A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

Teraz, keď sú úvodné pokusy za nami, je čas postaviť tvoj Dom budúcnosti. Ako prvé budeš potrebovať polystyrénové diely. Niektoré z nich bude možno potrebné od seba oddeliť nožom. S pomocou brúsneho papiera vyhlaď strechu a rohy základov domu. Vyber okná a dvere podľa perforovaných línií. Veľké kartónové diely prelož na polovicu a zlepením z nich vytvor obojstranný diel. Akonáhle dom stojí, vlož dve trojuholníkové fólie do zimnej záhrady — vydržia pevne stáť na mieste počas všetkých experimentov. Nakoniec polož na zimnú záhradu kryt a tvoj Dom budúcnosti je pripravený! Všetky časti pevne zapadnú do podstavca, takže všetky medzery budú dobre utesnené. Ak niekde vidíš medzery alebo škáry, posuň opatrne diely nechtom tak, aby do seba lepšie zapadli.

Užitočná rada Polystyrénový rám, z ktorého si vybral strešné diely, si odlož na neskôr. Zídu sa ti pre niektoré z experimentov!

Dom budúcnosti v slnečnom svetle

Slnko je podmienkou každej živej existencie na Zemi. Bez jeho tepla a svetla by nebol možný život. To je dostatočným dôvodom na to, aby sme preštudovali slnečné lúče čo najdôkladnejšie. Na mnohé z nasledujúcich experimentov budeš potrebovať slnečné svetlo. Také experimenty sú označené symbolom slnka. Niektoré z nich vyžadujú dlhší čas, keďže budeš musieť svoje merania kontrolovať opakovane. Nájdi si voľný čas pre pokusy počas slnečného dňa a pozri sa na veci, ktoré môžeš o slnku zistiť.

Pokus č.9 Cesta slnkaZrejme si si všimol, že slnko počas dňa putuje po oblohe. Pokús sa však tento jav sledovať každý deň trochu pozornejšie. 

Budeš potrebovať Kolík, prázdna fľaša, pár hárkov papiera, pero, hodinky, lepiaca páska Experiment 1. Vlož kolík do fľaše a polož ju niekam, kam slnko svieti počas celého dňa. 2. Niekoľko hárkov papiera zlep dovedna a polož ich pod fľašu. V polhodinových intervaloch od rána do neskorého popoludnia poznač koniec tieňa kolíka na papier a zapíš čas značenia. 3. Počas zaznamenávania tieňa pozoruj cestu slnka po oblohe a poznač si, kde vychádza, kde stojí na poludnie a kam večer zapadá. Vysvetlenie Keď spojíš vyznačené body jednou čiarou, vznikne nerovnomerná línia, ktorá sa v jednom bode značne priblíži ku fľaši. Súvisí to s faktom, že slnko sa nepohybuje po oblohe len zo strany na stranu, ale tiež mení svoju výšku voči horizontu. Vrchol dosahuje na poludnie, kedy vrhá najkratšie tiene. Svetová strana, na ktorej sa slnko v tomto bode nachádza, sa nazýva juh. Presne oproti je sever. Východ a západ sa nachádzajú napravo a naľavo od tohto bodu.

Oblúk, po ktorom sa pohybuje slnko počas dňa, je vyšší a dlhší cez leto, než cez  zimu. Písmená W, E, N, S predstavujú svetové strany - W-West, N-North, S-South, E-East.

Pokus č.10 Veľa svetla vytvára veľa tieňaUž vieš, že tiene sú ráno a večer omnoho dlhšie ako na poludnie. V tej istej dennej dobe sú tiene najdlhšie počas zimy a v lete sú najkratšie. Preskúmaj, aké tiene vrhá tvoj Dom budúcnosti a ako to ovplyvňuje jeho okolie. 

