A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

Poskládej sestavu rámečku podle obrázku níže. Ústy natáhni vodu do tenké hadičky a jazykem ucpi konec, jenž máš v ústech. Na druhý konec přilož prst. Nyní si můžeš vytáhnout hadičku z úst, voda z ní nevyteče. Opatrně prostrč hadičku skrz koncové dírky rámečku a opři ji o kolíky 3. Hladina vody v hadičce musí být asi 5 mm nad rámečkem, přebytečnou vodu vylej nakloněním rámečku. Zápalku nebo zubní párátko namoč do inkoustu či vodové barvy a ponoř ho do obou konců hadičky, abys vodu v ní jemně obarvil.

Zápalku nebo párátko namoč do prostředku na mytí nádobí, po kapce přenes do otevřených konců hadičky. Voda tak ztratí své povrchové napětí a hladina bude nyní rovná. Konce nyní uzavři zástrčkou hřídele, ale ne příliš silně, aby vzduch mohl proudit dovnitř a ven. Tuto vodováhu můžeš použít k ověření skutečné kolmosti vertikálních předmětů, např. stěn. Stačí přiložit svislou stranou ke stěně. Položením na předměty pak můžeš zkontrolovat, zda je horizontální povrch v ideální rovině, nebo je nakloněn. Na podobném principu pracují vodováhy, které používají zedníci při stavbě příček, aby např. zjistili, zda je stěna kolmá nebo zda má zeď stejnou výšku po celé své délce. Jejich měřidla musejí být delší, protože jemná nerovnost se projeví pouze na delším úseku.

Vodováhy používané při stavbě domu obsahují zabarvenou tekutinu s bublinou uvnitř. Tekutina se nachází v trubičce s jemně prohnutým konvexním tvarem. Jelikož vzduch je lehčí než voda, bublina se přemístí do nejvyššího místa trubičky. Zeď je postavena správně, když se bublina nachází v označeném místě trubičky, tj. v jejím nejvyšším bodě.