A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Astronomický ďalekohľad NEXSTAR 130SLT je opakovane portálom TopTenReviews vyhodnotený ako najlepší ďalekohľad (23 hodnotených) určený pre začiatočníkov na rok 2017. Ďalekohľad, ktorý prebudí túžbu objavovať tajomstvá astronómie má všetko, čo začiatočník potrebuje: - Dostatočne veľký priemer zrkadla - až 130mm, takže prístroj zachytí veľa svetla a poskytne krásny jasný a ostrý obraz. - Ľahko, rýchlo a pohodlne sa skladá bez akýchkoľvek špeciálnych nástrojov. - Kvalitný nerezový statív zaisťuje stabilnú základňu pre pozorovanie. - Systém GO-TO zabezpečí automatické nasmerovanie ďalekohľadu na požadovaný objekt a jeho sledovanie, aby si ho mal stále v okulári.

Prečo to je najlepší ďalekohľad pre začiatočníkov

Veľkosť objektívu

Tento parameter je u každého ďalekohľadu najdôležítejší a predstavuje priemer jeho hlavného optického komponentu - šošovky alebo zrkadla. Čím je toto číslo väčšie, tým lepšie, pretože hovorí o schopnosti ďalekohľadu zachytávať svetlo. A priemer zrkadla 130mm je už dostatočne veľký na to, aby ťa pozorovaný objekt okúzlil svojimi detailami. Ak by sme to mali vyjadriť číslom tak tento ďalekohľad zachytí 345 x viac svetla ako ľudské oko.

Dodávané okuláre

V dodávke nájdeš 2 okuláre s ohniskovou vzdialenosťou 25 a 9mm, ktoré poskytnú zväčšenie 26x a 62x. Najväčšie použiteľné zväčšenie je 306x. Ak budeš chcieť pozorovať objekty ďalekého vesmíru (hmloviny, hviezdokopy, galaxie) tak postačia tieto objektívy. Pri pozorovaní svetelných objektov, ktoré chceme zvyčajne vidieť pri zväčšení 100 - 150x je vhodné pouvažovať nad zakúpením okuláru s ohniskovou vzdialenosťou 5mm.

Čo musí riešiť bežný pozorovateľ

Určite nie je pre teba nič nové, že naša Zem vykonáva niekoľko pohybov a jedným z nich je rotácia okolo svojej osi. V dôsledku toho sa nám nad hlavami zdanlivo otáča obloha z východu na západ. Pre bežný pohľad je tento pohyb nepostrehnuteľný, ale pri pozorovaní ďalekohľadom nám objekty doslova utekajú zo zorného poľa. Ďalekohľad je preto potrebné otáčať v súlade s rotačným pohybom Zeme a to neustále. Toto ale nebude tvoj problém. Čítaj ďalej.

Stabilita montáže a sledovanie objektov (tracking)

Myslíme si, že pre začiatočníka je dôležitý komfort používania pri pozorovaní a presne to tento ďalekohľad poskytuje. Ďalekohľad je nielen vybavený počítačovým navádzaním na požadovaný objekt, ale vstavaný elektromotor eliminuje dôsledok zemskej rotácie a pozorovaný objekt udržuje v zornom poli okuláru.

Nastavenie ďalekohľadu

Po postavení prístroja na mieste pozorovania stačí zadať GPS súradnice miesta pozorovania (k prístroju si môžeš dokúpiť aj GPS lokátor, ktorý to urobí sám), nasmerovať prístroj postupne na 3 nebeské objekty, ktoré ani nemusíš poznať pretože prístroj ich sám identifikuje a to je všetko. Potom už len vyberáš z databázy 4000 objektov a venuješ sa krásam hviezdnej oblohy.

SkyQ Link 2 Wifi modul - keď technika zabáva

Čo to je? Táto vecička vytvorí po aktivovaní vlastnú Wifi sieť do ktorej sa môžeš pripojiť svojím tabletom alebo chytrým telefónom a ovládať tvoj teleskop bezdrôtovo. Stiahni si do tabletu aplikáciu Celestron skyportal mobile (verzia pre Android a verzia pre iOS) a tvoj teleskop sa otočí doslova podľa pokynu tvojho prsta. Aplikácia obsahuje viac ako 100 tisíc objektov hviezdnej oblohy. Preskúmaj planéty slnečnej sústavy, 120 000 hviezd, galaxie, hmloviny, kométy a satelity na obežnej dráhe Zeme (napr. ISS). Nestojí to nič, stačí mať tablet a telefón a zábava môže začať.

Čo ním môžeš pozorovať?

Ostré obrázky mesiaca ťa uchvátia a budeš chcieť vidieť viac. Polárne čiapky Marsu, atmosferické pásy Jupitera, Saturnove prstence ti poskytnú úžasné zážitky z objavovania. Tento ďalekohľad ale exceluje v sprostredkovaní obrazu hlbokého vesmíru. Pripravili sme pre teba niekoľko videosekvenciií a fotografií nezávislých pozorovateľov, aby si si urobil malú predstavu o tom, čo asi uvidíš. Všetky materiály boli zhotovené týmto ďalekohľadom.

Bude sa ti hodiť: