Ako ukázal pokus s vodným kolesom, prúdiaca voda môže vykonávať prácu. Pri vodnom kolese to bola práve hmotnosť vody, ktorá ju vykonávala.
Nasledujúci pokus vám ukáže, prečo sa v celých dejinách toľko miest zakladalo priamo pri riekach. Rieka totiž môže byť použitá na prepravu ťažkých nákladov na pltiach a lodiach. Ale voda, ktorá z nej tečie, bola tiež vhodná pre vykonávanie práce na poháňanie strojov. Spolu s nám už známou pílou sa vodná energia využívala i pri strojoch na spriadanie, tkanie a mnoho ďalších vecí. V ďalšom pokuse si postavíme kladivkový mlyn, čo je stroj používaný na ukutie železa.
Budete potrebovať:
1 vpust vody (z plastovej fólie)
2 vodné kolesá (z plastovej fólie)
12 vodných lopatiek (z plastovej fólie)
1 plastový prúžok (z plastovej fólie)
2 konektory hriadeľa (2)
1 hriadeľový čap (3)
10 kotevných čapov (4)
2 zámky nápravy (5)
4 podložky (6)
2 spojnice s 3 otvormi (8)
3 spojnice s 5 otvormi (9)
1 krátku spojnicu (10)
4 dlhé spojnice (11)
2 rámy s 5 otvormi (12)
2 malé rámy (13)
2 veľké rámy (14)
2 malé ozubené kolesá (15)
5 veľkých ozubených kolies (16)
1 krátku nápravu (17)
2 dlhé nápravy (19)
Pri zostavovaní kladivového mlyna sa uistite, že vodné koleso je bezchybne namontované. Vodné lopatky musia byť nasmerované smerom k výstupu vody, aby sa jednotlivé komory správne naplnili vodou. Ak lopatky smerujú nesprávnym smerom, tečúca voda nedokáže vytvoriť dostatok energie a rýchlosť otáčania klesne.
Pokus č. 7 - Viac vody, viac energie
V širokom, plytkom umývadle alebo v plastovej nádobe si pripravte si kladivkový mlyn, podobne ako predtým. Pokusy je najlepšie vykonávať v umývadle, na balkóne, vonku na vašom dvore alebo vo vani, aby ste predišli "škodám" pri postriekaní alebo rozliatí.
Do prívodného žľabu nalejte vodu, aby sa kladivový mlyn spustil. Rýchlosť otáčania vodného kolesa môžete zvýšiť nastavením prívodu vody - väčšia voda alebo strmší uhol žľabu spôsobí vyššiu rýchlosť otáčania. Týmto spôsobom môžete významne zvýšiť počet nárazov kladiva za daný časový úsek.