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, noviny, fixka alebo prepisovačka Experiment 1. Počas slnečného dňa rozprestri noviny napríklad na stôl na terase a postav na ne tvoj Dom budúcnosti. 2. Na rovné poludnie pomocou fixky vyznač líniu na okrajoch tieňa domu. To isté zopakuj počas popoludnia, kedy slnko značne klesne ku horizontu, no stále svieti na dom. 3. Porovnaj veľkosť oboch oblastí vo vnútri obrysov. Vysvetlenie Domy, ktoré sú príliš vysoké alebo sú postavené v prílišnej vzájomnej blízkosti, sa môžu úplne zatieniť. Preto je dôležité pred výstavbou naplánovať medzi domami dostatočnú vzdialenosť. Ak plánujeme získavať energiu zo slnečného svetla, mali by sme možné tienenie brať obzvlášť do úvahy.

Životné podmienky

Počas plánovania domu by mal projektant brať do úvahy aj pozíciu budovy voči slnku. Tento fakt významne ovplyvní kvalitu života v dome a neskôr ho už nebude možné zmeniť. Napríklad spálne je dobré nasmerovať na východ, aby nás mohlo prebudiť ranné slnko. Južné smerovanie by nebolo vhodné, lebo letné slnko by spálňu príliš zohrialo. Obývacie izby, balkóny a verandy by mali byť orientované práve na juh, s priamym prístupom do záhrady. Naopak kuchyňa, v ktorej nie je žiaduce mať príliš veľa slnečného tepla, je orientovaná zväčša na sever alebo na východ.

Pokus č.11 Keď je v aute ako v kotleTento experiment by si mal robiť s pomocou dospelej osoby! 

Vieme, že slnečné žiarenie je teplé. Ako veľmi dokáže slnko predmety rozohriať, si všimneme napr. keď slnko žiari na predmet, ktorý sme nechali počas niekoľkých hodín v zaparkovanom aute. Skús odmerať teploty dosiahnuté vo vnútri auta, ktoré je zaparkované na priamom slnku. Budeš potrebovať Teplomer, auto Experiment 1. Najskôr polož teplomer do tieňa, ktorý vrhá auto a zaznamenaj nameranú hodnotu. Potom ho polož do auta zaparkovaného na priamom slnku, avšak na miesto, ktoré je vnútri zatienené. Po polhodine zaznamenaj teplotu, ktorá môže byť poľahky dvakrát vyššia ako tá, ktorú si odmeral vonku. 2. Zopakuj experiment v aute, ktoré bolo dáky čas zaparkované v tieni. Pokús sa tiež odmerať teplotné zmeny po dlhšej jazde. Vysvetlenie Tento istý efekt už dávno využívajú záhradníci na vyhriatie skleníkov, umožňujúcich rastlinám rýchlejšie rásť. Preto sa tento jav nazýva aj skleníkový efekt. Ide o nárast tepla vďaka tomu, že vnútorné povrchy absorbujú tepelnú energiu slnka. Niektoré predmety sa zohrejú na takú teplotu, že sa ich nemôžeme ani dotknúť! Tie potom ďalej zohrievajú vzduch vo vnútornom priestore. Vonku by horúci vzduch stúpal nahor a bol by nahradený chladnejším okolitým vzduchom. Vo vnútri auta je však vzduch uväznený a teplota tak neustále stúpa. Ak však v aute jazdíte, ochladí sa aj napriek silnému slnečnému žiareniu. Ochladenie je spôsobené tým, že vzduch, ktorý v aute prúdi, so sebou odnáša aj teplo.

Tip na šetrenie energie Ak to nie je nevyhnuté, nenechávaj otvorené žiadne okná, a to obzvlášť počas chladných dní.

Pokus č.12 Čierne pohlcuje svetloAutá s čiernymi poťahmi sedačiek sa zohrievajú obzvlášť rýchlo. Sústreďuje čierna viac tepla než biela?

