Existuje mnoho spôsobov získavania elektriny zo solárnej energie. Najelegantnejším spôsobom — aj keď nie najlacnejším — je použitie statických solárnych článkov. Pozrime sa na to, čo solárny článok v tvojom Dome budúcnosti dokáže.
Pokus č.63 Výroba elektriny na strecheNa mnohých strechách si môžeme v súčasnosti všimnúť namontované modré lesknúce sa solárne články. Tvoj Dom budúcnosti môže jeden podobný solárny článok obsiahnuť tiež. Skúsme ho spolu nainštalovať.
Budeš potrebovať
Solárny článok, Dom budúcnosti, 2 upevňovacie svorky
Experiment
1. Vlož obe svorky do výrezov na streche domu. Zatlač ich dovnútra dostatočne hlboko tak, aby ich hladká strana so 4 dierkami presne priliehala ku strechu a bola s ňou v rovine.
2. Potom preveď konce káblov cez dve nižšie položené dierky v svorkách. Cez dve vrchné dierky budú v nasledujúcich experimentoch pripojené LED zariadenie alebo motor.
Vysvetlenie
Množstvo elektriny dodanej solárnym článkom bude závisieť na jeho nasmerovaní a uhle. Najlepšie pracuje vtedy, keď naň dopadajú slnečné lúče čo najkolmejšie. Preto sú najčastejšie namontované na strechách, ktoré nielenže poskytujú veľkú plochu, ale sú aj vhodne orientované voči slnku.
Pokus č.64 Solárny prúd poháňa motorO chvíľu ti solárny článok predvedie, čo dokáže.
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti so zapojeným solárnym článkom, motor, vrtuľa
Experiment
1. Otvor tú časť strechy, ktorá neobsahuje solárny článok. Preveď červený a čierny spojovací kábel zospodu cez otvory v streche a zapoj ich do vrchných dierok na svorkách solárneho článku.
2. Opačné konce káblikov preveď zvnútra cez otvory nad vchodovými dverami.
3. Zvonku pripoj káble ku káblom motora a vlož vrtuľu do motora.
4. Keď nasvietiš solárny článok slnečným svetlom, motor sa začne otáčať.
Vysvetlenie
Ožiarený solárny článok sa správa podobne ako batéria: dodáva energiu.
Pokus č.65 Funguje to aj bez slnka? Slnko nesvieti neustále. Bude solárny článok pracovať aj s pomocou iných svetelných zdrojov?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom a motorom z experimentu č. 64, rozmanité svetlá, žiarovky a lampy
Experiment
1. Vyskúšaj použiť rôzne zdroje svetla, ako napríklad stolnú lampu, baterku, čelovku. Bude sa s ich použitím motor otáčať?
Vysvetlenie
Motor bude pracovať takmer neustále — dokonca aj vtedy, keď ho budeš musieť na začiatku trošku roztlačiť. Najlepšie naň fungujú svetlé halogénové svetlá. Naopak úsporné žiarivky sú zvyčajne jediné, ktoré nefungujú. Ich svetlo je totiž rozptýlené do veľkej oblasti, takže na solárny článok z tohto svetla dopadne len veľmi malá časť.
Tip na šetrenie energie
Ak nahradíš klasické žiarovky úspornými, ušetria ti mnoho elektriny.
Elektrický prúd
Aj keď sme už na elektrinu úplne zvyknutí, mnoho ľudí si stále myslí, že je veľmi záhadná. Po prvé, je neviditeľná. Vidieť dokážeme len následok jej pôsobenia, napríklad rotujúci motor.
Ako naznačuje názov, elektrický prúd pozostáva z toku — je to tok jeho najmenších častíc (elektrónov) naprieč káblami. Tieto častice sú dokonca ešte menšie ako atómy.
Ako to v takomto elektrickom cykle funguje? Pre priblíženie si predstav rúrku, ktorá je vyformovaná do tvaru uzavretého kruhu a naplnená vodou. V jednej z častí okruhu je nainštalované čerpadlo. Ak ho spustíš, uvedie vodu do pohybu a tá potom prúdi okruhom. V inej časti tohto systému je malé vodné koleso, ktoré pomocou vody rotuje a tým následne poháňa napríklad malú vrtuľu.
