A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Prečo sa lode vznášajú na vode?

Všetky telesá sa skladajú z molekúl. Ale v každej látke sú molekuly usporiadané inak. V tuhých látkach sú molekuly tesne „napchaté" jedna vedľa druhej. V kvapalinách sú vzdialenosti medzi molekulami väčšie. Najviac „voľnosti" majú molekuly plynov. Toto usporiadanie molekúl nazývame hustota. Najvyššou hustotou sa vyznačujú tuhé látky, menšou kvapaliny a najmenšiu hustotu majú plyny (ale existujú aj výnimky z tohto pravidla!).

Ak hodíme do vody kameň, ktorého molekuly sú usporiadané tesnejšie než molekuly vody (čiže má vyššiu hustotu ako voda), klesne na dno. Ak teleso bude mať o niečo menšiu hustotu ako voda (napríklad drevo), bude plávať na hladine. Teleso s rovnakou hustotou ako voda sa umiestni medzi dnom a hladinou.

Dobre, ale ved oceľ má vyššiu hustotu ako voda! Prečo teda loď pláva? Guľka z plastelíny vhodená do vody sa potopí, ale ak z kúska plastelíny vymodelujeme misku, bude sa vznášať na vode. Objem plastelínovej loďky je oveľa väčší než objem guľky. Ponorená časť loďky zahŕňa aj vzduchu s veľmi nízkou hustotou. Podobné je to s loďou. Ten obrovský oceľový trup je predsa do istej miery naplnený vzduchom. Lod ako celok (trup + iné konštrukčné prvky I cestujúci | vzduch) má nižšiu hustotu ako voda. Vztlak ju „tlačí" zdola k hladine vody a preto sa loď nepotopí.

Ukážka je z knihy: Prečo je to tak? (Anna Michalak - Maria Szarf), ktorú si môžete objednať vo vydavateľstve Vydavateľstvo Príroda, s.r.o. alebo nižšie, v Martinus-e.

ISBN 978-80-07-02212-6

EAN: 9788007022126

Formát: 205 x 290 mm, tvrdá väzba, 192 strán, cena: 13,90 €

Prečo je tráva zelená? Načo sú úhorom baterky? Prečo cítime bolesť? Odkiaľ fúka vietor? V tejto knihe je všetko, čo by dieťa chcelo vedieť, keď sa opýta „Prečo?“. Nezvyčajná kniha uspokojí prirodzený detský záujem o spoznanie sveta, rozšíri ich vedomosti a rozvinie bádateľské záľuby. Jej čítanie je pre zvedavé deti jedno veľké dobrodružstvo!

 

NAMOTAJ SA NA VEDU