A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Pozeráte sa len na malú časť návodu. Majiteľ stavebnice dostane prístup do nášho labáku, kde nájde kompletného sprievodcu stavebnicou.

POTREBUJETE

Základnú dosku (20)

2 malé rámy (8)

2 veľké rámy (7)

2 spojové čapy (2)

2 krátke tyče (10)

4 kotevné čapy (1)

2 stredné nápravy (12)

1 dlhú nápravu (11)

1 malé ozubené koleso (19)

4 čapové uzávery (3)

1 gumičku (24)

2 „katapultové“ časti z predrezaného kartónu (32)

Drevené guličky (25)

Meracia páska

Papier, pero

Ako na to?

  • Krok 1-9

    Zostavte si katapult podľa obrázkov nižšie.

VRH GUĽOU KATAPULTOM

  • Krok 10

    Nájdite na podlahe otvorený priestor. Vezmite si meraciu pásku, papier a pero.

    Nastavte si palebný uhol pomocou dlhej nápravy (B). Uhol sa bude meniť v závislosti na tom, do ktorých otvorov veľkého rámu vložíte danú nápravu. Odčítanie uhol nastavenia tak, že sa pozriete cez otvor rámu, ktorý určuje (A).

    Stiahnite katapult späť (C) a zabezpečte ho strednou nápravou (D).

  • Krok 11

    Aby gulička mala voľnú cestu, budete musieť ohnúť kartónové okraje vodiacej dráhy trochu von.

    Položte guličku na dráhu. Jednou rukou držte katapult pevne na zadnom konci. Druhou rukou opatrne odstráňte bezpečnostnú nápravu (D). Dávajte pozor, aby sa vám netriasla, keď budete strieľať!

    Vyskúšajte rôzne palebné úlohy a porovnajte vzdialenosti.

Pri ktorom uhle gulička doletí najďalej?

POZOR!

Nemierte na oči alebo tvár.

GRAVITÁCIA

Gravitácia sa často používa u kyvadlových hodín alebo výťahových protizávaží, či pri generovaní elektriny vo vodných elektrárňach.

KĽÚČOVÉ SLOVO: GRAVITAČNÁ SILA

Gravitácia je príťažlivá sila, ktorá pôsobí medzi telesami, pretože majú hmotnosť, teda skladajú sa z určitého množstva hmoty. Hmotnosť je miera množstva hmoty. Každé teleso má rovnakú hmotnosť na Zemi, na povrchu Mesiaca alebo vo vesmíre, pretože bez ohľadu na to, kde je, stále obsahuje rovnaké množstvo hmoty.

Gravitácia je sila, ktorá pôsobí na diaľku. Napríklad gravitačná príťažlivosť Mesiaca spôsobuje úroveň hladiny mora - príliv a odliv.

Teleso na Zemi, má tiež svoju tiaž a to práve preto, že naň pôsobí gravitačná sila Zeme. Tiaž sa správne vyjadruje v newtonoch, aj keď sa pre jednoduchosť často udáva v kilogramoch. Tiaž je hmotnosť telesa (všade rovnaká), vynásobená zrýchlením (iné na Mesiaci, Slnku, na Zemi). Mesiac je oveľa menší ako Zem a preto na každé teleso pôsobí menšou gravitačnou silou. A keďže pôsobí menšou gravitačnou silou, všetko tam váži oveľa menej, len šestinu toho čo na Zemi.

Hádzanie loptičiek

Ak vyhodíte loptičku do vzduchu, skôr, či neskôr ju gravitačná sila prinúti padnúť späť na zem. Dĺžka jej letovej dráhy závisí najmä na jej hmotnosti, ale aj na uhle hodu a vašej sile. Gravitácia sa dostáva do hry hneď ako loptička opustí vašu ruku. Kým sila smerujúca nahor a dopredu prekonáva gravitáciu, loptička vo vzduchu stúpa. Akonáhle ale dosiahne svoj najvyšší bod, gravitácia ju prinúti ísť späť nadol.

Loptička potrebuje od bodu vrhu až po najvyšší bod pri lete nahor rovnaký čas, ako dostať sa z najvyššieho bodu späť nadol (za predpokladu, že oba koncové body sú v rovnakej výške). Z hľadiska fyziky je výstup len opačný zostup.