V tomto modeli elektrického cyklu čerpadlo zodpovedá solárnemu článku alebo batérii, ktoré uvádzajú elektróny do pohybu. Elektróny prúdia káblami, ktoré zodpovedajú rúrke. A vodné koleso by bolo napríklad motorom alebo lampou.
Samozrejme je to tak, že za jednu sekundu by mohlo káblami prúdiť viac alebo menej elektrónov a tým pádom by bol elektrický prúd silnejší alebo slabší. Silnejší prúd toho dokáže viac. “Sila alebo intenzita prúdu” je preto v elektronike dôležitou mernou jednotkou.
Ďalším dôležitým faktorom je sila, ktorou napríklad solárny článok poháňa tok elektrónov cez káble. Táto sila je známa ako elektrické napätie — zodpovedá tlaku vody vo vodnom okruhu. Jeho jednotkou je volt. Tvoj solárny článok dodáva asi 3 volty, tužková batéria 1.5 volta, autobatéria 12 voltov a zásuvka v stene (smrteľne nebezpečná!) dodáva 120 voltov.
Vodný okruh a elektrický okruh: Water wheel=vodné koleso, Pump=čerpadlo, Lamp=žiarovka
Pokus č.66 Bez prerušeniaPrečo potrebuje solárny článok, motor, batéria aj mnoho iných elektrických zariadení vždy dve pripojovacie koncovky?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom a motorom, lampa
Experiment
1. Nechaj motor znova bežať pod svetlom. Jeden po druhom vytiahni káble zo svoriek alebo na druhej strane vytiahni jednu z koncoviek káblov z motora. Motor okamžite prestane pracovať.
2. Obnov všetky zapojenia a všimni si smer rotácie. Potom vymeň koncovky oboch káblov do motora, jednu za druhú. Tentokrát sa bude motor otáčať do opačného smeru.
Vysvetlenie
Elektrina vždy prúdi v kruhu — t.j. v elektrickom cykle. Ak nasvietiš solárny článok, ten následne vlastne vytláča elektróny von z jedného z dvoch terminálov. Elektróny prúdia cez káble do jedného z terminálov motora, potom naspäť von cez druhý terminál, a napokon naspäť do solárneho článku: cyklus sa uzavrie. Ak je cyklus prerušený alebo zastavený na ktoromkoľvek mieste, prúd elektrónov sa okamžite zastaví, pretože solárny článok už ďalej elektróny nevysiela kvôli tomu, že žiadne doň nevchádzajú. To zastaví aj motor. Fakt, že elektrický prúd naozaj prúdi cez káble tak ako prúd vody, je potvrdený a demonštrovaný obratom rotácie motora po prehodení terminálov. Vtedy prúdi elektrina cez motor v opačnom smere — a motor preto tiež zmení svoj smer.
Ľudia majú takisto veľmi dobré vodivé vlastnosti a preto by sme sa mali pred elektrickým prúdom chrániť.
Pokus č.67 Vodič a nevodičV tvojom experimente preteká elektrický prúd káblami. Tie sú vyrobené z mede vloženej do plastového plášťa. Budú viesť elektrinu aj iné materiály?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom a motorom, malá špajdľa, predmety vyrobené z rôznych materiálov, lampa
Experiment
Vytiahni jeden z káblov zo svorky a podrž predmety z rôznych materiálov tak, aby sa dotýkali svorky a zároveň aj kábla. Vyskúšaj to napríklad s kovovými a plastovými lyžicami, s drevenou špajdľou, kovovými klincom, mincou, tvojimi prstami, papierom, sklom, alobalom. Bude sa motor otáčať?
Vysvetlenie
Všetky kovy budú viesť elektrinu. Preto sa nazývajú „vodičmi“. Na druhej strane materiály ako plast, drevo, papier, sklo, kartón a vzduch sú nevodivé a preto sa nazývajú „nevodiče“. Samozrejme však aj nevodiče obsahujú elektróny. Tie sa ale pohybujú ťažko a tak elektrická sila solárneho článku alebo batérie nie je dostatočne silná na to, aby ich rozprúdila.
Priamy kontakt medzi elektrickým vodičom a tvojimi prstami je v tomto experimente dovolený len preto, že tento konkrétny solárny článok je veľmi slabý. Nikdy neskúšaj nič podobné s inými vodivými predmetmi a elektrickými zariadeniami a v žiadnom prípade so zásuvkou v stene!
