A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Prečo pŕhľava pŕhli?

Pokožku listov a stoniek pŕhľavy pokrývajú zvláštne vlásky. Vrcholček každého vláska je krehký a pri najmenšom dotyku sa odlomí. Vlások sa vtedy zmení na ostrú ihlu, ktorá ľahko prenikne do kože. Pálenie spôsobuje kyselina mravčia, ktorú vlások obsahuje.

V Indii rastie pŕhľava, ktorej dotyk spôsobuje človeku ukrutnú bolesť. Následky popŕhlenia touto rastlinou môže pociťovať viac ako týždeň. Ale to nie je nič v porovnaní s austrálskou stromovou pŕhľavou, ktorá dorastá do výšky až 40 m. Existujú prípady smrti zvierat, ktoré sa predierali jej porastom. Pŕhli aj severoamerický sumachovec jedovatý. Po dotknutí sa jeho listov a kôry sa na koži objavia svrbiace pľuzgiere.

Zdá sa to nemožné, ale existujú rastliny, ktoré môžu spôsobiť popáleninu na ľudskej koži bez toho, aby sa jej dotkli! Boľševník obrovský v jasných dňoch uvoľňuje látky, ktoré zvyšujú vnímavosť kože na slnko, a pokožka sa preto spáli. A to všetko preto, lebo rastliny sa nepohnú z miesta.

Ich jedinou obranou je teda odradiť potenciálnych žrútov. Pŕhlivé vlásky pŕhľavy jej slúžia na obranu pred bylinožravými zvieratami. Vlásky na listoch muškátu a mäty vylučujú vonné látky, vinou ktorých sú tieto rastliny nechutné.

Účinnou obranou sú aj ostne. Presvedčil sa o tom nejeden milovník malín alebo ostružín.

Ostne africkej akácie sú skutočné dýky - môžu byť dlhé až 12 cm! Medzi ostricami sú v móde tuhé, drsné listy, ktorých okraje ľahko prerežú kožu.

 foto:© Uwe H. Friese, Bremerhaven 2003

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

Ohodnoťte tento článok:
Prečo lietadlo lieta, aj keď je ťažké?
Pokusy s podtlakom

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34124 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27326 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26663 x čítané