A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Rádioaktívne prvky

Rádioaktívne prvky

Rádioaktívne prvky obsahujú atómy, ktoré majú  tendenciu sa rozpadať na jednoduchšie atómy a vyžarovať energiu. Tento proces sa nazýva rádioaktívny rozpad. V prírode sa nachádzajú aj také prvky, ktorých jadrá atómov sa samovoľne rozpadajú, ide o prvky s prirodzenou rádioaktivitou. Iné prvky môžu byť rádioaktívne pri splnení určitých podmienok v jadrových reaktoroch.

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 2852

Svet zachvátený vojnou – 1. Svetová vojna

Svet zachvátený vojnou – 1. Svetová vojna
b2ap3_thumbnail_asd_20150613-150324_1.jpg

Kde sa bojovalo?

Počas prvej svetovej vojny sa bojovalo okrem Európy aj v Afrike a v Ázii, hlavne na Blízkom a Ďalekom východe. Najdôležitejšie však boli dva fronty v Európe:

- západný front

- východný front

 

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 2582

Tlačiarne

Tlačiarne
b2ap3_thumbnail_images_20150613-115405_1.jpg
b2ap3_thumbnail_imgres_20150613-115407_1.jpg

Tlačiarne

Opäť som sa rozhodol trocha zabŕdnuť do technológií. Snáď sa niečo priučíte :)

Ihličkové tlačiarne

 

 

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 1261

Ľudské telo (part 5)

Ľudské telo (part 5)
b2ap3_thumbnail_1.jpg
b2ap3_thumbnail_2.jpg
b2ap3_thumbnail_3.jpg
b2ap3_thumbnail_4---krvn-obeh.png

Dýchacia sústava

Dýchacia sústava zabezpečuje výmenu dýchacích plynov (kyslík, oxid uhličitý) medzi organizmom a prostredím. Dýchacie cesty sa skladajú z nosovej dutiny a ústnej dutiny, hrtana, hlasiviek, priedušnice, pľúc a priedušiek.

 

 

Ako dýchame

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 3227

Ako sa Lenin so Stalinom dostali k moci

Ako sa Lenin so Stalinom dostali k moci

Ako sa Lenin so Stalinom dostali k moci

Nastolenie boľševickej diktatúry v Rusku:

Rusko patrilo k veľkým, ale hospodársky zaostalým krajinám. Dôsledky vojny sa tam prejavili mimoriadne tvrdo. V krajine bol hlad a Rusko už roku 1917 nedokázalo naďalej viesť vojnu. Nespokojnosť s vojnou a cárskym režimom sa prejavovala po celej krajine. Po Februárovej revolúcii doku 1917, ktorá zvrhla cára, pokúsili sa niektorí demokraticky zmýšľajúci politici vytvoriť vládu, ktorá by zaviedla v Rusku demokratický politický systém. Krajina však pokračovala vo vojne a kríza sa tým naďalej prehlbovala. Situáciu využili ruskí boľševici na strane s Leninom, ktorí sa v novembri roku 1917 zmocnili vlády v Rusku (Októbrová revolúcia). Boľševici si medzi ľudom získali určité sympatie tým, že vystúpili z vojny a podpísali s Nemeckom a jeho spojencami mier. Sľubovali roľníkom pôdu, všetkým chlieb a národom ruskej ríše slobodu. Po nej, aby sa udržali pri moci, nastolili tvrdú diktatúru. Roku 1922 premenovali bývalé ruské impérium na Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR).

Stalinova krutovláda:

Po Leninovej smrti roku 1924 sa dostal k moci Stalin, ktorý boľševickú diktatúru premenil na skutočnú krutovládu. Milióny ľudí, ktorí zmýšľali inak ako boľševici, ale napokon aj ich stúpenci a blízky Stalinovi spolupracovníci, skončili v pracovných táboroch alebo boli bez súdu popravení. Boľševická diktatúra sa usilovala ovládnuť krajinu nielen mocensky a hospodársky, ale chcela sa tiež zmocniť myslenia ľudí, prenasledovala cirkev a v umení začala presadzovať iba jeden povolený smer , takzvaný socialistický realizmus. Toto všetko sa dialo s navonok vyhláseným cieľom vybudovať komunizmus, čiže sociálne spravodlivú spoločnosť. Preto sa boľševická strana premenovala na komunistickú stranu.

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 1824

KRIMINALITA

KRIMINALITA
b2ap3_thumbnail_mapa-krimi-kriminalita-trtestne-ciny-infografika-nestandard1.jpg

KRIMINALITA

 

Kriminalita je súhrn trestnej činnosti v určitej oblasti za určité obdobie. Kriminalita je súhrn trestných činov, ktoré spáchali, či už úmyselne, alebo z nedbanlivosti trestnoprávne zodpovední jedinci na istom mieste a za isté obdobie (v štáte spravidla za rok).

Kriminalita je druh neprípustného správania, za ktoré sú prideľované sankcie trestným zákonníkom. Zločin sprevádza človeka už veľmi dlhú dobu. Od nepamäti páchal človek veci, ktoré boli proti určitým morálnym zásadám i v dobách, kedy zákony neexistovali.

Vývoj kriminality naznačuje, že je a bude sprievodným fenoménom ľudskej spoločnosti vždy. Vymedzenie zločinu a trestu sa historicky vyvíjalo. Zo začiatku boli kritériami pre ich vymedzenie etické a náboženské normy (ako napríklad desatoro božích prikázaní - kresťanstvo a podobné).

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 2611

Baktérie a huby

Baktérie a huby
b2ap3_thumbnail_Prrodoveda-6---Mikroorganizmy-ijce-s-lovekom_html_61c0d3ed.jpg
b2ap3_thumbnail_imgres_20150614-161330_1.jpg

Baktérie a huby

Výživa a dýchanie baktérií a húb

Proces výživy vaktérií prebieha v rozličnom prostredí podľa miesta ich výskytu (pôda, vzdzch, voda, telá iných organizmov).

Baktérie prijímajú živiny povrchom tela.

Baktérie využívajú rôzne zdroje energie (slnečné žiarenie, chemickú energiu) a zdroje uhlíka (oxid uhličitý, organické látky) (preto uhlíka, pretože to je jeden z hlavných prvkov dôležitý pre život organizmov. Všetky organické látky obsahujú uhlík.).

Celý článok
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 8157

Jar Adely Ostroluckej

Jar Adely Ostroluckej

Autor: Ľudo Zúbek

Názov: Jar Adely Ostroluckej

Lit. druh : epický román

Lit. žáner: historický román (životopisný, ľúbostný

 

Celý článok
Značky:
Ohodnoťte tento článok:
Počet zobrazení 6114

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
14948 x čítané
Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
14166 x čítané
Dodo Farkaš
19. apríl 2015
Biológia
Senný nálev je taká mikrofarma , ktorý v biológii používame na pestovanie predovšetkým prvokov (Protozoa) aby sme ich potom hodili pod mikroskop a čučali na nich ako na zjavenie . Príprava j...
Hodnotiť:
12712 x čítané