A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Prečo ľadovcové hory plávajú?

Ľadovcové hory sú obrovské kusy ľadu, ktoré sa odtrhli od ľadovca. Nie sú pripevnené k morskému dnu, ale plávajú na vode. Prečo sa nepotopia a neusadia na dne? Príčinou sú osobité vlastnosti vody. Voda počas zamŕzania (prechodu z kvapalného do tuhého skupenstva) pri teplote o °C mení svoj objem. Nepatrne sa rozťahuje. Ak zmrazíme šálku s vodou, dostaneme „pohár s trochou“ ľadu. Ak postavíme do mrazu tesne uzavretú sklenú fľašu vody, fľaša praskne. Zamŕzajúca voda zväčší svoj objem a rozbije sklo. To isté sa deje s potrubím. Ak v ňom zamrzne voda - môže prasknúť. Tento jav zväčšovania objemu vody voláme tepelná rozťažnosť vody.


Aby sa teleso udržalo na vode, musí mať menšiu hustotu ako voda, to znamená, že jeho molekuly musia byť usporiadané voľnejšie ako molekuly vody. Pri zmrazovaní sa molekuly mierne uvoľňujú. Ich počet sa nezmení, ale budú o niečo ďalej od seba. Hustota ľadu je len o trochu menšia ako hustota vody, takže ľadová kryha nepláva priamo na morskej hladine, ale veľká časť (asi 80 percent) zostáva ponorená. Ľadovcové hory sú preto veľkým nebezpečenstvom. Nielenže sa pohybujú, ale vidieť z nich len vrcholy a väčšia časť týchto pre lode nebezpečných útvarov zostáva pod hladinou vody.

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

NAMOTAJ SA NA VEDU