A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Prečo sa v zime zahmlievajú okná?

Zima je najchladnejšie ročné obdobie. Teplota vzduchu klesá pod 0 °C. Keď sedíme vo vyhriatom príbytku, nemusí nás to trápiť. Môžeme cez okno sledovať hromady snehu a mrznúcich ľudí zababušených do búnd. Niekedy si však musíme okno utrieť, keď sa chceme pozerať von, lebo je zahmlené. 

Prečo sa to deje? Teplota v miestnosti je zvyčajne okolo 20 °C, pričom vonku môže byť aj mínus 10 stupňov, niekedy dokonca menej. To je obrovský rozdiel. Medzi teplom (doma) a chladom (vonku) sa nachádza sklo. Vzduch je vlhký, to znamená, že má veľa vodnej pary, čiže vody v plynnom skupenstve. Keď vodná para príde do styku so studeným sklom, zmení svoje skupenstvo. Prestáva byť plynom a zmení sa na kvapalinu. Kondenzuje, pričom povrch pokrýva maličkými kvapôčkami. Preto, keď sa dotkneme zahmleného okenného skla, budeme mať mokré ruky.

Zo zrážania sa vodnej pary na sklách sú určite nešťastní ľudia, ktorí nosia okuliare. Keď v zime vstúpia do obchodu alebo domu priamo z ulice, zahmlia sa im okuliare. Pri kontakte s teplým vzduchom sa na veľmi studených sklách vyzráža vodná para. Mali by mať pri sebe vreckovku, aby si mohli rýchlo utrieť okuliare a vidieť veci jasne.
Podobný proces nastáva, keď si sadneme v zime do auta. Vodič zapne kúrenie a už po chvíli zavládne v aute príjemné teplo. Okná sa, žiaľ, začnú zahmlievať, čo výrazne znižuje viditeľnosť. Treba ich utrieť zvnútra, aby sme mohli bezpečne cestovať. Príčinou je opäť teplotný rozdiel - vonku je chladno, v aute teplo.

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

Ohodnoťte tento článok:
Cue - tvoj domáci lekár
Prečo ľudia starnú?

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
15752 x čítané
Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
15372 x čítané
Dodo Farkaš
19. apríl 2015
Biológia
Senný nálev je taká mikrofarma , ktorý v biológii používame na pestovanie predovšetkým prvokov (Protozoa) aby sme ich potom hodili pod mikroskop a čučali na nich ako na zjavenie . Príprava j...
Hodnotiť:
13354 x čítané