A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Ľudské telo (part 2)

Ľudské telo (part 2)

V predchádzajúcom článku som sa venoval kostre nášho tela. Teraz sa zameriam na náš chrup a svaly. 

 

CHRUP

Zuby sú tvrdé výčnelky podobné kostiam, uložené v čeľustiach. Spracúvajú potravu mechanicky pred vstupom do tráviacej rúry (drvia ju, aby bola ľahšie stráviteľná).

 

b2ap3_thumbnail_kompletni-rekonstrukce-chrupu3.jpg

 

Stavba:

Zub sa skladá z korunky, ktorú vidíme a jedného alebo viac koreňov, ktoré sú zakryté ďasnami. Korunku pokrýva tvrdá hladká lesklá sklovina. Koreň pokrýva zubný cement (tkanivo podobné kosti). V tvrdom žltom dentíne vo vnútri zuba sa nachádza mäkká dreň, v ktorej sú uložené nervy a cievy (viete to, ak máte mŕtvy zub. Ja jeden mám a keď vám aj dajú injekciu, aby ste nič necítili, tá bolesť je taká strašná, že sa na tom kresle iba zvíjate a slzy sa vám rinú do očí (mne ho dokonca robili na dva krát, pretože zubárka nevytiahla všetky nervy na prvýkrát.)).

 

b2ap3_thumbnail_imgres_20150609-160105_1.jpg

 

Druhy zubov:

Chrup dospelého človeka:

Rezáky – ostré zuby, podobné dlátu, majú jeden koreň

Očné zuby – špicaté zuby, majú jeden koreň

Črenové zuby – ploché zuby s dvoma výčnelkami na žuvacej plôške a jedným alebo dvoma koreňmi (asi najmenej známe)

Stoličky – podobné črenovým zubom, ale sú väčšie, majú až päť výčnelkov a tri korene

Primárny chrup:

Detský chrup, ktorý nie je trvalý. Nazýva sa aj mliečny (mliečne zuby). Do dvoch rokov dieťaťa narastie dvadsať zubov (desať hore a desať dole): osem rezákov, štyri očné zuby a osem stoličiek.

Vyrastajú v období od šiesteho mesiaca až do tridsiateho mesiaca života dieťaťa a približne od siedmich do dvanástich rokov začnú vypadávať, až ich nakoniec nahradí trvalý chrup.

Trvalý chrup:

Dospelí majú 32 zubov (hore aj dole po šestnásť): osem rezákov, štyri očné zuby, osem črenových a dvanásť stoličiek.

 

SVALY

Sval je pružné tkanivo, ktoré sa skladá zo svalových vláken. Máme asi 600 svalov, ktoré tvoria približne 35 % hmotnosti tela. Sú spojené s obehovou sústavou a nervovou sústavou. Nielenže uvádzajú do činnosti končatiny, pľúca a iné časti tela, ale telu dávajú tvar a rozmer. Delia sa do troch skupín.

Kostrové svaly spájajú jednotlivé kosti kostry, tvarujú telo a uvádzajú ho do pohybu. Sú to svaly končatín, brucha, hrude, tváre.

Hladké svaly sa nachádzajú v rôznych orgánoch (napríklad črevá). Riadia niektoré telové procesy, napríklad trávenie, tvoria stenu žalúdka, čriev, ciev, a močového mechúra.

Srdcová svalovina tvorí srdce.

 

b2ap3_thumbnail_svaly.jpg

 

Činnosť svalov:

Svaly sa sťahujú a naťahujú. Keď chceme pohnúť ramenom hore a dolu, musí pracovať dvojicou svalov s opačným účinkom. Pri ohnutí a natiahnutí ruky pracuje dvojhlavý ramenný sval – biceps a trojhlavý ramenný sval – triceps (mimochodom ak chcete mať široké ruky, cvičte hlavne na triceps, pretože ten vie urobiť ruku širšou viac ako biceps).

 

Ďakujem, že ste si prečítali môj článok. Dúfam, že sa vám tento článok páčil. Taktiež dúfam, že sa vám táto moja menšia séria páči, pretože v nej budem pokračovať.

Prajem pekný zvyšok dňa :)

Ohodnoťte tento článok:
Mikuláš Koperník
Aristarchos

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
33072 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26312 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
26055 x čítané