A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

Pneumatické systémy

Stlačený vzduch je tak bežný, že je ťažké predstaviť si bez neho každodenný život.  Je viac než pravdepodobné, že sa s ním stretávate denne, priamo alebo nepriamo. Napríklad vajíčka, ktoré ste mali na raňajky mohli byť balené pomocou pneumatickej vákuovej prísavky.  Alebo u zubára, keď vám vŕta kaz pomocou pneumaticky poháňanej vŕtačky. Využitie stlačeného vzduchu môžete vidieť na staveniskách, kde je používaná zbíjačka na rozbitie dlažby, v brzdovom systéme auta alebo v mnohých iných situáciách.

Slovo pneumatika pochádza z gréckeho slova pneuma, znamenajúceho vzduch. Pneumatika sa zameriava na generovanie pohybu a vykonanie mechanickej práce  vzduchom. Takmer všetko môže byť poháňané vzduchom. Môže byť použitý ako alternatíva k energii svalov, elektriny, vody alebo vetra.

Výhody pneumatických systémov

Stlačený vzduch môže byť skladovaný

Stlačený vzduch možno prepravovať na veľké vzdialenosti pomocou potrubí a hadíc alebo vo vhodných nádržiach a kontajneroch

Stlačený vzduch je čistý a nespôsobuje znečistenie

Pohyby môžu byť vykonávané rýchlo pomocou stlačeného vzduchu

Pneumatické valce umožňujú mnoho pohybov, ktoré môžu byť realizované bez zložitých mechanických systémov

Stlačený vzduch nie je výbušný

Stručná história

Pred viac ako 2000 rokmi grécky inžinier a vynálezca Ktesibios postavil prvé stroje poháňané stlačeným vzduchom, napríklad katapult, ktorý využíval stlačený vzduch na vymrštenie striel a kopií. Heron z Alexandrie postavil jeden z najznámejších pneumatických systémov, ktorý používal oltárny oheň na generovanie stlačeného vzduchu, aby ním otvorili obrovské chrámové dvere, akoby s použitím mágie.

Teplo z oltárneho ohňa zahrialo vzduch v tlakovej nádrži z polovice naplnenej vodou. Keď sa vzduch zohrial, rozpínal sa a zvýšil tak tlak vzduchu. 

Rozpínajúci sa vzduch potreboval väčší priestor, a tak vytlačil vodu z tlakovej nádrže do nádrže na vodu. So zvyšujúcou sa hmotnosťou, klesala nádrž s vodou nadol, otvárajúc tak dvere.

Od začiatku 20. storočia boli pneumatické systémy používané na pohon a riadenie strojov v priemysle. V oblasti stavebníctva sa stlačený vzduch používal na búracie práce (búracie kladivá), dopravu omietok, čistenie hrdzí, náterov, zafukovanie káblov do ich chráničiek alebo vŕtacie práce.

V dopravníkovej technológii pneumatické systémy používajú vákuum a tlak vzduchu pre aplikácie ako je nasávanie obilia do mlynov alebo preprava múky. Dokonca aj v oblasti hudby sa používajú  pneumatické systémy , napríklad pri hre na organ.