A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

littleBits - merač energie

Preskúmaj zdroje energie v okolí

Zostroj merač energie so snímačom svetla a displejom, ktorý zobrazí namerané hodnoty.

Digitálne fotoaparáty vytvárajú obrázky tak, že merajú svetelnú energiu. Podobne pracujú aj družice NASA, ktoré pri zhotovovaní obrázkov merajú odrazené svetlo od zemského povrchu.

Čítať ďalej: Merač energie

littleBits - dátová komunikácia

Vyskúšaj ako bezdrôtovo preniesť hudbu pomocou digitálneho signálu

NASA využíva elektromagnetické vlny pri komunikácii s družicami, ktoré obiehajú okolo Zeme. Ako to funguje? Tvoja digitalizovaná hudba bude prevedená na sériu impulzov svetelných vĺn. Tieto sú dekódované svetelným senzorom a reproduktorom prevedené do zvukových vĺn.

Čítať ďalej: Dátová komunikácia

littleBits - planetárna sonda

Postav svoju vlastnú planetárnu sondu na prieskum Marsu

Pri práci na tomto projekte sa naučíš ako vedci skúmajú nové svety. Planetárne vozidlo, navrhnuté podľa sondy "Opportunity", zbiera a zobrazuje informácie o svetelnej energii. Ovládaš ju pomocou diaľkového ovládača, podobným spôsobom ako vedci z NASA riadia vyslané sondy.

Čítať ďalej: Planetárna sonda - vozidlo

littleBits - parabolická anténa

Spoznaj vedu okolo parabolických antén a postav si vlastnú

Špecificky zakrivené plochy, ako sú paraboly, májú bod, nazývaný ohnisko, v ktorom sa stretáva všetka energia, odrazená z parabolickej krivky. V tomto projekte vyrobíš satelitnú anténu, ktorá má v ohnisku svetelné čislo (senzor) a meria energiu z LED diódy. Namerané hodnoty zobrazí na číselnom displeji.

Čítať ďalej: Parabolická anténa

littleBits - planetárium

Zoznám sa s astronómiou a doma si na stenu premietaj mapu hviezdnej oblohy

Ak ťa fascinuje nočná obloha plná hviezd, tak teraz jú môžeš mať doma, priamo vo tvojej izbe. Stačí pár elektronických prvkov littleBits a trochu zručnosti.

Čítať ďalej: Planetárium

littleBits - merač energie

Preskúmaj svetlo, ktoré vidíme

SVETEĽNÉ SPEKTRUM je rozsah elektromagnetického vlnenia zoradený podľa dĺžky vĺn. Tvorí ho sedem farieb: červená, oranžová, žltá, zelená, azúrová,modrá, fialová. Ako sa biele svetlo ohýba, každá farba v spektre sa ohýba pod iným uhlom, pretože má inú vlnovú dľžku. Svetlo kratšej vlnovej dľžky sa ohýba viac ako svetlo dlhších vĺn.

Prečo sa CD chová ako optický hranol? Aj CD aj hranol sú tzv. optickými mriežkami. Ako môžeme vidieť v tomto experimente drážky kompaktného disku svetlo rozkladajú na viac farebných lúčov.

Čítať ďalej: Spektrum

littleBits - obeh družice

Spoznaj, ako satelity na obežnej dráhe robia snímky našej planéty

Okolo Zeme obieha každý deň viac ako 3000 družíc, pričom aktívnych je približne 800. Niektoré satelity majú za úlohu pozorovať povrch Zeme a atmosféru. Tento projekt objasní ich prácu.

Čítať ďalej: Obeh družice

littleBits - robotická ruka

Zoznám sa s technikou NASA a zostroj si vlastnú robotickú ruku

Podobné zariadenie je na na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a používa sa na uchopenie objektov vo vesmíre, ako napríklad kozmonautov. Použi prvky littleBits a vyrob si doma svoje vlastné.

Čítať ďalej: Robotická ruka