Budeš potrebovať Teplomer, čierny papier, biely papier, pero Experiment 1. Počas slnečného bezveterného dňa rozprestri biely papier a polož naň teplomer. Po polhodine zaznamenaj nameranú teplotu. 2. V takých istých poveternostných podmienkach zopakuj experiment na čiernom papieri. Aký výsledok ukáže teplomer? Vysvetlenie Teplota sa na tmavom podklade vyšplhá o niekoľko stupňov vyššie ako na bielom papieri. Príčinou je vlastnosť tmavých povrchov absorbovať veľké množstvo svetla — čo je tiež dôvodom, prečo vyzerajú tmavo. Absorbovaná svetelná energia je premenená na teplo. Na druhej strane svetlé povrchy odrážajú od seba veľkú časť svetla, ktorá na ne dopadá, a preto sa menej zohrievajú. Preto ľudia preferujú počas leta nosenie svetlého oblečenia.

Pokus č.13 Slnko zohrieva domAk slnko zohrieva autá, možno to bude fungovať podobne aj v tvojom Dome budúcnosti. Skús to! 

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, teplomer, pero, papier Experiment 1. Polož teplomer do tieňa, aby si ustanovil počiatočnú hodnotu. Po pár minútach skontroluj a zaznamenaj nameranú hodnotu. 2. Polož dom na silné slnko a nechaj otvorené okná. Priesvitnú tabuľu na zimnú záhradu nedávaj. Teplomer vlož do diery na vrchole strechy tak, aby senzor vošiel do štítu domu. 3. Zhruba po hodine zmeraj teplotu a porovnaj ju s teplotou vzduchu, ktorú si odmeral v tieni. 4. Teraz vlož teplomer cez okno tak, aby bol v blízkosti podlahy vo vnútri domu, ale v zatienenom mieste. Po 30 minútach opäť odmeraj teplotu. Vysvetlenie Denné svetlo, a teda aj teplo zo slnka, preniknú otvormi do domu a zohrejú interiér. Väčšie množstvo tepla sa nazbiera pod strechou, kým nižšie v dome je chladnejšie.

Užitočná rada Otvory v streche by mali byť dostatočne veľké, aby sa cez ne teplomer dostal do správnej pozície na meranie a aby jeho senzor prenikol do domu. Pri používaní vrchného otvoru môže pomôcť, ak teplomer vložíš šikmo a nie rovno. Ak sa teplomer posúva nižšie (možno kvôli tomu, že pri opakovanom používaní sa otvor rozšíril), skús senzor obaliť kúskom lepiacej pásky.

Pokus č.14 Zimná záhrada pomáha zohrievaťAutá s čiernymi poťahmi sedačiek sa zohrievajú obzvlášť rýchlo. Sústreďuje čierna viac tepla než biela?

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, teplomer, pero, zápisník Experiment 1. Polož Dom budúcnosti na pár minút do tieňa a odober strechu, aby sa mohol vychladiť na izbovú teplotu. 2. Zavri všetky okná na dome, nasaď nazad strechu a umiestni Dom budúcnosti na slnko tak, aby bola zimná záhrada otočená smerom ku slnku. Vlož teplomer do diery v spodnej časti strechy, aby senzor prenikol do oblasti zimnej záhrady. 3. Po hodine zaznamenaj teplotu a porovnaj ju s teplotou nameranou v predchádzajúcom experimente. Na pár minút vlož ešte teplomer do vrchného otvoru a odmeraj, o koľko sa zvýšila teplota vo vnútri domu.
Vysvetlenie Skleníkový efekt nepochybne funguje, keďže vzduch v zimnej záhrade sa zohrial. Oteplilo sa aj vo vnútri domu, ale o menej stupňov.

Pokus č.15 Tmavá podlaha v zimnej záhradeAk tmavý materiál absorbuje teplo lepšie ako svetlý materiál, tmavá podlaha v zimnej záhrade by mala intenzitu skleníkového efektu ešte zvýšiť.

