A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Jack Andraka

Viac ako 85% všetkých prípadov rakoviny pankreasu sú diagnostikované príliš neskoro, v čase, keď šanca na uzdravenie je menej ako dvojpercentná. Len pätnásťročný chlapec to všetko zmenil. Na začiatku svojho výskumu ani nevedel, čo to pankreas je.

Výsledkom jeho výskumu je malý papierový test, ktorý stojí 3 centy a trvá 5 minút. Pri porovnaní so štandardným testom je 168 krát rýchlejší, 26 000 krát lacnejší a 400 krát citlivejší. Ale predovšetkým dokáže odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu choroby, keď je šanca na vyliečenie 100%. 

Klikni na odkaz nižšie a pozri si ako Jack prezentuje svoju cestu výskumníka.
Pozn.:10 minút a so slovenskými titulkami

Jack Andrada hovori na TED

Jackova mama vychovala vynálezcu a inovátora

Jane Andraka vychovala dvoch pozoruhodných synov. Dvadsaťročný Luke študuje elektrotechniku na Technickej univerzite vo Virginii.  “Vždy všetko rozoberal a špekuloval ako by veci mohli fungovať lepšie. Doslova chrlil nápady.” hovorí. 

Osemnásťročný Jack, na druhej strane, je inovátor a mladý vedec, ktorý získal medzinárodnú pozornosť potom, čo pred tromi rokmi vyvinul slubnú metódu diagnostikovania skorého štádia rakoviny pankreasu.

Ako povzbudzovať kreatívne myslenie?

Nesťažujte sa na školu, buďte učiteľom

Neskúšajte prerobiť školský systém. S tým sa nedá pohnúť. ”Môj čas prichádzal, keď sa chlapci vrátili zo školy”, hovorí. ”Sama som sa intenzívne zaujímala o to, čo by som im mohla podhodiť pod nohy. Vyhľadávala som, gúglila, navrhovala možnosti, vždy to však bolo v mojej réžii. Sledovala som, čo ich zaujímalo najviac a v tom som sa ich snažila podporiť.” Mnohí rodičia majú iný názor: ”Chcem aby moje dieťa bolo šťastné.” To môže skončiť vylihovaním na pohovke pred telkou a hracou konzolou. Nie je lepšie, keď vaše dieťa prekonáva samého seba a krok za krokom sa posúva k svojmu cielu?

Dieťa nevie čo chce, ukážte mu možnosti

Dieťa nevie, čo chce a je úlohou rodiča ukazovať možnosti. Nemusí to stáť veľa peňazí. Zoberte ho do knižnice a sledujte, ktoré knihy ho zaujmú. Všímajte si, v čom dobré, pretože to čo nám ide, to nás baví. Nepýtajte sa, čím chce byť keď vyrastie. Pozorujte k čomu ho to ťahá a snažte sa ho maximálne podporiť.