A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

TIP

Činidlo proti zahmlievaniu môžeš naniesť na mnoho povrchov. Na dvoch miestach však môže byť obzvlášť užitočné – na umývadle v kúpeľni a sklíčkach okuliarov. Najskôr si vypýtaj povolenie od rodičov a popros ich o pomoc. Ak činidlo použiješ na kúsok pevného filmu, môžeš naň písať tajné odkazy! Činidlo však nie je vhodné na ošetrovanie kovových povrchov.

Budete tiež potrebovať

Drevený štipec
Nové, nepoužité a ničím neošetrené pozorovacie sklíčko
Čajovú sviečku
200 ml odmernú nádobu
Pipetu
Zapaľovač
Podšálku
Vodu

POZOR! 
V priebehu tohto experimentu so sviečkami pracuj len na vhodnom nehorľavom povrchu a drž sa varovaní na strane 4 (Experimenty s otvoreným ohňom).

Ako na to

  • Do dreveného štipca zacvakni pozorovacie sklíčko.
  • Do odmerky nalej trochu vody z vodovodu a naber ju do pipety. Na chvíľu pipetu s odmerkou odlož nabok.
  • Čajovú sviečku polož na podšálku a zapáľ ju. Pomocou dreveného štipca pridrž sklíčko približne vo výške 1 cm nad plameňom sviečky. Nedrž sklíčku priamo v plameni! Po chvíli uvidíš, ako sa tvorí čierna vrstva.
  • Sklíčko nad plameňom presuň tak, že čierny povlak pokryje polovicu jeho dĺžky.
  • Sviečku sfúkni a drevený štipec so sklíčkom polož na podšálku vzniknutou vrstvou nahor. Nechaj sklíčko chladnúť po dobu 2 minút.
  • Pomocou pipety nakvapkaj na čiernu vzniknutú vrstvu pár kvapiek vody. Ako sa kvapky správajú?

Čo sa deje

Gratulujeme, práve si vytvoril svoju vlastnú vodu odpudzujúcu vrstvu nanočastíc!
V plameni sviečky horiaci vosk (tvorený organickými molekulami) vytvára oxid uhličitý a vodnú paru, ktorá sa dvíha do okolitého vzduchu. Avšak nie všetky molekuly kompletne zhoria. Dochádza k takzvanému nedokonalému spaľovaniu, kedy sa vytvárajú fragmenty organických látok – reťazce uhľovodíkov rôznych dĺžok - ktoré sa zhlukujú a vytvárajú drobné čierne čiastočky sadzí. Sadze sa usadzujú na povrchu sklíčka. Keďže uhľovodíky vodu odpudzujú, vzniknutá tenká vrstva je takisto hydrofóbna – čo je príčinou tvorby vodných kvapôčok pobehujúcich po povrchu.

Kľúčové slovo: Sadze

Sadze majú na svedomí čiernu farbu v komínoch. Spolu so zložkami plynov sú niečím, čo vychádza z výfukov áut či priemyselných komínov. Častice sadzí sa však produkujú aj ciele. Táto tzv. karbónová čerň sa používa ako výplň v gumárenskom priemysle, kde má v zložení pneumatík až 90% zastúpenie a zlepšuje ich výkon.