A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   


robot Edison verzia 2.0


robot Edison - verzia 2.0

Vstup do sveta robotiky nebol nikdy jednoduchší. Robot Edison dokáže rozpoznávať prekážky, pohybovať sa za lúčom svetla aj po nakreslenej dráhe, komunikovať s inými robotmi, spracovať signály z diaľkového ovládača vašej domácej telky, ale najmä prijímať nové programy, ktoré mu jednoduchým spôsobom pripravíš. Nemusíš sa učiť zložité programovacie jazyky, pretože všetko je pripravené tak ABY SI SA BAVIL.

SKU edison
65 €
51 €
Vypredané! Nie je možné objednať.

robot Edison - podložka

Čo je to za robota , ten Edison?

Edison je tvoj nový robotický kamarát

Naučí Ťa všetko o elektronike, programovaní a robotike, a to zábavnou a pútavou formou. Je vybavený všetkými senzormi, výstupmi a motormi potrebnými k predstaveniu úžasného sveta robotiky. To je skvelé, ale čo je robotika? Nuž, to nie je jednoduchá otázka. Tvorca Edisona, Brenton O’Brien hovorí, že “ robot je stroj, ktorý sa vie správať samostatne”. To znamená, že robot dokáže myslieť a rozhodovať úplne sám a podľa týchto rozhodnutí konať. Niektorí ďalší ľudia majú iné definície, ale nám sa táto páči, pretože je jednoduchá.

robot Edison - konštrukcia

Čo dokáže Edison?

robot Edison je programovateľný !

Najúžasnejšia vec na Edisonovi je, že si to Ty, kto Edisona naprogramuje! Môžeš Edisonovi povedať ako myslieť, ako sa správať, ako reagovať na svoje okolie. Tu je príklad jednoduchého programu, podľa ktorého sa Edison môže pri svojom pohybe držať nakreslenej čiary. Na jeho naprogramovanie použiješ program EdWare, programovací jazyk, ktorý sa ľahko naučíš behom krátkej chvíľe. Skoč na tento odkaz a zvoľ slovenský jazyk: http://edwareapp.com/

robot Edison - program
robot Edison číta čiarové kódy

Edisona dostaneš naprogramovaného!

Okrem toho, že robota môžeš programovať Ty sám, Edison tiež prichádza s prednastavenými programami, ktoré sú aktivované pomocou špeciálnych čiarových kódov. Edison sa dokáže vyhnúť prekážkam, jazdiť po nakreslenej čiare, prenasledovať svetlo alebo sa môže nechať ovládať diaľkovým ovládačom vášho televízneho prijímača. Takýto program sa aktivuje jednoduchým prejdením Edisona po čiarovom kóde. Také je to jednoduché. Tu je ukážka jednoduchého čiarového kódu, ktorý aktivuje Edisonov program sledovania čiary.

Kompatibilný so stavebnicou LEGO ®

Edison je kompatibilný s kockami stavebnice LEGO ®, takže si predstav, čo všetko s ním dokážeš.

robot Edison je kompatibilný s LEGOM

Aké programy má robot Edison nastavené?

robot Edison obchádza prekážky

Vyhýba sa prekážkam

Edison je vybavený detektorom prekážok, takže vidí prekážky v ceste a obchádza ich. Určite si už počul o robotických vysávačoch, no a tieto používajú ten istý systém ako Edison. Robotický vysávač ‘Roomba’ má dva takéto senzory. Jeden z nich je presne ako u Edisona pre detekciu prekážok a druhý je vlastne ‘útesový detektor’ , ktorý chráni robota pred pádom zo schodov.

Reaguje na zvuk

Edison má inštalované senzory zvuku, takže ho uvedieš do pohybu jednoduchým tlesknutím rúk. Podobné senzory sú používané v moderných autách pre detekciu, kedy motor zapaľuje palivo v každom valci. Táto informácia je potom privádzaná do riadiacej jednotky auta, aby sa zabezpečilo, že spaľovanie prebieha v správny čas. Pri nesprávnom fungovaní tohto systému, môže dôjsť k poškodeniu motora. Zabezpečenie spaľovania v správny čas tiež zaisťuje najekonomickejšiu spotrebu paliva.

robot Edison reaguje na zvuk
robot Edison sleduje zdroj svetla

Reaguje na svetlo

Edison miluje svetlo! Vždy pôjde smerom k najjasnejšiemu zdroju svetla, aj keby to malo znamenať pád zo stola. Taká to je láska! Toto je jeden z najzaujímavejších Edisonovych programov, pretože napodobňuje správanie, ktoré môžeme pozorovať u lietajúceho hmyzu. Určite ste počas horúci letných nocí zahliadli nočné motýle lietajúce okolo jasného svetla. Tento typ robotického správania nazývame ‘fototropizmus’ a je typický pre rastliny, ktoré rastú smerom k slnku. Edison sa pri tomto programe správa úplne samostatne a reaguje na zmeny vo svojom prostredí.Je snáď živý?

Reaguje na diaľkový TV ovládač

Edisona je možné ovládať na diaľku a stačí na to domáci diaľkový ovládač od TV alebo DVD prehrávača. Edison sa bude pohybovať podľa našich pokynov všetkými smermi, alebo sa bude točiť do oboch strán.

robot Edison sleduje diaľkový TV ovládač
robot Edison sleduje čiaru

Dokáže sa pohybovať po vyznačenej trase

Zoznám sa so svätým grálom nadšencov robotiky; sledovanie čiary. Sledovanie čiary je veľmi populárna robotická činnosť, pretože je veľmi zábavné sledovať robota ako chodí okolo svojej trasy. Sám uvidiš, koľko ľudí sa opýta “Je tá čiara magnetická?” Edisonov senzor zasvieti svetlo na povrch pod sebou a meria množstvo svetla, ktoré sa odrazí naspäť. Biela farba odráža veľa svetla, čo predstavuje vysoké svetelné načítanie a čierna farba odráža svetla len veľmi málo, takže je svetelné načítanie malé. Pri sledovaní čiar je Edison v stave konštantnej nespokojnosti. Keď ide mimo čiary, odbočí vpravo aby sa dostal späť na trasu. Ale ak je na čiare, odbočuje vľavo, aby sa dostal mimo čiary. To má za následok, že na okraji čiary kolíše.