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, čierny papier, teplomer, pero, zápisník, nožnice Experiment 1. Zopakuj posledný experiment pri rovnakých podmienkach, ale najskôr vystrihni z čierneho papiera podlahu a polož ju na dno solária. 2. Porovnaj nameranú teplotu s teplotou z posledného experimentu. Vysvetlenie Čierny papier zachytáva teplo zo slnka omnoho efektívnejšie ako svetlo sfarbený polystyrén. Preto sa teplota v zimnej záhrade o niekoľko stupňov zvýšila.

Naše Slnko

Bez tepla Slnka by bola Zem len mŕtvym zhlukom ľadu bez života. Keď sa pozeráme na Slnko na oblohe, pripadá nám maličké napriek jeho skutočnej obrovskej veľkosti. Súvisí to s tým, že je od nás nesmierne vzdialené — približne 150 miliónov kilometrov. Stíhačka by musela letieť neprestajne 17 rokov, aby Slnko dosiahla. Pri priemere Slnka by sme museli nastavať tesne jednu k druhej 109 Zemegúľ, aby sme dosiahli jeho šírku! Vlastne, do Slnka by sa vošlo 1.3 miliónov gúľ veľkosti našej Zeme. Slnko je pomaly rotujúca guľa zložená z rozžeravených vybuchujúcich plynov. Energia, ktorá je Slnkom neprestajne tvorená, je gigantická. Jej zdroj je v slnečnom jadre, kde je materiál stlačený do nepredstaviteľnej hustoty. Relatívne malé jadro obsahuje polovicu celkovej hmoty Slnka! Vo vnútri jadra panuje atómové peklo, ktorého teplota dosahuje 15 miliónov stupňov Celzia a jeho tlak je okolo 250 biliónov krát väčší než tlak vzduchu na povrchu Zeme. V jeho jedovatej, všetko spaľujúcej zóne, sa atómové jadrá vodíka rozpadávajú na atómové jadrá hélia. Tento proces jadrovej syntézy uvoľňuje masívne množstvo energie, ktorá sa prediera cez hmotu Slnka k jeho povrchu a je vyžarovaná ako teplo, svetlo, röntgenové žiarenie a mnohé iné formy energie. Iba zlomok tejto energie sa dostane k Zemi, ale aj tak významne ovplyvňuje našu klímu a zásobuje zelené rastliny solárnou energiou.

Pokus č.16 Otvorené okno a letné slnkoV poslednom experimente bolo zohrievanie domu limitované vďaka zatvoreným oknám medzi domom a soláriom. Čo by sa stalo, keby si ich otvoril? 

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, teplomer, pero, zápisník Experiment 1. Nechaj Dom budúcnosti opäť vychladnúť v tieni s otvorenou strechou a otvorenou zimnou záhradou. 2. Otvor okno medzi domom a zimnou záhradou, nasaď strechu na svoje miesto a prikry zimnú záhradu priesvitnou fóliou. Všetky ostatné okná nechaj zatvorené. Vlož teplomer do otvoru pri vrchole domu. 3. Umiestni dom na priame slnko a nasmeruj zimnú záhradu smerom k slnku. Po polhodine zaznamenaj teplotu nameranú v dome. Vysvetlenie Taká efektívna pasca na teplo, ako je tvoja zimná záhrada so „sklenenou strechou“, vyhreje kompletne celý dom.

Pokus č.17 Ľad v domeSlnko nesvieti vždy vtedy, keď ho potrebujeme. V nasledujúcom experimente si môžeš otestovať tepelnú izoláciu domu počas zlého počasia. 

