V tomto blogu si rozoberieme mýty, ktoré nás denne obklopujú a isto ste sa už nad nimi zamysleli.
Môžme začať:
1: Žuvačka ostáva vžalúdku roky:
Tento mýtus je veľmi populárny, pochádza už z čias našich starých mám. Ľudia veria že lepkavú, gumovú hmotu žalúdok nestrávi a ostane v ňom roky. V skutočnosti sa nezaznamenal žiadny prípad uviaznutia žuvačky v tráviacom trakte. Moderné vedecké metódy preukázali že žuvačka prejde procesom trávenia asi tak isto rýchlo ako bežná potravina, avšak, ak zjete celú guču žuvačiek musíte rátať s miernym oneskorením, ktoré sa ráta najviac na hodiny. Žalúdočné kyseliny sú však také žeravé že v pohode rozpustia aj žiletku, kamene, piesok... (neskúšajte prosím doma :-) ).
2: Pozeraním telky si ničíme zrak:
Pohľad na mýtus z jednej strany:
V päťdesiatych rokoch minulého storočia z televízorov sálalo žiarenia, ktoré ničilo ľudské oko- hlavne svietnicu a čapíky. Moderné televízory už majú zabudovanú špeciálnu ochranu proti tomuto žiareniu, takže semotné žiarenie neškodí.
Pohľad na mýtus z druhej strany:
Keď sa pozeráme na mobil, TV, PC, tablet alebo iný spotrebič, akosi zapomíname žmurkať, zakže si vysúšame oko. Dochádza k vysušovaniu rohovky a k syndrómu suchého oka. Takto si môžeme poškodiť zrak, ale je to nepravdepodobné. Na úplne minimalizovanie rizika sa odporúča pri dlhodom používaní elektroniky v kuse (2 a viac hodín), používať kvapky do očí, ktoré oko zvlhčia. Ak si myslíte, že aj pri čítaní knihy si vysušujete oko, ste na omyle, pretože pri čítaní pohybujete očami a tak si oko zvlhčuujete, to platí aj pre e-knihy, ale iba pre tie so špeciálnym e-inkom (elektronický atrament).
Vikingovia mali naprilbách rohy:
Tak ako tohto vikinga na obrázku si predstavujeme skutočného vikinga. Mali však týto severní divosi na prilbách rohy? Odpoveď je pravdepodobne nie. Archológovia síce našli rohy, krídla a iné ozdoby na prilbách vikingov, tieto prilby však nepatrili bojovníkom, ale ich kňazom. Vikinský bojovníci si ich nikdy nebrali do boja pretože boli veľmi nepraktické. Meč by mal po prilbe skĺznuť a nie zachytiť v mieste rohu a tak prizabiť majiteľa. Je diskutabilné, či vôbec nosili tieto prilby mimo boja. Ale odkiaľ sa tento mýtus nabral? S najväčšou pravdepodobnosťou sa začal šíriť už v časoch rímskych a gréckych spisovateľov, ako bol Plutarchos ( 45- 125 n. l.), v Grécku, ktorý živo opisoval, ako príslušníkci severských kmeňnov nosili na hlavách všelijaké čudesné veci.
-- na tomto obrázku vikingov z 12. storočia nevidno, že by vikingovia mali na prilbách rohy, alebo iné ozdoby.
By Patrik
Dútam že sa Vám to páčilo.
V pokračovaní: rakovina z mobilu?, päť zmyslov?, netopiere vo vlasoch?/ už čoskoro.