A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Informačno- technicko- historicko- vedecké ...

Budem písať o informatike, vede a technike a čosi z histórie a skúsim aj nejaké pokusy. Vedemosti nečerpám z wikipedie, alebo referatov, ale z odborných kníh z viacerých zdrojov, kde viem že sú zdroje poctivé a pravdivé. Dúfam že Vás zaujmem.

Škodí počítač očiam?

Škodí počítač očiam?

Isto to poznáte, ste pri počítači, mobile, tablete, televízore, premietačke.... poriadne dlho a začínate sa báť čo sa deje s vaším zrakom. Pravda je taká že:

Monitor, obrazovka, displej (ďalej už len obrazovka) vlastne očiam neškodí, ale len za určitých podmienok. 

 

1. Obrazovka nemôže byť hlavným zdrojom svetla v miestnosti.

2. Obrazovka musí byť dva metre vzdialená od očí.

3. Nezabúdame žmurkať

4. Oči si chránime rôznymi doplnkami

To že samotné obrazovky škodia nie je pravda, ale bola. V 60. rokoch mali staré obrazovky hlavne na TV )počítač ešte nebol rozšírený) v porovnaní s dnešnými veľké elektromagnetické vyžarovanie, napriek tomu nepredstavovali vážnejšiu zdravotnú hrozbu. A počítače: Staré typy počítačov, aby eliminovali zbytkové sekundárne žiarenie, museli mať špeciálne ochranné nátery, prípadne ochranné filtre. Dnešné – LCD a plazmové obrazovky – už pracujú na inom princípe a poškodenie zraku z nich nehrozí," hovorí očný lekár MUDr. Pavel Lackovič.

Dnes sú obrazovky neškodné, ale čo škodí je vysušovanie oka. Ak sa sústreďujeme na jedno miesto zabúdame žmurkať a naše oči sa poriadne namáhajú a takisto vysušujú. Človek až o 10-násobok menej žmurká pri pozeraní na obrazovku, ako pri klasickej činnosti. Takže nezabúdame žmurkať, alebo aspoň používať ako prevenciu očné kvapky, ktoré vytvoria na oku jemný film, ktorý napomáha prirozdene zvlhčovať oko po dlhšiu dobu. A ešte lepšie nám pomôže ak si dáme prestávky, odporúča sa 10-15 minút po každej hodine. 

A čo s poškodeným zrakom?, mrkva?:

Ako je to s touto oranžovou zeleninou? Ozaj platí, že kto bude jesť veľa mrkvy, tomu sa zlepší zrak? Vraj ide o mýtus. Pravdou je, že obsahuje veľa betakaroténu, vďaka ktorému sa tiež zdravšie opálime, no na to, aby sme ochránili sietnicu oka, budeme skôr potrebovať karotenoidy. Odborníci na výživu sa zhodli na tom, že na to, aby sme si skutočne zlepšili zrak (a aj to pocítili), konzumovať mrkvu nestačí. Pridajme si do jedálnička aj špenát, kukuricu, kel a brokolicu.

 

Ohodnoťte tento článok:
POPULAČNÁ EXPLÓZIA, PREĽUDNENIE ZEME
Slovensko

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
34137 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
27331 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26665 x čítané