A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Informačno- technicko- historicko- vedecké ...

Budem písať o informatike, vede a technike a čosi z histórie a skúsim aj nejaké pokusy. Vedemosti nečerpám z wikipedie, alebo referatov, ale z odborných kníh z viacerých zdrojov, kde viem že sú zdroje poctivé a pravdivé. Dúfam že Vás zaujmem.

Mýty s ktorými ste sa už stretli: 1 až 3

Mýty s ktorými ste sa už stretli: 1 až 3

V tomto blogu si rozoberieme mýty, ktoré nás denne obklopujú a isto ste sa už nad nimi zamysleli.

 

Môžme začať:

 b2ap3_thumbnail_uvaka.jpg

1: Žuvačka ostáva vžalúdku roky:

Tento mýtus je veľmi populárny, pochádza už z čias našich starých mám. Ľudia veria že lepkavú, gumovú hmotu žalúdok nestrávi a ostane v ňom roky. V skutočnosti sa nezaznamenal žiadny prípad uviaznutia žuvačky v tráviacom trakte. Moderné vedecké metódy preukázali že žuvačka prejde procesom trávenia asi tak isto rýchlo ako bežná potravina, avšak, ak zjete celú guču žuvačiek musíte rátať s miernym oneskorením, ktoré sa ráta najviac na hodiny. Žalúdočné kyseliny sú však také žeravé že v pohode rozpustia aj žiletku, kamene, piesok... (neskúšajte prosím doma :-) ).

2: Pozeraním telky si ničíme zrak:

b2ap3_thumbnail_televizia-program-reklamy-deti_dreamstime.jpg

Pohľad na mýtus z jednej strany:

 

V päťdesiatych rokoch minulého storočia z televízorov sálalo žiarenia, ktoré ničilo ľudské oko- hlavne svietnicu a čapíky. Moderné televízory už majú zabudovanú špeciálnu ochranu proti tomuto žiareniu, takže semotné žiarenie neškodí.

Pohľad na mýtus z druhej strany: 

Keď sa pozeráme na mobil, TV, PC, tablet alebo iný spotrebič, akosi zapomíname žmurkať, zakže si vysúšame oko. Dochádza k vysušovaniu rohovky a k syndrómu suchého oka. Takto si môžeme poškodiť zrak, ale je to nepravdepodobné. Na úplne minimalizovanie rizika sa odporúča pri dlhodom používaní elektroniky v kuse (2 a viac hodín), používať kvapky do očí, ktoré oko zvlhčia. Ak si myslíte, že aj pri čítaní knihy si vysušujete oko, ste na omyle, pretože pri čítaní pohybujete očami a tak si oko zvlhčuujete, to platí aj pre e-knihy, ale iba pre tie so špeciálnym e-inkom (elektronický atrament).

Vikingovia mali naprilbách rohy: 

b2ap3_thumbnail_1703000-viking.jpg

Tak ako tohto vikinga na obrázku  si predstavujeme skutočného vikinga. Mali však týto severní divosi na prilbách rohy? Odpoveď je pravdepodobne nie. Archológovia síce našli rohy, krídla a iné ozdoby na prilbách vikingov, tieto prilby však nepatrili bojovníkom, ale ich kňazom. Vikinský bojovníci si ich nikdy nebrali do boja pretože boli veľmi nepraktické. Meč by  mal po prilbe  skĺznuť a nie zachytiť v mieste rohu a tak prizabiť majiteľa. Je diskutabilné, či vôbec nosili tieto prilby  mimo boja. Ale odkiaľ sa tento mýtus nabral? S najväčšou pravdepodobnosťou sa začal šíriť už v časoch rímskych a gréckych spisovateľov, ako bol Plutarchos ( 45- 125 n. l.), v Grécku, ktorý živo opisoval, ako príslušníkci severských kmeňnov nosili na hlavách všelijaké čudesné veci. 

b2ap3_thumbnail_prilby.jpg-- na tomto obrázku vikingov z 12. storočia nevidno, že by vikingovia mali na prilbách rohy, alebo iné ozdoby. 

 

b2ap3_thumbnail_Beserker_Lewis_Chessmen_British_Museum.jpg

 

By Patrik

 

Dútam že sa Vám to páčilo.

V pokračovaní: rakovina z mobilu?, päť zmyslov?, netopiere vo vlasoch?/ už čoskoro.

Location (Map)

Ohodnoťte tento článok:
Korešpondenčné semináre pre tých, čo myslenie je z...
História Programovania

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34124 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27326 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26663 x čítané