Jeden z najznámejších myšlienkových experimentov sa previedol do formy schrödingerovej mačky.
- Čo to je Schrödingerova mačka a čo je to za jav?
Schrödingerova mačka je teoretický pokus, uskutočnený nie na mačke, ale na časticiach. Vlastne opisuje určitý kvantový jav podľa Schrödingerovej rovnice.
Zhotovme komoru, do ktorej nikto nevidí, nejprejde tam žiadny fotón. Zvnútra nie je počuť nič, čo je vonku a opačne. Dovnútra dáme prístroj, ktorý o - dajme tomu - 2 minúty možno vypustí jed. Táto šanca je 50/50 (dosiahli by sme to rádioaktívnym rozkladom nejakého prvku). V akom stave bude podľa vás mačka po 2 minútach? Zdravý rozum povie, že je buď mŕtva alebo živá. No kvantová mechanika hovorí o tom, že mačka bude v oboch stavoch (v stave známom ako kvantová superpozícia). Teda aj mŕtva, aj živá, ani mrtvá, ani živá. Až kým sa na ňu niekto nepozrie, vtedy sa príroda rozhodne, či je mačka živá alebo mŕtva. (To znamená, že mačku zabije naša zvedavosť :-) )
- Môžeme to skúsiť na mačke hneď teraz?
Ehmm.. Asi nie. Pokusy ktoré potvrdili tento jav, boli uskutočnené na najmenších časticiach (konkrétne že dve kvantovo previazané častice (k tomuto javu sa dostanem neskôr) mali spin aj taký, aj taký, kým sme ho nezmerali.). Pokus bol prevedený teoreticky na mačku, aby to verejnosť pochopila.
- Prečo tam nedáme granát?
Tento pokus bol vysvetlovaný aj Einsteinom, kde použil granát a tank ako komoru.
- Počkať, ale čo vidí mačka?
No, takže mačka má 2 možnosti, čo môže vidieť. Buď vidí, ako plyn uniká, alebo vidí, ako neuniká. Nie je možné, aby plyn unikal a ona to nevidela. Teda realita mačky je previazaná s výsledkom nášho experimentu.
- Kde využijem túto informáciu?
Túto informáciu využiješ v mojich budúcich článkoch, konkrétne o kvantovom previazaní a spine. Kým nevydám ďalšie články alebo sa o iné javy nebudeš zaujímať samostatne, nevyužiješ to. Ale zaujimavé je to povedať kamarátom, ktorí to nepochopia. Vždy zaujmeš.