilo, že sa cisár odvrátil od svojho niekdajšieho spojenca a spojil sa naopak so svojimi nepriateľmi, Talianskom a Nemeckom. Výsledkom bol vznik aliancie nazvanej Trojspolok.

      Postavenie Františka Jozefa na medzinárodnej scéne sa postupne oslabovalo. Jeho niekdajšia snaha o zviditeľnenie krajiny i seba samého upadala a postupne sa sťahoval do úzadia na medzinárodnej scéne i v domácej politike. Františkova úloha cisára začala byť viac-menej reprezentatívna. Po r. 1893 vlády čelili vlne nacionalizmu a nadstranícky cisár v nej plnil dôležitú integrujúcu úlohu. Do záveru jeho života zasiahlo vypuknutie prvej svetovej vojny, v priebehu ktorej zomrel. Po smrti bol pochovaný do kapucínskej krypty vo Viedni.

František Jozef stál na čele rakúsko-uhorského mocnárstva šesťdesiatosem rokov, ako jeden z najdlhšie panujúcich monarchov v dejinách. Bol medzi ľudom obľúbený, stal sa symbolom starej habsburskej tradície a zárukou spravodlivosti.

Jeho manželka bola Alžbeta „Sissi“ Bavorská.

Zomrel: 21. novembra 1916.

 

Móric Augustus Beňovský

 

 b2ap3_thumbnail_230px-Mric-Benovsk.jpg

 

  Móric celým menom Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský sa narodil v roku 1746 v obci Vrbové . Vo Vrbovom aj vyrastal a neskôr sa stal dôstojníkom rakúskej armády ,ale pre  spori bol nútený opustiť Uhorsko a pokračovať v Poľsku. Po určitej dobe ho zajali Rusi a vykázali ho na Kamčatka. Potom ako sa mu podarilo ujsť aj s niektorými väzňami sa plavil ako prvý Európan po tichom oceáne. Podarilo sa mu dôjsť do Francúzska a urobiť dojem na kráľa a spriateliť sa s ďalšími veľkými osobnosťami. Nakoniec ho francúzsky kráľ vyslal na Madagaskar reprezentovať Francúzsko a ďalej ho kmeňový náčelníci zvolili za kráľa Madagaskaru . Po mnoho rokoch vzbúril domorodcov proti Francúzsku a vyhnali ich .

Na Madagaskare vystaval hlavné mesto pomenované Mauritánia .V roku 1789 nazlostené francúzske námorné ministerstvo poslalo na Madagaskar tajnú výpravu, ktorá 23. mája uskutočnila prekvapivý útok. Móric Beňovský nepatrí medzi spisovateľov ale z jeho denníka a autobiografie sa stal svetový bestceler.. Kniha  sa volala Pamäti a cesty grófa Mórica Augsta  Beňovského . Autor v nej stvárňuje svoje dobrodružstvá na Sibíri , Kamčatke a na Madagaskare . Beňovský bol typický predstaviteľ obdobia osvietenstva, rozvoja dopravy ,obchodu a objavovania neznámych území.

Beňovský zomrel 23.5.1786 v osade Mauritánia na Madagaskare .

 

 

Ďakujem, že ste si prečítali môj článok. Dúfam, že sa vám páčil a že ste sa niečo nové dozvedeli.

 

Prajem pekný zvyšok dňa :)

Ohodnoťte tento článok:
Jar Adely Ostroluckej
Walter Isaacson - Steve Jobs

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34124 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27326 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26663 x čítané