Je príjemné nedeľné popoludnie a vy ste sa rozhodli stráviť ho vonku – v prírode. Slniečko svieti, vtáčiky spievajú a všade naokolo je kopec zelene. Prečo je to práve zelená farba, ktorá v prírode prevláda?
Môže za to jedno veľmi významné farbivo – chlorofyl. Nachádza sa v špeciálnych bunkových organelách rastlinných buniek a rias – v chloroplastoch. No a chloroplasty môžeme nájsť v každej zelenej časti rastliny. Prebieha v nich jeden z najvýznamnejších biochemických dejov našej planéty – fotosyntéza.
Čo je to chlorofyl?
Chlorofyl je rastlinné farbivo, ktoré prijíma modré a červené svetlo. Zelené svetlo neprijíma, ale odráža späť do prostredia – preto vidíme rastliny ako zelené. Z chemického hľadiska patrí medzi porfyríny a vo svojej štruktúre má viazaný horčík.
Je významný hlavne preto, že je schopný prijať energiu slnečného žiarenia a v procese fotosyntézy ju premeniť na energiu chemickej väzby.
Čo je to fotosyntéza?
Fotosyntéza je biochemický dej prebiehajúci v zelených rastlinách, pri ktorom sa z vody a oxidu uhličitého pomocou energie slnečného žiarenia tvoria organické látky – sacharidy, kyslík a voda. Považuje sa za pre život najdôležitejší proces na Zemi.
Práve vďaka tomuto procesu sú pre nás rastliny veľmi významné. My ľudia a ostatné živočíchy na rozdiel od rastlín, nie sme schopní si podobným spôsobom sami vytvoriť energiu a preto ju musíme prijímať v potrave. Organizmy, ktoré sú schopné fotosyntézou si vytvárať energiu sa nazývajú autotrofné – fotoautotrofné. Ostatné organizmy, ktoré sú odkázané na príjem organických látok v potrave sa nazývajú heterotrofné.
Toto je chemická rovnica fotosyntézy:
12H2O + 6CO2 → slnečné žiarenie → C6H12O6 + 6O2 + 6H2O
Čo sú to chloroplasty?
Chloroplasty sú organely rastlinných buniek. Patria medzi plastidy – membránové organely rastlinných buniek. Vo vnútornej membráne chloroplastu sa nachádza chlorofyl a prebiehajú tam procesy fotosyntézy.
Zaujímavosti:
- V priemernom liste sa nachádza 70 miliónov buniek a 5x109 chloroplastov
- Fotosyntetizujúce organizmy za jeden rok fixujú približne 17,4x1010 ton uhlíka a uvoľnia do atmosféry 5x1010 ton kyslíka
- Morský slimák Elysia chlorotica vie „ukradnúť“ chloroplasty riasam, ktoré zje a je schopný využiť ich na fotosyntézu – tvorbu vlastnej energie