V tomto blogu som sa rozhodol písať o mojom meste. Kedže je nás tu čoraz viac a viac, bol by som rád, aby každý napísal o obci, v ktorej žije. Tak by sme sa navzájom dozvedeli rôzne zaujímavosti o rôznych kútoch Slovenska.
Kysucké Nové Mesto:
História:
Prvá zmienka o Kysuckom Novom Meste je z roku 1254 v darovacej listine Bela IV. pod vtedajším názvom mesta: Jesesin.
V roku 1321 ako mesto Iachasin, bolo miesto kde sa vyberalo mýto. Výsady mestečka s trhovým právom dostalo Kysucké Nové Mesto (vtedy Kogesberg) roku 1325. Mesto vtedy patrilo k Budatínskemu panstvu.
Podľa urbára z roku 1658 bolo v Kysuckom Novom Meste 35 meštianskych a 30 hofieskych hospodárstiev.
1784: v meste sa nachádzalo 338 domov, 363 rodín, 1705 obyvateľov
V 17. storočí bolo mesto väčšinou protestanské. V meste sa nachádzala mestská latinská škola a 7 cechov.
V 19. storočí patrilo mesto medzi remeselnícke strediská na Považí, avšak v druhej polovici storočia hospodársky význam mesta klesá
1848- mesto obsadilo hurbanovské vojsko, 7 občanov mesta bolo obesených
1904- mesto spustošil mohutný požiar, stáť zostalo len 30 domov.
Význam Kysuckého Nového Mesta opäť stúpol po roku 1950, keď vznikli Závody presného srojárstva (ZPS), neskôr ZVL. V roku 1983 sa postavil most cez rieku Kysuca, smerom na Povinu.
K 3.3.1991 malo mesto 1697 domov so 17 124 obyvateľmi.
ZVL zamestnávala až 30 000 zamestnancov!, v roku 2001 sa rozpadla na viacero spoločností. V meste sa vybudoval nový závod- INA.
- koniec smeny v ZVL, podnik živil celé Kysuce, dnes je tu moderný podnik INA, ale ani z ďaleka nie s takou veľkou kapacitou
Obec v súčasnosti:
Centrum mesta, je momentálne po rekonštrukcií. Domy v ňom sú až zo 17-tého storočia, a niektoré z nich sú zaujímavé svojimi arkádami. Tak isto aj žltý dom nachádzajúci sa v centre námestia je už z prvej polovice 17-tého storočia. Presne v strede námestia stojí socha ochrancu mesta sv. Jána Nepomuckého z roku 1761. Tu v centre mesta sa od nepamäti konali trhy a jarmoky a táto tradícia pretrváva až dodnes konaním sa Jakubovských hodov už od roku 1666. Objavíte tu množstvo kolotočov, stánkov s klasickými remeslami a predávajúcich, ktorí predávajú veci od výmyslu sveta. Tieto hody, ale v zmenšenej verzií sa konajú aj cez zimné sviatky.
--- socha ochrancu mesta: svätý Ján Nepomucký
- Horný Jakubovský kostol
V meste sa nachádzajú dva kostoly. Kostol sv. Jakuba je umiestnený v hornej časti mesta. Jeho základy boli postavené už v roku 1284. Avšak kostolom na tomto mieste sa príliš nedarilo. Prvý bol zničený Husitmi v roku 1431. Ďalší kostol zachvátilo viacero požiarov, a tak kvôli rekonštrukciám neustále menil svoju podobu. V roku 1904 počas najvačšieho požiaru v Kysuckom Novom Meste bol opäť v plameňoch. Požiar bol taký veľký, že zvony, ktoré sa prepadli do plameňov sa v tomto ohni roztavili. Preto v roku 1906 kostol opäť rekonštruovali a odvtedy ho našťastie už nič strašné nepostihlo. Kostol je monumentom hornej časti mesta.
- Belanského ulica kedysi
- Belasnkéhoulica dnes
Po pešej zóne na Belanského ulici sa dostanete k ďalšiemu kostolu. Bol to kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V roku 1746 si tu ľudia postavili kaplnku, ktorú od roku 1801 do roku 1817 prestavali na terajší kostol. Tento kostol obsahuje vzácne obrazy a organ až z 18-tého storočia.