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, teplomer, kocky ľadu alebo sneh, malá miska, pero, zápisník Experiment 1. Odrátaj okolo 20 kociek ľadu, daj ich do misky a tú vlož do domu. 2. Umiestni Dom budúcnosti do teplej izby a okná aj dvere domu nechaj otvorené. Vlož teplomer do otvoru pri vrchole domu. Zapíš si čas, kedy si začal experiment. 3. Každých 15 minút kontroluj, či tam kocky ľadu ešte sú a poznač si, ako dlho trvalo, kým sa ľad rozpustil. 4. Zopakuj experiment s rovnakým množstvom ľadu, ale tentoraz zavri všetky okná a dvere. Po takej istej dobe, po akej sa ľad rozpustil pri otvorených dverách, skontroluj, či v miske ostal ešte dáky ľad. Vysvetlenie Aby sa ľad roztopil, je potrebné dodať veľa tepla. Môžeme ho preto použiť ako indikátor toho, ako rýchlo teplo prúdi cez steny domu alebo cez otvory dovnútra.

Pokus č.18 Teplo musí ostať vonkuPolystyrén sa v poslednom experimente osvedčil ako dobrý tepelný izolant. Existujú aj iné materiály, ktoré dokážu tepelnú energiu udržať vonku? 

Budeš potrebovať Teplomer, strešná fólia zo zimnej záhrady, tanier, alobal, zápisník, pero Experiment 1. Polož teplomer na biely papier a na priame slnko a prikry ho strešným polystyrénovým dielom. Ten by mal kompletne zatieniť senzor teplomera. 2. Po polhodine zaznamenaj nameranú hodnotu. 3. Zopakuj experiment s tanierom, s priesvitnou fóliou a s alobalom namiesto polystyrénu a porovnaj teploty rôznych meraní. Vysvetlenie Ako sme očakávali, polystyrén chráni pred tepelným žiarením omnoho lepšie ako porcelánový tanier či dokonca ako priesvitný plast. Najlepším izolantom však bola alumíniová fólia. Dôvodom je jej lesk: odráža naspäť takmer všetko svetlo a všetky tepelné lúče, ktoré na ňu dopadnú a preto sa nezahrieva. Tento efekt sa využíva napr. v termoskách, ako aj na oknách vysokých budov, na ktorých strieborný náter pôsobí ako tepelný izolant.

Tip na šetrenie energie Dvere na mrazničke vždy otváraj na najkratší možný čas a potom ich poriadne zavri. Inak mraznička spotrebuje zbytočne veľa elektriny.

Pokus č.19 Podomácky vyrobená termoska Efekt, ktorý sme práve objavili, môže byť užitočný pri zostrojení malej termosky. 

Budeš potrebovať Teplomer, alobal, veľký pohár, 2 malé poháre s vrchnákmi, noviny alebo papierové obrúsky Experiment 1. Spodok veľkej fľaše zakry niekoľkými vrstvami novín. 2. Do oboch malých pohárov nalej teplú tekutinu (napríklad čaj) a zavri ich. Jeden z nich daj nabok. 3. Druhý pohár kompletne zabaľ do alumíniovej fólie (lesklou stranou dnu). Polož ho dovnútra veľkého pohára a  priestor medzi veľkým a malým pohárom vyplň novinovým papierom. 4. Po 12 hodinách porovnaj teplotu tekutiny v oboch malých pohároch. Vysvetlenie Termoska udrží teplé veci teplými a studené veci studenými po dlhú dobu. Základom termosky je dvojitá vnútorná nádoba s dvojitými sklenými stenami. Z medzery medzi stenami oboch nádob je odčerpaný vzduch, takže veľmi slabo odvádza teplo. Vnútorné plochy majú zrkadlový náter, ktorým odrážajú tepelné žiarenie naspäť dovnútra — takisto ako alumíniová fólia v tvojom experimente. Medzi sklenenú nádobu a vonkajšiu stenu je často vložená ochranná plastová vrstva.

Pokus č.20 Toto je limit! Ako si sa už naučil, dĺžka slnečných tieňov závisí okrem iného aj od výšky slnka nad horizontom. Námorníci využívali každodenne výšku slnka na určenie svojej polohy. Aj Ty môžeš pomocou jednoduchých nástrojov určovať výšku slnka. 

