Úvod:
Pes sa vyvinul z vlčích predkov pred viac ako desaťtisíc rokmi. Od tých čias žije a pracuje spolu s človekom. Prirodzené povahové črty vlka sa riadenou plemenitbou podstatne zmenili a vznikli psie rasy so čpecifickými schopnosťami. Niektoré plemená boli vyšľachtené na lov, iné na stráženie a nadháňanie stád, ďalšie na stráženie príbytkov či na boj.
Vývoj psa:
Vo všetkých oblastiach severnej pologule, ktorá bola prirodzeným územím vlka, naši predkovia vlka skrotili. Innuiti v severnej Amerike vyšľachtili z neho ťažného psa, zviera s mohutnými plecami, schopné ťahať sane s ťažkým nákladom. Ďalšie psie plemená vznikli v Ázii, počínajúc veľkými bojovými psami so silnou kostrou, ako je napríklad mastif, až po drobné spoločenské plemená (napríklad pekinský palácoví psík). Psy so schopnosťou rýchlo behať boli vyšľachtené na prenasledovanie zveri a vytvorili základ moderných plemien, ako je afganský chrt, saluki či greyhound.
Špeciálne plemená:
V južnej Ázii sa vyvinuli menšie lovecké plemená: spievajúci pes a dingo. Tie sprevádzali domorodcov pri osídľovaní Papuy Novej Guiney a Austrálie. Aj v Európe človek psa zdomestikoval (zdomácnil). Psy podobné dnešným špicom pomáhali našim predkom v severnej Európe loviť vysokú zver. Časom sa vyvinuli špeciálne poľovné plemená, napríklad írsky vlkodav, škótsky hrubosrstý chrt, elkhound – pes na lov lososov, pes vydriar a ďalšie. Selektívnou plemenitbou sa vyvinuli plemená špecializované na zabíjanie malých zvierat. Ich potomkami sú dnešné teriéry. V Afrike vzniklo ďalšie poľovné plemeno – nebrechajúci basenji.
Plemenitba domestikovaného psa:
Výberová plemenitba vykonávaná po celé generácie viedla k rozvoju špecializovaných schopností pracovať pre človeka alebo spolu s ním. Niektoré psy boli vyšľachtené na sledovanie pachovej stopy vo vzduchu, iné na zemi. Bojové plemená sa špecializovali na zápas s medveďmi či medzi sebou, aby zabávali ľudí. S vynálezom strelných zbraní sa objavili lovecké plemená, ktoré dokážu zver zavetriť, vyplašiť či priniesť.
Psí spoločníci:
Úloha psa sa ustavične vyvíja a mení. Niektoré z jeho funkcií už zanikli alebo zanikajú. Vďaka tomu, že v priebehu posledného storočia vznikli na celom svete kynologické kluby, stále existuje vyše štyristo psích plemien, z ktorých každé bolo vyšľachtené na iný účel. Dnes však väčšina psov plní len jedno poslanie – byť spoločníkom človeka.
Problémy súčasných psov:
Psy boli vyšľachtené na to, aby pracovali, využívali svoje mentálne a fyzické schopnosti a aby boli bdelými strážcami. Mnohé dnešné psy však vlastne vedú celkom nudný život, hoci väčšinou dostávajú pravidelnú stravu a všestrannú opateru.
Nudný život:
Jedným z dôsledkov nudného života je zvyšujúci sa počet psov s problémovým správaním sa. Susedia sa sťažujú, že psy vyjú. Pre majiteľov je tréning zdrojom frustrácie, pretože psy ich ustavične ťahajú za remienok, pokúšajú sa napadať iné psy či behajú za ostatnými ľuďmi. Ľudia, ktorí psa nevlastnia, si často o psoch (a ich plánoch) myslia, že sú nepríjemný.
Psy nemajú radi preto, že znečisťujú verejné priestranstvá a ich majiteľov preto, že im to dovolia. Za tieto problémy však nemôžu psy, ale ich páni, pretože svojich miláčikov riadne nevychovali.
Eutanázia psa:
Jedna z najviac znepokojivých štatistík vo veterinárnej medicíne súvisí s príčinou smrti psa. Najzvyčajnejšou príčinou smrti psa mladšieho ako osemnásť mesiacov totiž v mnohých častiach sveta nie je zranenie alebo choroba, ale uspávajúca injekcia. Toto rozhodnutie väčšina majiteľov zdôvodňuje problémovým správaním sa psa. Hoci niektoré plemená sa skutočne správajú zvláštne, väčšina zmienených problémov vzniká v dôsledku nedostatočného výcviku.
Dúfam, že sa vám článok páčil. Ak áno, budem rád za kladné hodnotenie a za komentáre :) .
Mimochodom. Napíšte mi do komentárov, aký máte názor na psy typu --> čivava, yorkshire a podobné.
Môj osobný názor je, že tieto "psy" sú hanbou ostatných krásnych psov ako napríklad československý vlčiak alebo zlatý retríver.