Tlak v pístech
V pokusu č. 2 jsi viděl, jak jsi posouváním pístu v jednom hydraulickém válci ovládal píst ve druhém válci, a tudíž jsi přenášel sílu pomocí kapaliny
v hadičce, která tyto dva válce spojovala. Zčásti to je proto, že voda je nestlačitelná, a také proto, že tlak vyvinutý v jednom místě kapaliny se šíří všemi směry stejně, neboť molekuly kapaliny se mohou snadno pohybovat.
V otevřené nádobě působení pístu nahrazuje tlak vzduchu. (Vrátíme se k tomu později.)
Oba naše hydraulické válce mají v našem pokusu stejnou velikost. Tlak, který jsi vyvinul na jednom pístu, se přenese kapalinou na druhý píst. Píst má plochu 0,6 cm2. Pokud na píst zatlačíš silou 10 N, v kapalině vznikne tlak
10 N/0,00006 m2 = 166,666 Pa neboli 1,666 hPa neboli 1,6 baru. Tento tlak můžeme na druhém pístu změnit na sílu stejné velikosti, tedy 10 N.
P = F / S můžeme také napsat jako F = P . S, takže
F = 1666,666 Pa . 0,00006 m2 = 10 N.
Takže na druhém konci jsme sklidili stejně velkou sílu, jakou jsme zaseli, tedy 10 N. Můžeš to i dokázat, ale nejdříve musíš přestavět houpačku z pokusu č. 2 na hydraulickou váhu.
Síly v rovnováze
Postav hydraulickou váhu podle obrázku níže. Na ramena této váhy polož
dva stejně těžké předměty, např. krabice s mlékem. Všimni si, že obě závaží zůstanou v rovnováze, ani jedno z nich neklesne nebo nestoupne. Kvůli velkému tření na pístech doporučujeme použít dostatečně těžká závaží.