A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

Najprv sme svetlo lomili, teraz ho budeme odrážať. Na začiatku tejto brožúrky som prisľúbil, že budeme so zrkadlom robiť aj iné veci, ako sa len do neho pozerať.

V prvom rade si zostrojte zrkadlovú dráhu ako je popísané.

Úloha 2:

Zapnite lampu a sledujte smer svetla (najlepšie v temnej miestnosti). Prečo svieti svetlo v presne rovnakom smere odkiaľ prichádza?

Prirodzene sú za to zodpovedné zrkadlá, ale dôležitý je aj uhol, v ktorom svetlo zasiahne zrkadlo. Už ste to pravdepodobne zažili sami. Napríklad keď sa vám odráža slnečné svetlo od hodiniek a na strope izby pozorujete svetlý bod. Ak by ste ho chceli zasvietiť priamo do očí susedov, museli by ste otočiť zápästím do pravého uhla. Keď svetlo narazí na sklo v plochejšom uhle, tým pádom sa tiež plochejšie odrazilo. Takto ste využili prirodzený zákon! Je to zákon odrazu, ktorý hovorí:

Uhol dopadu sa rovná uhlu odrazu.

To sa nám hodí tak dobre, že to vyskúšame s našim modelom. Svetlo dopadá na prvé zrkadlo pod uhlom 45° a odráža sa pod uhlom tiež 45°, čo je dokopy 90°. S dvomi zrkadlami to máme 180°. Tak a teraz je jasné, prečo sa svetlo. odráža v tom istom smere, z akého prišlo - je totiž otočené o 180°.

Mnoho optických prístrojov využíva odraz. 

  • Jednošošovkové zrkadlovky
  • Projektory na denné svetlo
  • Videoprojektory (projektory)
  • Periskopy