Pri rieke Kysuca si môžete pozrieť pomník pripomínajúci obrovský požiar z roku 1904, o ktorom som Vám už písal. Na toto miesto pani Matuškovicová doniesla posvätné nádoby z Mariánskeho kostola, aby ich chránila pred požiarom. Pre ich ochranu ich zahrabala do zeme. Pomník je z roku 1944 a v roku 1991 bol obnovený. Ten požiar musel byť naozaj veľký, kedže na historických fotkách je v centre mesta jazero z vody, ktorou sa hasilo a v tomto jazierku si spokojne plávali labute.
- pamätník vyhorenia mesta, jeho replika sa náchadza v knižnici
Ak sa niekedy zastavíte v Kysuckom Novom Meste, musíte si pozrieť aj kašteľ, ktorý sa nachádza v obci Radľa, niekďajšej časti mesta. Podľa toho, čo sa o kaštieli povráva, sú niektoré jeho časti až zo 16-storočia a o storočie neskôr bola zrealizovaná jeho prestavba. To čo z tejto prestavby ostalo môžete vidieť do dnes. Po rekonštrukcii kaštiela tu je od roku 1983 sprístupnená stála expozícia- história Kysuckej doliny.
Neďaleko za mestom nájdete lipu malolistú. V roku 1848 pred bojom s maďarským vojskom pod ňou vraj nocovali slovenskí dobrovoľníci. Lipa má obvod kmeňa 693cm, meria 23 metrov a je stará viac, ako 300 rokov.
Najväčší vrch KNM je Holý Vrch s výškou 912 m.n.m.. Tenko kopec je však poriadne zamaskovaný medzi ostatnými vrchmi. Kopec, ktorý celý vidíme z mesta sa volá Tábor. Je vysoký 697 m.n.m. a svoj názov má taký preto, lebo na jeho vrchole si postavili tábor Husitské vojská. Neďaleko cesty na kopec nájdete snajperský bunker. Je to celkom zachovalá pamiatka z 2. svetovej vojny, pretože tu prebiehali tuhé boje. Podľa miestnej legendy mal byť pri bunkry vstup do podzemnej chodby, ktorá mala slúžiť ako núdzovy prechod popod mesto. Vstup, ani výstup sa však nikdy nenašiel.
Myslím, že všetky najpodsatnejšie pamiatky som vypísal, tu sú ešte také zaujímavosti: každoročne ku nám prilietajú bociany, ktoré sídlia na komíne nad reštauráciou Bocian. V meste sa nachádza rodný dom Andreja Majera- Dlhomíra Poľského, významného Kysuckého básnika. Máme tu aj hvezdáreň, kde sme boli neraz zo školy. Potom je tu galéria Muška, priehrada Neslušanka, kde s obľubou chodia rekreovať miestny občania, ale ja chyť ryby, Pivovary zo 17. storočia, židoský cintorín, … Dokonca nám zrekonštruovali železničnu stanicu, takže neváhajte pricestovať. ☺
- pamätník na židovskom cintoríne
- moja škola
Ďaľšie fotky/ zaujímavostia nájdete tu:
http://www.e-kysuce.sk/index.php/historia-a-pamiatky/pamiatky-a-zaujimavosti-kysuce?limitstart=0
http://www.kysuckenovemesto.sk/fotogaleria-70.html
http://www.kysuckenovemesto.sk/prechadzka-mestom.html
http://www.zvlslovakia.sk/spolocnost/historia/
http://www.geocaching.com/geocache/GC3GP92_kysucky-sniper?guid=20c13ba1-0683-4119-9240-de16e7012189
http://sk.wikipedia.org/wiki/Kysuck%C3%A9_Nov%C3%A9_Mesto
Ak ste sa dostali, až sem tak ďakujem za pozornosť! Dúfam, že uvidím články aj od Vás o Vašich mestách.
By Patrik