Pokus č.68 Červené svetlo z LED zariadenia Tzv. luminiscenčná alebo svetelná dióda, prípadne skrátene LED (ľudovo ledka), je modernou formou tvorby svetla. Jedna sa nachádza aj v tvojej experimentálnej stavebnici — pohľadaj malú červenú plastovú súčiastku s dvomi kovovými koncovkami.
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom, 2 svorky, LED, čierny papier, lepiaca páska, nožnice, lampa
Experiment
1. Vlož obe svorky do zárezov pre ne určených, nachádzajú sa nad dverami. Do vrchných dierok vlož dva káble.
2. Ohni oba LED drôtiky tak, aby každý zapadol do nižších dierok na svorkách, a vlož do nich LED svetlo.
3. Solárny článok nasvieť lampou alebo slnečným svetlom. Zatieň LED-ku rukou, aby si si bol istý, že sa rozsvietila. Ak sa nerozsvietila, vyber ju zo svoriek a znovu zapoj s vymenenými koncovkami. Teraz by sa mala rozsvietiť.
4. Aj ak sa LED-ka na prvýkrát rozsvieti, skús vymeniť koncovky. Po výmene sa už nerozsvieti, pretože funguje len jedným smerom.
5. Svetlo LED-ky je v jasnom svetle ťažko viditeľné. Vystrihni preto kus papiera s veľkosťou 4 x 4 cm, zakrúť ho do rolky a zalep lepiacou páskou. Jemne LED-ku ohni smerom nahor a nasaď na ňu papierovú rolku. Teraz by malo byť možné pozorovať jej svietivosť aj počas slnečného dňa.
Vysvetlenie
LED-ka pôsobí pre elektrický prúd ako klapka: elektrine dovolí cez seba prúdiť len v jednom smere. Svetlo vytvára len vtedy, keď ňou elektrina prúdi a ak je zapojená opačne, nerozsvieti sa. LED-ky majú v porovnaní s tradičnými žiarovkami niekoľko dôležitých výhod: na vyžarovanie rovnakého množstvo svetla potrebujú omnoho menej elektriny a majú omnoho vyššiu životnosť.
Niky nezapájaj LED-ku priamo ku batérii! Jej citlivé komponenty by sa mohli okamžite zničiť.
Luminiscenčná dióda
Luminiscenčné diódy alebo LED-ky sú modernými elektronickými súčiastkami. Sú vytvorené z drobných kryštálov vsadených do priesvitných plastových puzdier. Ak LED-kou prúdi elektrina, jej časť je premenená na viditeľné svetlo. Výberom určitého typu kryštálu alebo pomocou rôznych prísad je možné ovplyvniť farbu svetla. V každom prípade, LED-ky fungujú ako elektrické klapky: dovolia pohyb prúdu iba v jednom smere.
V súčasnosti existujú LED-ky vo všetkých možných farebných odtieňoch, dokonca aj v neviditeľných infračervených a infrafialových vlnových dĺžkach. LED-ky našli svoje uplatnenie v nespočetných prevedeniach, ako napr. V displejoch elektronických zariadení, vo vysielačoch signálov v ovládačoch - napr. televízorov, v nespočetných elektronických zariadeniach ako sú skenery a tlačiarne. Používajú sa na vyžarovanie svetla cez optické káble, v medicíne, vo farebných reklamných baneroch a v poslednej dobe aj ako úsporné a dlhodobé zdroje osvetlenia svetiel v automobiloch, baterkách, čelovkách, reflektoroch a v pouličnom osvetlení.
Pokus č.69 Mraky zakrývajúce slnkoSlnko nesvieti vždy na len bezoblačnej oblohe. Čo sa deje, ak je solárny článok čiastočne zatienený?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom a s LED-kou v papierovej rolke, kryt zimnej záhrady, papier
Experiment
1. Umiestni Dom budúcnosti tak, aby bol solárny článok na priamom slnku a povšimni si mieru svietivosti LED-ky. Potom solárny článok čiastočne zatieň svojou rukou a pozoruj, čo sa s LED-kou deje.
2. Pozoruj, aký vplyv majú oblaky zakrývajúce slnko. Aký je výkon LED-ky počas daždivého dňa? A ako výkon poklesne, keď sa blíži noc?
