A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

Už ste o tom počuli? Na púšti sa našli hodiny, ktoré boli pochované v piesku stovky rokov a čomu neuveríte - stále fungovali! "Jasné" poviete si, "to boli asi slnečné hodiny". Správne! A slnečné hodiny nie sú staré len niekoľko storočí – aby sme boli presní, je to dokonca 3,000 rokov. Ako to vieme? Archeológovia našli jedny také v hrobke egyptského faraóna. A to dokazuje jedno: už Starí Egypťania mali slnečné hodiny. Čo myslíte, fungujú dnes Rovnako tak, ako pred 3,000 rokmi? Prečo to nevyskúšať potom ako zistíte, akým spôsobom fungujú?.

Najprv si vytvorte model tak, ako je popísané v montážnom návode.

Nájdite si pokojné, slnečné miesto pre svoje slnečné hodiny. Dobrým miestom Je napríklad okenný parapet s výhľadom na juh. To je vlastne akékoľvek okno, na ktoré svieti slnko na poludnie. Pokojným miestom myslíme aj to, že okno by nemalo byť nepretržite otvorené, pretože potom by ste museli slnečné hodiny stále otáčať. Ak je to nevyhnutné, môžete ceruzkou urobiť značku na okennom parapete. Zarovnajte slnečné hodiny voči slnku. Slnko by malo svietiť na stupnicu zo zadnej časti. Najlepšie bude, ak to urobíte presne o 12 napoludnie. Potom slnečné hodiny otočte jemne tam a späť až kým tieň neukazuje presne na zvislú značku na stupnici.

Úloha:

Skúste si predstaviť, kde sa bude nachádzať ďalšia značka o 1 popoludní. Ktorým smerom pôjde tieň? Tip: Pozrite sa na obrázok.

V lete bude tieň ručičky kratší a v zime dlhší. Je to preto, že uhol medzi slnkom a horizontom je menší v zime než v lete. To tiež umožňuje pridať slnečnú funkciu kalendára do vašich slnečných hodín.