Srdcom guľkového pera je presne vybrúsená kovová guľôčka dopravujúca na papier rýchloschnúci atrament.
Vyrába sa z mäkkej alebo nerezovej ocele s priemerom 1 milimeter (zabrúsenej s presnosťou na niekoľko milióntin milimetra) alebo zo zlúčeniny volfrámu a uhlíka, ktorá tvrdosťou nezaostáva za diamantom.
Aby lepšie prilipla k papieru, povrch guľôčky sa opracováva a zdrsňuje.
Potom sa guľôčka vkladá do oceľovej alebo mosadznej objímky tak, aby mohla voľne rotovať. Okraj objímky sa zúži - guľôčka nemôže vypadnúť.
Atrament steká zo zásobníka do ložiska guľôčky úzkou rúročkou. Systém guľôčka-zásobník musí byť otvorený, pretože v uzavretom systéme by vypísaním atramentu vzniklo vákuum, ktoré by znemožnilo prísun atramentu zo zásobníka.
Atrament sa pomocou kanálikov vnútri objímky rovnomerne rozvádza po povrchu guľôčky. Pohybom „večnej“ ceruzky po papieri guľôčka rotuje a kreslí čiaru.
Francúzska firma BiC predáva na celom svete viac ako 12 miliónov guľôčkových pier denne. Každým perom s jemným hrotom sa napíše viac ako 3,5 kilometra písma. Perom so strednou veľkosťou špice napíšete riadok asi o kilometer kratší.
Biro: vynálezca guľkového pera
Pred vynálezom plniaceho pera roku 1884 muselo ľudstvu viac ako jedno tisícročie stačiť na písanie dobre orezané brko. Guľôčkové pero prvý raz zostrojil v tridsiatych rokoch 20. storočia v Budapešti maďarský umelec a novinár Ladislao Biro. Biro začiatkom 2. svetovej vojny emigroval a svoju púť ukončil v Argentíne.
Ešte počas vojny pero s pomocou svojho brata Georgea (chemika) zdokonalil a v Buenos Aires začal jeho hromadnú výrobu. Roku 1944 predal autorské práva jednému zo sponzorov. Ten začal pero dodávať spojeneckému letectvu (výkon pera neovplyvňoval meniaci sa tlak vzduchu). Ladislao Biro zmizol do neznáma, no jeho pero sa udomácnilo na celom svete.
Fixky a zvýrazňovače Výrobcovia pier a fixiek šli ďalej po ceste, ktorú vyšliapal Ladislao B:ro. a výsledkom ich práce sú najrôznejšie druhy fixiek, zanechávajúcich jemnú, širokú, trvalú ä odstrániteľnú stopu na mnohých povrchoch - kovoch, skle, plastové povrchy nevynímajúc. Jemné kanáliky na špičkách fixiek vedú atrament do hrotu na princípe kapilárneho javu.
Plstený hrot Hrot fixky je vyrobený z prírodnej alebo syntetickej vlny.
Vláknitý hrot Živicou spevnené vlákna sú odolnejšie ako plstený hrot.
Hrot guľkového pera Atrament sa privádza do špičky rotáciou guľôčky.
Plastový hrot Atrament voľne steká na odolný plastový hrot.