3. Zakry solárny článok svetlým papierom, priesvitným krytom zimnej záhrady, plastovou fóliou a inými krytmi a pozoruj, aký majú na jas LED-ky vplyv.
Vysvetlenie
Čiastočný tieň rýchlo zníži množstvo energie vyrobenej solárnym článkom a tak LED-ka viditeľne stmavne. Slnko tiež dodáva čoraz menej svetla, keď sa približuje k horizontu. Dokonca aj bezfarebný kryt zimnej záhrady zmenší výkon solárneho článku. Musíte sa však naozaj pozorne prizrieť alebo rýchlo pohybovať krytom tam a späť, aby ste zaregistrovali jeho vplyv.
Počas pochmúrneho dňa je možné, že sa motor nespustí, pretože je vtedy výrazne temnejšie ako počas slnečného dňa. Keď sa snažíme odhadnúť intenzitu svetla, naše oči nás trochu klamú, pretože slnečný deň je v skutočnosti až 250-krát jasnejší než pochmúrny zimný deň!
Pokus č.70 Úsporný motorLED-ka očividne potrebuje dosť veľa elektriny. Je teda motor úspornejší?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom, motor, vrtuľa
Experiment
1. Zo svoriek nad dverami vytiahni drôty a prepoj ich s motorom.
2. Umiestni Dom budúcnosti tak, aby bol na priamom slnku. Motor bude onedlho uvedený do pohybu, čo je známkou správneho zapojenia. Teraz solárny článok čiastočne zatieň svojou rukou. Je potrebné zatieniť ho takmer celý, aby motor spomalil natoľko, že to zaregistruješ.
3. Teraz osvetli solárny článok iba odrazom od svetlej steny alebo od bieleho papiera. Motor bude aj tak veľmi dobre poháňaný.
4. Nasmeruj Dom budúcnosti tak, že solárny článok smeruje len k modrej oblohe a nie je osvietený priamym slnkom. Ak je slnečný deň, motor bude stále pracovať, aj keď o poznanie pomalšie.
Vysvetlenie
Motor skutočne potrebuje oveľa menej elektrického prúdu než LED-ka. Aj keď je solárny článok značne zatienený, motor stále funguje.
Pokus č.71 Funguje aj pri dvojnásobnom výkone Ak motor naozaj potrebuje malé množstvo elektriny, je to dostatočný pohon pre osvetlenie aj pre pohyb motora?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom, LED-ka s papierovou rúrkou, motor s vrtuľou
Experiment
1. Rozšír inštaláciu z experimentu č. 70 tak, že do svoriek solárneho článku vložíš aj LED-ku. Pripevni na ňu aj papierovú rúrku a uisti sa, že LED-ka je zapojená v správnom smere.
2. Umiestni Dom budúcnosti tak, aby slnečné lúče dopadali priamo na solárny článok. LED-ka sa rozsvieti a motor sa otáča.
3. Čiastočne zatieň solárny článok. LED-ka stmavne alebo zhasne, ale motor neustále pracuje.
4. Otestuj rôzne svetelné zdroje. V závislosti od intenzity ožiarenia budú zapnuté buď LED-ka zároveň s motorom alebo len motor.
Vysvetlenie
Solárny článok v tvojej experimentálnej stavebnici je veľmi kvalitný a tak dokáže vyprodukovať dostatočné množstvo elektriny, ktorá poháňa motor aj LED-ku, pokiaľ dostane dostatok svetla. V niektorých z nasledujúcich experimentoch budeš schopný poháňať obe zariadenia zároveň. Počas týchto pokusov vždy zapoj LED-ku do svoriek solárneho článku a nie nad dvere.
Pokus č.72 Nasledujúc dráhu slnkaV experimentoch s LED-kou si videl, ako citlivo solárny článok reaguje na intenzitu svetla. Čo sa stane, keď nebude nasmerovaný priamo oproti slnku?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom, LED-ka s papierovou rolkou
Experiment
Počas experimentu č. 9 si sa naučil, akú dráhu slnko prejde po oblohe, kde presne vychádza, kde je počas obeda a kde zapadá. Umiestni Dom budúcnosti tak, aby bol počas dennej slnečnej púte orientovaný presne oproti týmto bodom. Upravuj jeho polohu počas dňa a pozoruj pri tom jas LED-ky.
