A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Svetelný pokrok v kvantovej mechanike.

Svetelný pokrok v kvantovej mechanike.

Dnes by som Vás chcel oboznámiť s dosť veľkým pokrokom, čo sa týka svetla v kvantovej mechanike. Ako som už písal vo svojom blogu Svetlo a jeho tajomstvá, že vedci nevedia čo je to svetlo, iba že sa správa aj ako častice ale aj ako vlnenie. Čo takého prevratného sa teda stalo? Pri všetkých pokusoch sa správalo buď ako častica alebo ako vlnenie teda až doteraz, pretože výskumníci zo švajčiarskeho EPFL tvrdia, že sa im podarilo vytvoriť fotku svetla ako častice aj vlnenia zároveň. 

 

V tlačovom vyhlásení sa inštitút EPFL zdôraznil: 

„Tento experiment po prvý raz ukázal, že dokážeme nafilmovať kvantovú mechaniku"

Teraz nasleduje článok o tom ako prebiehal experiment:

Vedci dodali kovovému nanodrôtu energiu laserovou zbraňou. Častice vlákna sa následne rozvibrovali.

Vlnenie sa pohybovalo pozdĺž vlákna v oboch smeroch. Keď nastal stret vlnení, vytvorilo sa nové vlnenie, ktorá  zostala stáť na mieste(podobne ako keď do seba nabúrajú v opačných smeroch autá s rovnakou hybnosťou). Nehybná vlna bola zdrojom pre experiment, pretože ožarovala samotný nanodrôt a jeho okolie.

Nato výskumníci vystrelili do priestoru okolo nanodrôtu prúd elektrónov. Týmto spôsobom chceli odfotiť stojacu vlnu svetla. Keď elektróny vzájomne pôsobili s nehybným svetlom na nanodrôte, menila sa ich rýchlosť kladne aj záporne.

Vďaka vedeckému mikroskopu výskumníci zachytili miesta, kde nastávali tieto zmeny rýchlosti. Pomocou toho vedci mohli vizualizovať stojacu vlnu a vznikol jej odtlačok. Táto vizualizácia však priniesla nečakanú vec a to, že svetlo sa nechovalo len ako vlnenie , ale zároveň aj ako častica.

Keď boli elektróny v priestore okolo  stojacej vlny, narážali do fotónov. Ako sa ukázalo tak, tieto zrážky ovplyvňovali rýchlosť elektrónov. Zmeny rýchlosti nastávali vďaka výmene  "balíkov energie" (odborne kvánt- pre lepšie pochopenie pozri video) medzi fotónmi a elektrónmi.

Výskyt kvánt napokon ukázal, že svetlo na nanodrôte sa správalo nielen ako vlna, ale zároveň aj ako častica. 

Pre viac informácii:

http://tech.sme.sk/c/7676567/vedci-prvy-raz-odfotili-svetlo-ako-vlnu-aj-casticu.html

A na záver pre znalcov anglického jazyka ešte video: 

 

Foto: Fabrizio Carbone (EPFL)

Ohodnoťte tento článok:
Denník Anny Frankovej
EteRNA - hrané ľuďmi, napísané prírodou

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

 • Patrik Hyll
  5 625 Bodov
 • Ulrich
  4 881 Bodov
 • Lukáš Janáčik
  4 647 Bodov
 • Janko
  1 676 Bodov
 • Dodo Farkaš
  1 174 Bodov
 • Martin Majtán
  693 Bodov
 • Natália Andrašková
  457 Bodov
 • Michal Chovanec
  455 Bodov
 • Adam Hančák
  353 Bodov
 • Lenka Baranovičová
  341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
17130 x čítané
Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
16969 x čítané
Dodo Farkaš
19. apríl 2015
Biológia
Senný nálev je taká mikrofarma , ktorý v biológii používame na pestovanie predovšetkým prvokov (Protozoa) aby sme ich potom hodili pod mikroskop a čučali na nich ako na zjavenie . Príprava j...
Hodnotiť:
14143 x čítané