Budeš potrebovať “Mierka na určenie výšky slnka”, zvyšné polystyrénové diely, upevňovacie svorky, šnúra Experiment 1. Z perforovaného papierového hárku vyber všetky štyri časti mierky a vytlač von jej stredové časti tak, ako je predznačené. 2. Oba diely s dvojitými kruhmi prelož tak, ako je zobrazené na ilustrácii a  kruhy k sebe prilep ich zadnými stranami. Potom oba diely prilep na vytieňované časti dlhého prúžku. Ručička je hotová. 3. Vlož ručičku do uhlovej mierky pomocou upevňovacej svorky a zaviaž šnúrku do otvoru v jej vrchnej časti tak, aby mohla visieť. 4. Počas obedného slnka zaves na svoj prst mierku. Ručičku nastav tak, aby slnečné lúče prechádzali otvormi kruhov v jej vrchnej časti a aby dopadali presne do otvoru v jej spodnej časti. Potom odčítaj uhol dopadu slnka na stupnici. Vysvetlenie Číslo na tvojej uhlovej mierke vyjadruje výšku slnka nad horizontom. Rozdiel vo výške slnka počas leta a počas zimy je dosť veľký. V zime slnko dosiahne okolo 30 stupňov, kým počas leta je to až 75 stupňov, samozrejme v závislosti od lokality, v ktorej bývaš.

Tip na šetrenie energie Vetraj svoj dom len na niekoľko minút denne a s oknami otvorenými dokorán – ak nechávaš okná otvorené dlhší čas len na ventiláciu, dochádza k veľkému plytvaniu tepelnej energie.

Solárna energia

Každý rok vyžaruje Slnko až 6000-krát viac energie, ako celé ľudstvo potrebuje. Slnko je prakticky nevyčerpateľné a bude žiariť počas ďalších niekoľkých biliónov rokov. Na druhej strane je slnečná energia k dispozícii len počas dňa, takže potrebujeme nájsť spôsoby, ako jeho energiu akumulovať. Energia slnka je rozptýlená do rozsiahlych oblastí, takže je potrebné použiť nákladné technické zariadenia, ktoré by boli schopné zachytiť použiteľnú časť tejto energie. Čím bližšie sme k rovníku, tým väčšie množstvo solárnej energie sa v rámci jednej jednotky územia nachádza. Napríklad v strednej Európe je to až o polovicu menej než na Sahare. Tam má krajina obrovskú rozlohu a mohli by na nej byť vybudované solárne elektrárne, ktoré by potenciálne mohli zásobovať energiou napr. aj vzdialené oblasti Európy.

Rôzne farby znázorňujú rozdiely solárnej radiácie nad planétou. (Ilustrácia z Encyklopédie Zeme)

Pokus č.21 Prirodzená regulácia ovzdušiaSlnečný svit je síce krásny a lahodný, ale aj tak nepotrebujeme, aby sa náš príjemne teplý dom v lete ešte viac rozhorúčil. Na druhej strane, v zime by sme s radosťou prijali zdroj lacného vykurovania. Existujú jednoduché stavebné triky, ktoré pomôžu zaistiť, aby obedňajšie slnko svietilo do domu iba počas zimy. 

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, uhlová mierka z perforovaného hárku, kovová svorka, šnúra, papier, nožnice, baterka, páska, pomocník Experiment 1. Spoj sivú a modrú časť uhlovej mierky pomocou upevňovacej svorky. Opri uhlovú mierku o bočnú stenu domu.