Vysvetlenie
Solárny článok dodáva najviac elektriny, keď je nasmerovaný priamo ku slnku. Keďže je však slnko počas dňa v pohybe, výdaj energie zo statického solárneho článku sa samozrejme mení. Preto existujú solárne elektrárne, ktorých články počas dňa nasledujú dráhu slnka. Sú však omnoho drahšie. Pevné nepohyblivé solárne články by mali byť ideálne nasmerované na juh.
Pokus č.73 Aj uhol zdvihu je dôležitý Dráha slnka naprieč oblohou nie je priama, ale zakrivená. Z toho dôvodu nemení iba smer, ale mení aj svoju výšku nad horizontom. Aký to má efekt na solárny článok?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom a LED-kou s papierovou rolkou
Experiment
Zopakuj predchádzajúci experiment, ale tentokrát skús nastaviť solárny článok podľa výšky slnka nad horizontom tak, že nakloníš celý dom na požadovaný sklon. Opäť sleduj mieru jasu LED-ku počas toho, ako meníš zdvih.
Vysvetlenie
Výška slnka nad horizontom má taktiež priamy efekt na výkon solárneho článku. Statické články sú preto zvyčajne nastavené pod uhlom, ktorý vykazuje dobré výsledky počas väčšiny mesiacov v roku. To je prípad tvojho Domu budúcnosti. Optimálny uhol je približne 30°–45°-ný odklon od roviny.
Tip na šetrenie energie
Keď kúpiš nové zariadenie a chceš ním nahradiť zariadenie pôvodné, vyber si najvýkonnejšie a najhospodárnejšie na trhu. Všímaj si jeho energetickú triedu — tá na tieto kritériá poukazuje.
Solárna elektráreň s pohyblivými článkami.
Pokus č.74 Odrazené slnečné svetlo Samozrejme by bolo možné mať solárny článok na stabilnom mieste a slnečné svetlo naň odrážať. Pohyb slnka by sme potom museli sledovať len zrkadlom. Fungovalo by to?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom, LED-kou a motorom, kryt zimnej záhrady, zrkadlo, alobal, lepiaca páska.
Experiment
1. Umiestni Dom budúcnosti na vonkajšie zatienené miesto a pomocou zrkadla nasmeruj slnečné lúče na solárny článok. LED-ka sa rozsvieti a motor sa zopne, aj keď svetelná intenzita je slabá.
2. Vyskúšaj použiť namiesto zrkadla lesklú stranu alobalu. Pritlač ho na kryt zimnej záhrady, vyrovnaj ho najlepšie, ako sa dá a pripevni lepiacou páskou. Teraz by sa mal spustiť minimálne motor.
Vysvetlenie
Podľa svietivosti LED-ky to vyzerá tak, že s pomocou dobrého zrkadla je výkon solárneho článku porovnateľný s výkonom počas ožiarenia na priamom slnku. Alobal na druhej strane nefunguje tak dobre ako zrkadlo.
Pokus č.75 Zintenzívnenie pomocou vypuklého zrkadla Duté zrkadlo sústreďuje svetlo inak ako klasické zrkadlo. Vyskúšaj to sám.
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom, LED-ka a motor, konkávne zrkadlo z experimentov č. 58 a 59.
Experiment
1. Vezmi si konkávne zrkadlo z predchádzajúcich experimentov č. 58 a 59.
2. Dom budúcnosti umiestni do tieňa a namier lúče sústredené konkávnym zrkadlom do solárneho článku tak, aby najjasnejšia škvrna smerovala priamo naň. Všímaj si svietivosť LED-ky.
Vysvetlenie
Vďaka svojej schopnosti sústreďovať lúče umožní veľké konkávne zrkadlo dobrý výkon, ktorý si povšimneš na LED-ke. Motor sa spustí v každom prípade.
Tip na šetrenie energie
Všetky zariadenia, ktoré nepoužívaš, vypni. Spotrebujú totiž zbytočne veľké množstvo energie, aj keď sú len v úspornom režime.
Pokus č.76 Čím bližšie, tým jasnejšie Ak je svetlo solárnemu článku dodávané zo slnka, nezáleží na tom, či je článok blízko pri zemi alebo na šiestom poschodí bytovky. Ak však použiješ ako svetelný zdroj lampu, vzdialenosť voči nej je zásadná. Prečo? A aký veľký vplyv má spomínaná vzdialenosť?
