A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Prečo lietadlo lieta, aj keď je ťažké?

Lietadlá sú veľmi obľúbené dopravné prostriedky. Niekoľkotonové stroje sa vznášajú nad oblakmi, akoby nič nevážili. Umožňuje im to vztlaková sila.

Vzniká pôsobením krídel vhodného tvaru na prúd vzduchu.
Určite ste už niekedy pri ceste vlakom alebo autom vystrčili ruku z otvoreného okna. Vtedy ste pocítili odpor vzduchu, najmä ak ste mali otvorenú dlaň obrátenú smerom k prednej časti vozidla. Ale ak dlaň otočíte naplocho, odpor bude oveľa menší. Ak budete dlaň zľahka nakláňať do bokov pod rôznymi uhlami, ukáže sa, že dlaň síce uteká dozadu, ale v určitom uhle stúpa a v inom klesá. Práve od usporiadania a tvaru krídel závisí, či lietadlo vzlietne.

Krídla lietadla pohybujúceho sa po štartovacej dráhe rozdeľujú prúd vzduchu na dve časti. Jedna sa pohybuje nad krídlami, druhá pod nimi. Prúd vzduchu v hornej časti má vyššiu rýchlosť, pretože vzhľadom na tvar krídel musí prekonať dlhšiu vzdialenosť. To spôsobuje, že vzduch nad krídla mi má menší tlak (slabšie tlačí na krídlo) než vzduch pod krídlami. Vzniká vztlak, vďaka ktorému lietadlo vzlietne.

Podobne to funguje za silnej búrky pri šikmej streche domu. Vysoká rýchlosť vetra spôsobí tlakový rozdiel v oblastiach nad strechou a pod strechou. Strechu nadvihne, ale nie - ako by sme očakávali I v smere vetra.

Krídla lietadla majú pohyblivé prvky. Zmena ich polohy umožňuje odbočiť, klesnúť alebo znova stúpať pôsobením vztlaku v rôznych smeroch a v rôznej miere na každé z krídel.

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

Ohodnoťte tento článok:
Cue - tvoj domáci lekár
Prečo ľudia starnú?

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
15752 x čítané
Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
15372 x čítané
Dodo Farkaš
19. apríl 2015
Biológia
Senný nálev je taká mikrofarma , ktorý v biológii používame na pestovanie predovšetkým prvokov (Protozoa) aby sme ich potom hodili pod mikroskop a čučali na nich ako na zjavenie . Príprava j...
Hodnotiť:
13354 x čítané