A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Prečo ľadovcové hory plávajú?

Niekedy hovoríme, že jeden z mnohých vzájomne previazaných problémov vôbec nie ten najväčší, je len „vrcholom ľadovca". Je to veľmi výstižné vyjadrenie. Skutočný problém v podstate nie je vrchol ladovca, ktorý posádka lode vidí, ale zvyšok - neviditeľná časť skrytá pod vodou.

Ľadovcové hory sú obrovské kusy ľadu, ktoré sa odtrhli od ľadovca. Nie sú pripevnené k morskému dnu, ale plávajú na vode. Prečo sa nepotopia a neusadia na dne? Príčinou sú osobité vlastnosti vody. Voda počas zamŕzania (prechodu z kvapalného do tuhého skupenstva) pri teplote o °C mení svoj objem. Nepatrne sa rozťahuje. Ak zmrazíme šálku s vodou, dostaneme „pohár s trochou“ ľadu. Ak postavíme do mrazu tesne uzavretú sklenú fľašu vody, fľaša praskne. Zamŕzajúca voda zväčší svoj objem a rozbije sklo. To isté sa deje s potrubím. Ak v ňom zamrzne voda - môže prasknúť. Tento jav zväčšovania objemu vody voláme tepelná rozťažnosť vody.


Aby sa teleso udržalo na vode, musí mať menšiu hustotu ako voda, to znamená, že jeho molekuly musia byť usporiadané voľnejšie ako molekuly vody. Pri zmrazovaní sa molekuly mierne uvoľňujú. Ich počet sa nezmení, ale budú o niečo ďalej od seba. Hustota ľadu je len o trochu menšia ako hustota vody, takže ľadová kryha nepláva priamo na morskej hladine, ale veľká časť (asi 80 percent) zostáva ponorená. Ľadovcové hory sú preto veľkým nebezpečenstvom. Nielenže sa pohybujú, ale vidieť z nich len vrcholy a väčšia časť týchto pre lode nebezpečných útvarov zostáva pod hladinou vody.

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

Ohodnoťte tento článok:
Cue - tvoj domáci lekár
Prečo ľudia starnú?

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34124 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27326 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26663 x čítané