Budeš potrebovať
Dom budúcnosti s nainštalovaným solárnym článkom, LED-ka s papierovou rolkou, motor, čierny papier, pravítko, lampa, pero, papier, lepiaca páska
Experiment
1. Čiernym papierom zakry presnú polovicu solárneho článku. Namier lampu (napríklad jasnú stolnú lampu) tak, aby vyžarovala svetlo horizontálne.
2. Priblíž lampu ku solárnemu článku tak, aby sa LED-ka rozsvietila a potom predĺž vzdialenosť od nej až do bodu, kedy LED-ka zhasne. Odmeraj vzdialenosť medzi lampou a solárnym článkom.
3. Odstráň prekrytie solárneho článku čiernym papierom a znovu odmeraj vzdialenosť. Zaznamenaj výsledky oboch meraní.
4. Zopakuj oba experimenty, ale tentokrát zaznamenaj vzdialenosť, pri ktorej sa vypne aj motor.
Vysvetlenie
Experiment jasne dokazuje, že intenzita svetla klesá s väčšou vzdialenosťou od lampy. Dokonca aj keď predĺžiš vzdialenosť len o kúsok, LED-ka zhasne a o pár centimetrov ďalej množstvo vyprodukovanej elektriny už nedokáže pohnať ani motor.
Ako ti potvrdili merania, intenzita svetla neklesá v priamej úmere k vzdialenosti. Najskôr si odmeral vzdialenosť do danej svetelnej intenzity, inými slovami vzdialenosť, pri ktorej LED-ka zhasne. Potom si odstránil tienenie solárneho článku. To má taký istý vplyv ako zdvojnásobenie jasu lampy. A predsa tentokrát LED-ka nezhasla v dvojnásobnej vzdialenosti od lampy, ale približne v jej 1,5-násobku. Tento istý výsledok sa ukáže aj v experimentoch s motorom.
V skutočnosti je pokles intenzity svetla mocninou vzdialenosti. Ak zdvojnásobíš vzdialenosť, intenzita svetla neklesne na polovicu, ale zníži sa o štvrtinu. A ak strojnásobíš vzdialenosť, intenzita svetla klesne na 1/9 atď. Preto by sa nemali inštalovať pouličné osvetlenia, svetlá v domácnostiach alebo lampy na čítanie príliš ďaleko od oblastí, ktoré majú byť osvetlené.
Pokus č.77 Šťava z červenej kapusty meniaca farbuSpravme si malú odbočku do fascinujúcej vedeckej oblasti: elektrochémie. Elektrický prúd môže tiež pôsobiť ako chemik, vytvárajúci v priebehu procesu úžasné veci.
Budeš potrebovať
Solárny článok, kryt zimnej záhrady, papierové obrúsky, kuchynská soľ, šťava z červenej kapusty, pohár
Experiment
1. Do pohára vlej jednu polievkovú lyžicu šťavy z červenej kapusty (získaš ju uvarením červenej kapusty vo vode) a rozpusti v nej tri štipky soli.
2. Do tohto červeného roztoku namoč papierový obrúsok a potom ho rozprestri cez kryt zimnej záhrady.
3. Obe koncovky solárneho článku vtlač do obrúska a podrž ich tak zopár minút na priamom slnku. Potom solárny článok odober a preskúmaj obrúsok. Na jednej koncovke (negatívny pól, -) sa červená farba zmenila: na tomto mieste je papier zrazu modrý alebo žltý.
Vysvetlenie
Chemici nazývajú kuchynskú soľ chlorid sodný, pretože sa skladá z chemických prvkov sodíka a chlóru. Elektrina vytvorená solárnym článkom túto zlúčeninu rozloží. V procese rozkladu sa vytvorí na jednej koncovke látka, ktorá zmení farbu šťavy namodro. Okrem toho sa uvoľní malé množstvo chlóru, ktorý sa spojí so šťavou a vybieli ju — preto žltá farba. Tento typ hry sa môžeš zahrať aj s inými farbami z kvetov alebo z ovocia — hoci nie so všetkými to funguje. Vyskúšaj napríklad čučoriedkovú alebo čerešňovú šťavu, v ktorej vždy rozpustíš trošku soli. 1 m 1 m 1 m E = 1 lux 1 m