A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Informačno- technicko- historicko- vedecké ...

Budem písať o informatike, vede a technike a čosi z histórie a skúsim aj nejaké pokusy. Vedemosti nečerpám z wikipedie, alebo referatov, ale z odborných kníh z viacerých zdrojov, kde viem že sú zdroje poctivé a pravdivé. Dúfam že Vás zaujmem.

Albert Einstein, jeho detský boj

Albert Einstein, jeho detský boj

Albert bol, ako ho všetci poznáme génius. Viete ako sa dopracoval k tomuto postu? Čím všetkým prešiel? V tomto blogu vám ukážem niečo z kúta zaujmavostí, ukážem Vám  aká náročná bola jeho cesta na začiatku.

Skúste sa zamyslieť, nie je dnešný život úplne jednoduchý?

Albert Einstein

Rodný list:

  • Meno: Albert Einstein
  • Dátum narodenia: 14.3.1879; 11:30 hod.
  • Miesto narodenia: Nádražná ulica 135, Ulm, Nemecko
  • Otec: Herman Einstein; obchodník s husím perím
  • Matka: Paulina Einsteinová, za slobodna Paulina Kochová 

                                                                               b2ap3_thumbnail_einstein-young-02.jpg

b2ap3_thumbnail_rodiia-einstein.jpg

Detstvo:

Albert sa paradoxne naučil rozprávať neskôr, ako väčšina jeho rovestníkov. Padľa niektorých ľudí si práve preto vypestoval činnú vizuálnu predstavivosť, pomocou ktorej premýšľal o vedeckých problémoch. Ako dieťa bol celkom obyčajný (možno trochu zaostalý), zlomový moment v jeho živote nastal vtedy, keď mu otec na narodeniny daroval kompas. Alberta fascinoval a začal premýšľať, prečo sa ručička otáča?
Ďalší  podnet, ktorý  Alberta zmenil bola jeho sestra, niežeby mu ničila vedecké predstavy, ale hrala na husliach, ktoré si Albert veľmi obľúbil.

b2ap3_thumbnail_on-a-sestrsa.jpg 

Albertova prvá škola:

Volala sa Peterská, začal ju navštevovať v devietich rokoch. Škola mala viac ako 200 žiakov!, a v ich triede ich bolo 70! Škola teda nebola hlavný prostriedok na prvotriedne vzdelanie. Štastnou náhodou sa však Albertovi  dostali do rúk knihy. Albertovi rodičia si k sebe pozývali jedného študenta medicíny- Maxa Talmuda. Max mal 21 rokov keď sa prvý krát  stretol s Albertom (ten mal vtedy 10). Max zastúpil školu a požičiaval Albertovi vedecké knihy, ktoré boli základom pre jeho vedecké zmýšľanie. V Nemecku bolo vtedy vedeckej literatúry minimum a bola len štastná náhoda, že sa k nej Albert dostal.

       Albert bol génius a to sa nezobrazilo len vo fyzike. Albert nesúhlasil s vtedajším tvrdým politickým režimom v Nemecku. Chcel sa silou mocou presťahovať preč od nacistov a politického extrémizmu. Paradoxne, aj keď chcel odísť nemohol, jeho otec nechcel odísť, ale musel. Pre zlú finančnú situáciu v Nemecku jeho firma zbankrotovala a on sa v roku 1894 (Albert mal 15) presťahoval do Talianska aj s Albertovým strýkom a matkou. Albert musel v Nemecku bývať s príbuznými, avšak podarilo sa mu utiecť.... 

Nový život:

b2ap3_thumbnail_einstein-it.jpg

V Nemecku nebol len tvrdý politický režim, ale aj školy s veľmi prísnymi učiteľmi, a tak Alberta vyhodili. Prečo? Bol nadaný a to všetkým liezlo na nervy. Kedže Ala vyhodili, nedostal žiadne vysvedčenie. Ak nemal študent vysvedčenie nemusel sa podrobiť povinného vojenského výcviku, takže nemusel zabiť dva roky vojenskou prípravou.  Albert sa rozhodol odísť za zvyškom rodiny do Talianska. Po svojich negatívach v škole sa rozhodol, že nechce byť nemcom a   požiadal otca o napísanie listu o zrušenie občianstva, nestal sa však občanom Talianska, nebol príslušníkom žiadnej krajiny. 

Al pracoval v rodinom podniku, a až v neskoršom študenskom veku sa ukázala jeho výnimočná inteligencia. Pracoval v strýkovej továrni , sám strýko o ňom povedal:"My sme si tu s mojím pomocným inžinierom lámali hlavu nad tým celé dni, a ten chlapec to vyrieši za štvrť hodiny."

Tu už mal Albert konečne trochu slobody a rozhodoval sa študovať prírodné vedy. Najlepšie miesto kde sa dalo vtedy dostať bola polytechnika vo Švajčiarskom Zürichu. Avšak nemohlo to byť také jednoduché a Alberta NEPRIJALI. Albert  nechcene musel ísť na školu do Aarau, kde bolo menej fyziky, ale viac jazykov. Po neúspechu sa nevzdal a vo svojich šestnástich položil otázku: Aké by bolo cestovať rýchlosťou svetla?  Rozmýšľal nad ňou ďalších 10 rokov, až kým na to neprišiel. 

b2ap3_thumbnail_PKA497ce6_einstein_mont.jpg

Aké ďalšie nevyspitateľné zmeny zasiahli Albertovým životom? To sa dozviete v ďalšom blogu.

 

 

Téma na diskusiu:

1. Čo si myslíte o vtedajšom živote v Nemecku, bolo pre Ala prospešné, že sa presťahoval do         Talianska?

2. Čo si myslíte o dnešnom prístupe školstva a vedy?
    Myslíte si, že keby Albert žil v dnešnej dobe, dokázal by toho  viac, ako vtedy?

3. Pripadá niekomu Alov prípad, podobný ako jeho život? Myslí si niekto, že má vzdelania             nedostatok?

 

 

Ohodnoťte tento článok:
Reflexná masáž nôh-východný svet
Dimenzie

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34403 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27552 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26751 x čítané