A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Informačno- technicko- historicko- vedecké ...

Budem písať o informatike, vede a technike a čosi z histórie a skúsim aj nejaké pokusy. Vedemosti nečerpám z wikipedie, alebo referatov, ale z odborných kníh z viacerých zdrojov, kde viem že sú zdroje poctivé a pravdivé. Dúfam že Vás zaujmem.

Čo je to blesk?

Blesk je elektrický výboj v atmosfére. Najčastejšie blesk udrie medzi oblakmi, len tretí či štvrtý udiera do Zeme. Pri blesku nastáva silný svetelný efekt a neskôr môžme počuť aj silný zvukový efekt- hrom.  

b2ap3_thumbnail_blesk1.jpg

 

Vznik blesku:

V búrkovom oblaku (kumulonimbuse) sa o seba trú kvapôčky vody s ľadovými kryštálikmi, až kým nevznikne  elektrický náboj. Vrchná časť oblaku je nabitá pozitívne, spodná negatívne a Zem je tiež nabitá pozitívne. Keď toto napätie dosiahne potrebnú intenzitu vznikne blesk.

Elektrický náboj si vždy hľadá najbližší protikladne nabitý elektrický náboj, preto blesk udiera do oblakov a niekedy aj do Zeme.

b2ap3_thumbnail_blesk2.png

 

Fakty o blesku:

Blesk sa dokáže šíriť rýchlosťou 220 000 km/h, preto sa na oblohe zjaví len 0,001s. Môžme ho spozorovať dlhšie pretože svetelný efekt je taký silný že sa nám zachytí na sietnici oka.
Okolitý vzduch môže mať teplotu od 20 000ºC- 35 000ºC (teplota povrchu slnka je 6000ºC). Bleskom vedie prúd veľký asi 100 000 ampérov a napätie na blesku je 100 000 000 voltov. To robí z blesku nebezpečný prírodný jav. Blesk môže pokaziť dlhé siete elektrického vedenia, nadobro zničiť elektrické spotrebiče a taktiež aj zabíjať. 

Bleskozvod:

V minulosti, kvôli úderu blesku na Zem zhoreli ľuďom domy. Ľudia premýšľali akom tomu zabrániť. Český prírodovedec Václav Prokop Diviš a americký fyzik Benjamin Franklin prišli v 18. storočí na to, že budovy, komíny, veže možno chrániť bleskozvodom. Bleskozvod je tyč umiestená na najvyššom bode budovy, keď udrie blesk, pomocou elektrických vodičov sa premiestni do zeme. Tu už nenapácha žiadne škody.

b2ap3_thumbnail_bleskozvod.dom.jpg

Hrom:

Po svetelnom efekte blesku nastáva efekt zvukový- hrom. Podľa niektorých teorií vzniká hrom tak, že: uvoľnená energia z oblakov zahrieva okolitý vzduch v sekundových intervaloch. Vzduch sa rozpína nadzvukovou rýchlosťou, čo spôsobuje zvukový efekt.

Ďalšia teória vzniku hromu: pri údere blesku vznikne v jeho okolí vákuum. Prázdne miesto začne rýchlo vypĺňať okolitý vzduch, ktorý sa tam dostane opäť nadzvukovou rýchlosťou, čo spôsobí zvukový efekt.

Nech je to tak či tak hrom vždy počujeme neskôr ako vidíme blesk, aj keď vznikajú súčastne, prečo?

Svetlo sa šíri vzduchom rýchlosťou cca.  3×108 m/s  zatiaľ čo vzduch len 340m/s.

Ako sa chrániť pred bleskom?:

  • V priebehu búrky nevychádzajte von.
  • Ak sa nachádzate vonku, vyhľadajte úkryt: budovy (oceľová alebo železobetónová konštrukcia, bleskozvod), hustý les (vyhľadať nižšie stromy a kríky), úpätie vysokej skalnej steny.
  • Neschovávajte sa pod osamelými stromami.
  • Neschovávajte sa ani na vyvýšených miestach a pod železnými konštrukciami(elektrické vedenie).
  • Netelefonujte a vypnite si mobilný telefón!
  • Vypnite elektrické spotrebiče z elektrického rozvodu
  • Nenoste dáždnik ani podobne kovové predmety – fungujú ako bleskozvod
  • Ak ste na rozľahlej lúke, nepokračujte ďalej v ceste (neutekajte!!) a nezostavajte v skupine. Najbezpečnejšie je ostať v podrepe s nohami a rukami tesne pri sebe.
  • Nezdržujte sa v blízkosti potokov, v jaskyniach v skalách a ani stan nie je dobrý nápad!!!
  • Nebezpečná vzdialenosť blesku od vás je 3 km (spôsob ako určiť vzdialenosť blesku je popísaný vyššie). V bezpečnom úkryte by ste mali ostať dovtedy, pokiaľ blesk nie je vo vzdialenosti 10 km.
  • Ak ste v aute, zavrite všetky okná a dvere. Karoséria auta vám vytvorí bezpečný úkryt (Faradayová klietka).
  • Ak ste v budove, zdržujte sa na suchom mieste, ďalej od vodovodov, elektrických zásuviek a zariadení. Zavrite okná.

Na záver guľový blesk:

Je to najzáhadnejší typ blesku pri búrkach a veľmi málo sa o ňom vie. Guľový blesk vie precestovať veľmi veľké vzdialenosti. Životnosť má niekoľko sekúnd až minút. Dosahuje priemer približne 9-50cm, teda aj veľkosť lopty a žiari červenou, žltou alebo oranžovou farbou. Sú aj fámy, že bol videný vo veľkosti kamióna.

 

b2ap3_thumbnail_gulablesk.jpgb2ap3_thumbnail_gulovy_blesk_ilustracna_snimka_14_dreamstime.jpg

Dúfam, že sa vám to páčilo ☺.

By Patrik

 

Location (Map)

Ohodnoťte tento článok:
Edward Jenner a jeho očkovanie
Mozog

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34124 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27326 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26663 x čítané