A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Ochorenia nervového systému

136

Sú to ochorenia, ktoré postihujú mozog. Zapríčiňujú štrukturálne a biochemické zmeny, alebo zmeny elektrickej aktivity v mozgu, či v mieche. Každé z nasledujúcich ochorení (Alzheimerova,Parkinsonova,roztrúsená skleróza) sa prejavujú napríklad: poruchami pamäte a myslenia, trasom, stuhnutosti svalov, ochrnutím, alebo stratou citlivosti. Zatiaľ je možné tieto symptómy len obmedziť. úlohou vedcov je zistiť ako tieto príznaky zvrátiť.

Alzheimerova choroba

Je neliečiteľná. Postihuje väčšinou jedincov starších ako 60 rokov. Dochádza k odumieraniu mozgovej kôry, a kedže nervové bunky sa nedokážu regenerovať je to nezvratný proces. Ak je mozog postihnutý touto chorobou nadmerné ukladanie istého typu bielkovín vedie k vytvoreniu tzv. neuritických plakov v mozgovom tkanive. Tak sa vytvárajú zhluky degenerovaného tkaniv, ktoré poškodzuje funkcie mozgu.

Príznaky: 

oslabenie verbálneho vyjadrovaniastrata pamätiv neskorších fázach pacient nieje schopný postarať sa o seba.

Parkinsonova choroba

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 2736

Nanomedicína

2134593

Predpona "nano" označuje mierku, v ktorej sa pohybuje najnovší vedecký vývoj: jedna miliardtina metra. Z termínu nanotechnológia sa vyvinul názov pre moderné odvetvie medicíny nanomedicína. Mnoho vedcov sa domnieva, že práve aplikáciou nanotechnológie v medicíne môžme spraviť veľký krok dopredu v oblasti medicíny. Hlavným cieľom použitia tohto špecifického odvetvia je vyvinúť postupy pre liečbu ochorení v tele na úrovni buniek, alebo molekúl. Vyvinuli sa prístroje menšie,než priemer ľudského vlasu a ďalší prevratný vývoj sa očakáva.

NANOTECHNOLÓGIA: 

Najnovšie prístroje vyvinuté v tejto oblasti sú také malé, že ich možno merať len v molekulárnej mierke. Nanotechnológia pracuje v mierke jedného nanometra (10-9 metra). V súčastnosti je jej použitie v optike a biomedicíne. Najdôležitejšie sú nanoprístroje používané na zistenie rakoviny v rannom štádiu. Nanočastice môžu byť 100 až 10 000 krát menšie než je ľudská bunka! Veľkosťou sú podobné väčším biologickým molekulám, napríklad enzýmom. 

NANOČASTICE: 

Tieto častice sú tisíckrát menšie než bodka na konci tejto vety. Vedci Robert Langer a Omid Farokhzad použili nanočastice v boji proti rakovine. Sú tvorené uhlíkovými polymérmi a fungujú ako riadené strely. Táto novinka by umožnila prekonať komplikácie súvisiace s chemoterapiou. Odhad je, že vývoj v tejto oblasti bude dokončený za niekoľko rokov.

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 2412

Najzaujímavejšie alergie

OBRAZOK-1

Nádcha, či alergia? To je otázka. Kýchanie a slziace oči, vyrážka a dráždenie kože, opuchy a svrbenie sú len niektoré z bežných príznakov alergií, ktoré postihujú milióny ľudí na celom svete. Ale čo napríklad alergia na vodu, modernú technológiu, alebo cvičenie. Je to vôbec možné?

História

V Egypte sa objavila prvý krát astma po opakovanom vdychovaní  kadidla.

Neskôr anglický kráľ  Richard III, ktorý  využil svoju alergiu na jahody  na to, aby sa zbavil nepriateľa tak,  že  ho obvinil z pokusu otráviť ho.

Moderná éra alergiológie sa rozvinula až v 19.str, keď Charles Blackey zistil, že príznaky sezónnej alergickej nádchy sú spôsobené práve peľom tráv.

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 3370

Ako sa guľôčka dostane do guľkového pera

512px-Ballpointpentip_lessnoise

Srdcom guľkového pera je presne vybrú­sená kovová guľôčka dopravujúca na pa­pier rýchloschnúci atrament.

Vyrába sa z mäkkej alebo nerezovej oce­le s priemerom 1 milimeter (zabrúsenej s presnosťou na niekoľko milióntin mili­metra) alebo zo zlúčeniny volfrámu a uhlíka, ktorá tvrdosťou nezaostáva za diamantom.

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 2984

Ako sa do ceruziek dostanú náplne

512px-Closeup_of_pencil_graphite

Stáročia sa náplne ceruziek vyrábali z olo­va. Starí Egypťania, Gréci a Rimania pou­žívali malé olovené kotúčiky na linajkovanie hárkov papyrusu. Do nich potom pí­sali štetcom a atramentom. Európski umelci už v 14. storočí používali olovené, zinkové alebo strieborné tyčinky na kres­by svetlosivej farby. Hovorí sa im kresby striebornou ceruzkou. V 16. storočí po­tom Conrad Gesner zo švajčiarskeho Zúrichu vo svojej Rozprave o skamenelinách popísal tyčinku na písanie s dreveným obalom.

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 1672

Prečo steny žiaroviek neprasknú

Prečo steny žiaroviek neprasknú

Hoci sklená stena elektrickej žiarovky nie je o nič hrubšia než papier tejto stránky, nepraskne ani pri drvivom zovretí či pri silnom tlaku počas nasadzovania do objímky.

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 1812

Ako v batérii vzniká elektrina

Ako v batérii vzniká elektrina

Za vynález batérie vďačíme anatomickým pokusom v osemdesiatych rokoch 18. storočia, keď si Luigi Galvani, profesor anatómie na bolonskej univerzite, všimol mykajúce sa nôžky mŕtvych žiab zavesených na hákoch mriežky. Nesprávne usúdil, že ich pohyb spôsobuje akási „zvieracia elektrina“.

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 3753

Ten čas ale letí

Ten čas ale letí

Podstatou ľudského vnímania plynutia času sa zaoberajú vŕtači ľudskej psychiky až do dnešných dní. Čo sa za rýchlosťou ubehnutia nášho dňa vlastne skrýva? Všetci to predsa poznáme, ako rýchlo nám uteká čas cez prázdniny a ako pomaly počas školského roka. Ako je to možné? Je to len zdanie? To teda určite nie, má v tom totiť prsty najzložitejšia štruktúra na tejto Zemi - náš mozog.

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 3654

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
33908 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
26983 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26551 x čítané