A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

POTREBUJEŠ:

→ priehľadnú pologuľu

→ terénové disky (lesné, oceánske, zaľadnené)

→ teplomer

→ stojan z vyrezávaného listu (zemeguľa stranou nahor)

→ drevenú paličku

→ pásku

→ hlinu

→ lampu

→ hodinky

Ako na to?

  • Krok 1

    Umiestnite zelený a biely disk chrbtom k sebe a posuňte drevenú paličku medzi ne, zaistite ich lepiacou páskou na ľavej a pravej strane paličky.

  • Krok 2

    Položte disky do vnútra jednej pologule a spojte dve pologule dohromady, spojenú guľu potom umiestnite na stojan.

  • Krok 3

    Položte guľu na slnko alebo pod lampu (najmenej 60 W) tak, že biela strana disku je priamo osvetlená. Zatlačte do otvoru teplomer a utesnite ho trochou hliny. Uzatvorte otvor na spodnej strany taktiež hlinou. Podporte koniec teplomera niečím, čo umiestnite pod neho, napr. knihou, alebo ho zaistite hlinou či páskou na nosníku ako nejaký sklenený alebo drevený blok.

  • Krok 4

    Poznačte si čas a teplotu a počkajte, kým sa stúpajúca teplota zastaví. Tento proces môže trvať 10 alebo 20 minút. Odstráňte potom teplomer a počkajte, kým sa dostane do svojej východiskovej polohy. Otočte guľu hore nohami a opakujte meranie zeleným diskom.

  • Krok 5

    Nakoniec to skúste s oceánskym diskom položeným na ďalších diskoch. Čím je povrch tmavší, tým je vyššia teplota.

  • Čo sa deje

    Energia prichádza na Zem zo Slnka  v podobe slnečného žiarenia. Svetlo je viditeľnou časťou tohto žiarenia. Ďalšími formami sú infračervené žiarenie (IR) a ultrafialové žiarenie (UV), ktoré je zodpovedné za úpaly. Na Zemi sa toto žiarenie premení na iný druh energie, konkrétne teplo. Tento proces premeny žiarenia na teplo nazývame absorpcia. Čím je povrch tmavší, tým je vyššia absorpčná kapacita, a preto sa aj viac zohreje.

    Zemský povrch má dozaista veľmi veľa farieb. Avšak ak sa pozriete na zemský povrch z veľkej vzdialenosti, uvidíte len veľmi malé farebné rozdiely. Z vesmíru sa oceány javia rovnomerne tmavomodré, zaľadnené oblasti zase biele a ostatné oblasti vyzerajú žlto, hnedo a tmavozeleno.

Vlastnosti určitej oblasti zemského povrchu hrajú dôležitú rolu pri odparovaní  a vytváraní mrakov v danej oblasti, napríklad, či je pokrytá vodnými plochami, koľko je tu vegetácie, zloženie pôdy a pod.

Ale zemský povrch má tiež iný druh vplyvu na podnebie. Slnko dodáva Zemi teplo. Oceány, moria a rieky, rovnako ako krajina a vzduch, pohlcujú počas dňa slnečné teplo. Množstvo slnečného tepla, ktoré je absorbované zemským povrchom je primárne určené jeho farbou. Tmavé objekty absorbujú viac tepla ako svetlé, pretože svetlé objekty svetlo odrážajú, zatiaľ čo teplé absorbujú.

Pokus s tromi rôzne sfarbenými diskami ukázal, že rôzne farby udržujú rôzne množstvo tepla.

 

 

 

 

 

 

 

 

Energetické zásoby Zeme

 

Väčšina zemského povrchu je pokrytá oceánmi. Voda veľmi dobre udržiava teplo. Slnečné žiarenie, ktoré dopadá na povrch oceánov je takmer kompletne pohltené a toto teplo sa vie uskladniť vo vode po oveľa dlhšiu dobu, ako je to u zemského povrchu. Z tohto dôvodu sú oceány veľkými zásobárňami tepla.