A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Ako si pripraviť senný nálev na pozorovanie prvokov

Ako si pripraviť senný nálev na pozorovanie prvokov

Senný nálev je taká mikrofarma , ktorý v biológii používame na pestovanie predovšetkým prvokov (Protozoa) aby sme ich potom hodili pod mikroskop a čučali na nich ako na zjavenie . Príprava je veľmi jednoduchá, následné použitie tiež a preto to je super pomôcka pre laboratórne práce v školách.

 

Prečo sa nálev pripravuje?

Kmeňe nálevníkov, ktoré chceme vypestovať  dokážu tvoriť takzvané cysty, svoje puzdrá, umožňujúce prečkať nehostinné podmienky a nevadí ani keď k úplnému vyschnutiu. Tieto cysty sa nachádzajú všade v prírode a za priaznivých podmienok „zázračne ožijú“a prejdu z kľudového štádia cysty do štádia žijúceho organizmu. Stačí preto odobrať vzorky pôdy a rastlín, kde je pravdepodobný výskyt cýst a obnovením priaznivých podmienok prvoky umelo "prebudiť" a potom pozorovať.

Ako na to?

Zober pohár na zaváranie, nasyp napr. seno, hlinu, zmes zalej vodou z mláky alebo z rybníka a polož na svetlé a teplé miesto. Za 4 dni sa začnú diať s nálevom žiadúce premeny, začne hniť , smrdieť a do týždňa sa objavia prvé organizmy. Doporučuje sa , nechať ich v kľude ešte aspoň 2 týždňe a potom šup s tým pod mikroskop.

Pozorovanie našich nálevníkov

Potom čo nálev dostatočne odstál a „vykvasil“, môžeme pipetou naniesť vzorku na podložné sklíčko a sledovať živé nálevníky. Čo uvidíme?  Napríklad črievičku končistú, bôbovku, šibavca, vírivku, cicavku, lozivky, slávinky. Nálevníky sa živia baktériami, riasami a niektoré sú dravé.

Čo sú to zač?

Nálevníky  sú jednobunkové organizmy, ktoré žijú prevažne v sladkých vodách – sú indikátorom znečistenia. Určite uvidíš, že majú na tele brvy, ktoré slúžia na pohyb, ale aj priháňanie potravy k bunkovým ústočkám. Keď sa potrava dostane do nálevníka, vytvorí sa tzv. potravová vakuola – potrava sa uzavrie a putuje cez celú bunku a počas tohto pohybu sa potrava rozkladá pôsobením enzýmov. Nestrávené zvyšky potravy sú vyvrhnuté v oblasti, ktorý voláme bunkový ánus.

Predpokladá sa, že prvoky vznikli z organizmov podobných baktériám; samotný proces trval milióny rokov.

Ohodnoťte tento článok:
Planéty slnečnej sústávy - Merkúr
Husisti a ich hnutie

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
15697 x čítané
Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
15295 x čítané
Dodo Farkaš
19. apríl 2015
Biológia
Senný nálev je taká mikrofarma , ktorý v biológii používame na pestovanie predovšetkým prvokov (Protozoa) aby sme ich potom hodili pod mikroskop a čučali na nich ako na zjavenie . Príprava j...
Hodnotiť:
13327 x čítané