A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Počítač- stroj ktorý zmenil svet

Počítač- stroj ktorý zmenil svet

Počítač je nepochybne jedným z najdôležitejších vynálezov v histórii ľudstva ale ako to vlastne začalo? Túto otázku som si kládol pred napísaním tohto článku.

Prvý  takzvaný  „digitálny“ počítač, ktorý má základné princíp dnešného PC, začal počas druhej svetovej vojny (1942), no svetlo sveta uzrel až v roku 1946 pod menom ENIAC. Vznikol na Pensylvánskej univerzite a financovala ho americká armáda. 

1883574_obrazky-2011-hw-historypc-03b.jpg

ENIAC zaberal  približne plochu dvojizbového bytu. Jeho základ tvorili elektrónky ktorých v ňom bolo obrovské množstvo . Tento "praprapočítač" mal spotrebu 150 kW a vážil 27 ton. ENIAC nemal displej ani žiadnu obrazovku. Na zadávanie operácií bolo treba vložiť kód pomocou tlačidiel a páčok, a na konci ste získali iba  niekoľko rozsvietených žiaroviek.

ENIAC pre jeho „výkon“ a možnosti využívala americká armáda až do roku 1955, kedy ho nahradil nový spoľahlivejší už polovodičový počítač UNIVAC. Zaberal už iba plochu zhruba rozlohu jednoizbového panelákového bytu. Takýto supervýkonný počítač dokázal zrátať dve čísla za čosi vyše sekundy a náročnejšie operácie (ako delenie) zvládol za 5 - 6 sekúnd.

V roku 1953 začala firma IBM úspešne predávať prvý masovo vyrábaný počítač IBM 650. Do roku 1962 sa im podarilo predať až 1 800 kusov týchto 900 kg tranzistorových počítačov.

V päťdesiatych rokoch sa objavili prvé mašinky aj vo vtedajšom Československu – reléová legenda SAPO  a  EPOS, ktorá zvládla 30-tisíc operácií za sekundu. EPOS bol na trh uvedený v roku 1960. Za duchovného otca je považovaný professor Antonín Svoboda. Vo svojej dobe to boli tak revolučné stroje, že sme vďaka nim patrili v počítačovom svete medzi skutočnú svetovú elitu.

Ďalší veľký boom počítačov nastal po vynáleze integrovaných obvodov teda procesorov.Prelomový je najmä rok 1971, kedy spoločnosť Intel predstavila prvý mikroprocesor Intel 4004. Tým sa začala veľká revolúcia, pretože počítače už nemuseli zaberať niekoľko miestností, ale mohli sa zmenčovať.

b2ap3_thumbnail_1852831_obrazky-2011-hw-historypc-04a.jpg

V roku 1974 prišli na trh procesory Intel 8080, ktoré ihneď začali využívať do svojich stavebníc počítačov nadšenci. Neexistoval nejaký štandardný system a tak vznikali počítače od rôznych výrobcov, s rôznymi systémami a rôznou kompatibilitou.

Zhruba v tomto čase vznikli dvaja svetový giganti a to Microsoft na čele s  Billom Gatesom a  Apple na čele s Steve Jobsom a Stevom Wozniakom .

V garáži Steva Jobsa za asistencie Steva Wozniaka prišiel na svet prvý počítač Apple. Postavili si ho pôvodne pre seba, no v okolí mali veľa známych, ktorí chceli programovať a potrebovali počítač, takže sa pustili do sériovej výroby.Takto vznikol „sériovo vyrábaný“ počítač Apple II, ktorý prišiel ako vôbec prvý počítač s  klávesnicou a monitorom, teda akýsi all-in-one, ktorý ste mohli pripojiť do elektriny a na monitor. Úspech bol závratný. Apple sa veľmi rýchlo stal gigantom na počitačovej scéne.

Aké počítače používame dnes?

Dnes používame počítače tzv. 4. generácie, čo sú modulárne systémy. Počítače mali centrálny procesor, pamäť, diskové mechaniky, dali sa skladať z rôznych komponentov, no a vďaka BIOSu a operačným systémom tu bola istá garancia kompatibitity. To už sa ale písal rok 1981. 

Ďalšie smerovanie počítačov má sa vraj vyznačovať samostatne mysliacou umelou inteligenciou, čo je zatiaľ stale hudba budúcnosti, hoci podľa niektorých  názorou je to  tu už o niekoľko rokov.b2ap3_thumbnail_1911594_obrazky-2011-hw-historypc-04i.jpg

 

 

Ohodnoťte tento článok:
Chov lienky (Harmonia) v domácnosti
Meditujúci mních- vnímanie časopriestoru

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
33056 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26310 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
26034 x čítané