A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Shakespearovo autorstvo

Shakespearovo autorstvo

Hamlet. Rómeo a Júlia. Othello. Autora týchto známych diel snáď pozná každý- William Shakespeare, jeden z najznámejších básnikov a dramatikov všetkých čias. Ak je niečo veľmi populárne a dokonalé, vznikajú rôzne pochybnosti o tom, či je to tak ako sa nám to predkladá a je na ľuďoch, aby posúdili či je potrebné dávať váhu takýmto teóriám. O autorstve shakesperových diel vznikli rôzne pochybnosti a tak si v tomto článku rozoberieme bližšie o čo sa jedná.



Ako to začalo

Pochybnosti o shakespearovom autorstve vznikli už v 19.storočí. Podľa tých, ktorí stoja za týmito pochybnosťami (tzv.antistratfordiáni), Shakespeare nie je autorom jemu pripisovaných hier a mal iba kryť identitu skutočného autora, ktorý z určitých dôvodov nemohol byť odhalený. Antistratfordiáni si za svojim názorom stoja aj napriek tomu, že len málo odborníkov pokladá túto teóriu za dôveryhodnú. Existuje viac osobností, ktorým sa pripisuje autorstvo shakespearových diel, avšak najznámejšia je teória o skutočnom autorovi 17.grófovi z Oxfordu, Edwardovi de Vere. Ďalší navrhovaní kandidáti boli Francis Bacon či Christopher Marlowe. Antistratfordiáni tvrdia, že iba vysokopostavený šľachtic by mohol mať také spektrum vedomostí a znalostí o politike, alžbetínskom dvore či dokonca o cudzích krajinách. Shakespearológovia však zastávajú klasickú verziu autorstva a opierajú sa o meno na titulných stranách diel alebo o svedectvá básnikov z jeho okolia. Existujú však zaujímavé dôkazy nad ktorými je dobré sa aspoň trocha zamyslieť.



Pre a proti

O Shakespearovom živote sa všeobecne vie veľmi málo. O jeho vzdelaní ešte menej, práve preto sa antistratfordiáni domnievajú, že William Shakespeare nemohol vlastniť takú bohatú slovnú zásobu a tak sa dokonale hrať s metaforami a inými básnickými prostriedkami. Kvôli jeho nízkemu vzdelaniu, dokonca zvyknú tvrdiť, že nevedel ani poriadne písať. Jeho autentické podpisy pôsobia negramotne a nepekne a zistilo sa, že jeho meno sa v rôznych dokumentoch píše inak. Preto tvrdia, že meno Shakespeare bolo len pseudonym skutočného autora. Existujú taktiež nejasnosti okolo jeho smrti, závetu, náhrobku či skrytých symboloch vo veršoch. Hlavný kandidát pre autorstvo je spomínaný Edward de Vere. Okrem toho, že bol gróf, bol aj básnik, dramatik či divadelný mecenáš. Antistratfordiáni sa prikláňajú k nemu z mnoha dôvodov- mal spojenie s divadlom a s dramatikmi tej doby, precestoval Taliansko či Francúzsko (a teda mnoho zo shakespearových hier sa odohrávajú v Taliansku), v dielach je istá podobnosť medzi životom de Vere a príbehmi z hier či básní, veľký počet rukou označených častí v knihe, ktoré sa obajvujú aj v dielach Shakespeara, podobnosti osobnosti Hamleta a de Vere a rôzne iné. Ich argument nato, prečo si Edward de Vere vymyslel inú identitu je, že v tej dobe sa vysokopostavený aristokrat nemohol venovať písaniu divadelných hier a verejne sa k nim hlásiť.

Väčšina odborníkov však túto teóriu popiera. Neuznávajú tieto dôkazy a nehľadajú v nich žiadnu spojitosť. Tvrdia, že Shakespeare bol génius aj napriek tomu, že nedosiahol vyššie vzdelanie avšak dosiahol titul ´gentleman´. Taktiež existujú písomné svedectvá jeho kolegov a rôzne iné písomné dôkazy.


A predsa len Shakespeare

Aj napriek tejto prešpekulovanej teórii, William Shakespeare ostal autorom všetkých známych hier, básní a myšlienok. Sú veci, ktoré ťažko vysvetliť či pochopiť, no o tom je genialita. Genialitu sa nedá len tak ľahko pochopiť a preto majú ľudia veľa otázok a pochybností. Jedno je isté- Shakespeare existoval a je veľa dôkazov o tom, že práve on bol jeden z najlepších básnikov a myslím, že dôležité je nájsť záľubu a krásu v jeho veršoch a nie v identite. Práve jeho básne nás zaujali tak, že prežili celé storočia a dodnes sú považované za majstrovské dielo. O shakespearovom autorstve je natočený aj film Anonymous z roku 2011. . .

Pár citátov Williama Shakespeara:

„ Láska sa nemení každou hodinou či dňom, ale trvá celý život. A pokiaľ sa mýlim, nikdy som nič nenapísal a nikdy sa nestalo, že sa dvaja ľudia milovali.“

„Vidieť a cítiť znamená existovať, myslieť znamená žiť.“



 

 

Ohodnoťte tento článok:
Ako voda uhasí oheň?
Komu vdačíme za web?
 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
33056 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26310 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
26034 x čítané