2. Otvor dve veľké okná a odtrhni metrový kus šnúry. Uviaž jej koniec na sivú ručičku uhlovej mierky a druhý koniec priviaž o baterku. S pomocou asistenta zasvieť pod 60-stupňovým uhlom cez stenu domu s oknom do obývacej izby. Ak nazrieš dnu bokom okna, zistíš, či lúče baterky osvetľujú podlahu domu. 3. Vystrihni pás papiera so šírkou 8 cm a dĺžkou 20 cm a pripevni ho lepiacou páskou o strechu tak, aby pomohol predĺžiť presah strechy o 6 cm. 4. Znovu otestuj výšku, z ktorej baterka — t.j. slnko — svieti do obývacej izby a výšku, v ktorej už presah strechy žiarenie blokuje. Vysvetlenie Tepelné palivá boli vždy drahé. Preto dômyselní stavitelia využívali po stáročia tento trik a využívali teplo zimného slnka bez toho, aby sa v lete stavby prehrievali. Jedine v zime, keď je slnko nízko a svieti pod ostrým uhlom, preniknú slnečné lúče priamo do domu.

Tvoj Dom budúcnosti poskytuje ochranu proti chladu Ak sú dvere domu zatvorené, polystyrén začne rýchlo pôsobiť ako ochrana voči prenikaniu slnečného tepla do domu. V zime však je vyhriaty dom teplejší z vnútornej ako z vonkajšej strany. Dokáže teplovzdorná funkcia pôsobiť aj spätne?

Pokus č.22 Domáci ohrievač vodyVäčšina domácnosti má v súčasnosti teplú vodu pripravovanú elektrickým alebo plynovým bojlerom na ohrev vody. Pre nasledujúce experimenty tvoj Dom budúcnosti vybavíme vlastným vodným ohrievačom, aj keď veľmi jednoduchým. 

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, teplomer, 2 poháre (s objemom 0.2 – 0.3 litra), teplá voda (okolo 50 °C), pero, zápisník Nasledujúce dva experimenty by mali byť uskutočnené v chladnom prostredí, napríklad v chladnej pivničnej miestnosti alebo vo vonkajšom prostredí počas chladného dňa. Experiment 1. Ako prvé odmeraj vonkajšiu teplotu a zaznamenaj si nameranú hodnotu. 2. Naplň oba poháre teplou vodou (približne50 °C) a polož ich do domu. Odmeraj teplotu vody v pohároch. 3. Zatvor všetky otvory v dome a v zimnej záhrade. Vlož teplomer do diery vo vrchnej časti domu a zaznamenaj teplotu po 30 minútach, po 1 hodine a po 2 hodinách. 4. Na konci experimentu opäť odmeraj teplotu vody v pohároch. Vysvetlenie Teplá voda v pohároch ohriala vnútorný priestor domu rovnako, ako to spraví ohrievač. Medzičasom sa však teplota v dome postupne znižuje, pretože teplo uniká cez steny.

V dome s centrálnym vykurovaním sa teplá voda rúrkami rozvádza do jednotlivých radiátorov.

Pokus č.23 S otvoreným oknom sa ochladzuje rýchlejšieAk necháš počas zimy na chvíľu otvorené okná, po krátkom čase budeš sedieť v chladnej miestnosti. Ako rýchlo sa Dom budúcnosti ochladí?

Budeš potrebovať Dom budúcnosti, teplomer, 2 poháre (s objemom 0.2 – 0.3 litra), teplá voda (okolo 50 °C), pero, zápisník Experiment Zopakuj predchádzajúci experiment, ale najskôr na dome otvor všetky okná a dvere. Opäť zaznamenaj teploty. Vysvetlenie Dom s otvorenými oknami a dverami sa takmer vôbec neohreje. Plus, interiér domu a voda v pohároch sa oveľa rýchlejšie ochladí. Dobrá izolácia stien, okien a vonkajších dvier nám pomôže ušetriť peniaze, pretože vzácne teplo by inak z domu rýchlo uniklo.

Infračervená teplotná kamera zachytáva teplotné straty budovy. (Ilustrácia Bund Nature Conservation Alliance, Bad Kissingen)