A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Ako funguje telefón?

V súčasnosti nie je telefón nič neobvyklé. Vytiahneme mobil z vrecka, vytočíme číslo a porozprávame sa s tetou, ktorá býva 300 kilometrov od nás. Čoraz populárnejšie mobily nepotrebujú šnúry. Pozrime sa, ako to bolo kedysi a ako je to dnes.

V roku 1876 sa uskutočnil prvý telefonický hovor. Americký vedec Alexander Bell zavolal svojmu kolegovi Thomasovi Watsonovi a povedal: „Pán Watson, prídte ku mne, prosím, potrebujem vás“. Práve Bella považujeme za vynálezcu telefónu. Princíp fungovania Bellovho telefónu bol velmi jednoduchý. V mikrofóne použil membránu (tenkú, pružnú blanku), ktorá sa zachvela pod vplyvom ľudského hlasu. Bell si všimol, že umiestnenie membrány v blízkosti elektromagnetu (železného jadra ovinutého drôtikom, cez ktorý prechádza prúd) vyvoláva zmeny napätia elektrického prúdu. Takto „prerobil“ chvenie na elektrické impulzy. Impulzy prešli káblom do reproduktora. Tam prúd - znova pomocou elektromagnetu - rozvibroval membránu, čím vznikol zvuk.

V pevných linkách sa dodnes využíva elektrický prúd, ktorý prechádza vodičom (šnúrou) na prenos hlasu na diaľku, ale mikrofóny a reproduktory sú oveľa modernejšie. Mobilný telefón funguje trocha inak. Aj v ňom sa nachádza mikrofón a reproduktor. Zvuk sa mení na elektrický signál, ale prenášajú ho elektromagnetické vlny. Kým vlny dorazia z jedného mobilu do druhého, zachytia sa vo vysielačoch, v ktorých sa signál zosilní. Takéto vysielače je najlepšie umiestniť vysoko, aby vlny cestou narazili na menej prekážok a signál nič nerušilo.

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

Ohodnoťte tento článok:
Cue - tvoj domáci lekár
Prečo ľudia starnú?

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34137 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27331 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26665 x čítané