Určite poznáš prácu krajčírov, ľudí, ktorí experimentujú s tkaninami. Nachádzajú, skúmajú, farbia, strihajú, zošívajú rôzne látky a vytvárajú tak odev, ktorý potom niekto nosí. Chemici sú ľudia, ktorí pracujú s „tkaninami“ nášho sveta. Skúmajú vlastnosti a premeny materiálov. Nejde samozrejme o skutočné textilné látky ani odevné materiály, ide o materiály, z ktorých je poskladaný svet.
Všetky tieto materiály sú tým, o čom je chémia, veda o materiáloch a ich mnohých premenách. S touto súpravou môžeš tieto premeny pozorovať na vlastné oči. Ty budeš ten, kto spustí chemické reakcie, podobne ako to robí profík v labáku. Táto súprava ti pomôže vykonať vzrušujúce experimenty - náhle zmeny farby, syčanie, prebublávanie plynov a triky magickej fyziky s vodou a vzduchom. Dozvieš sa všetko o siedmich chemických látkach obsiahnutých vo valcových fľaštičkách, ktoré objavíš po rozbalení krabice. Nenechaj sa zastrašiť ich komplikovane znejúcimi menami, ako je napr. hexakyanoželezitan draselný (II). Po čase bude všetko dávať zmysel, všetko bude do seba zapadať ako časti skladačky.
Rozsah tvojich prieskumov nebude v žiadnom prípade obmedzený na týchto sedem chemikálií. Nie, tvoje experimenty zahrnú aj materiály z tvojho okolia, ktoré nájdeš u vás doma. Chémia je všade okolo nás. Sme jej súčasťou.
Tento labák nie je nič viac a nič menej ako kľúč, ktorý otvára bránu do sveta materiálov. Samozrejme, na dobytie tohto sveta je potrebné značné úsilie, ako aj množstvo špeciálnych nástrojov. Svet je ale plný vedcov, ktorí sa podobnou súpravou nadchlo do takej miery, že sa neskôr rozhodli študovať niektorý z odborov chémie a prispeli k pokroku ľudstva.
1.Existujú dva typy látok, ktoré bojujú medzi sebou - kyseliny a zásady a ty si z lakmusového prášku pripravíš acidobázický indikátor, ktorý ti na základe zmeny farby roztoku pomôže sledovať priebeh chemickej reakcie a zistiť prítomnosť zásad alebo kyselín.
Určite poznáš denne spomínaný Oxid uhličitý, čo je atmosférický plyn tvorený dvoma atómami kyslíka a jedným atómom uhlíka. Je to bezfarebný, nehorľavý, málo reaktívny plyn, produkt biologických procesov, napríklad dýchania a kvasenia a tiež produkt horenia zlúčenín uhlíka vo vzduchu. A je ťažší než vzduch. To je veľmi dôležité, pretože ti to umožní vykonať sériu pokusov a prítomnosť tohto plynu spoľahlivo detekovať. Napríklad aj pomocou hydroxidu vápenatého, silnej zásady, ktorá je súčasťou tejto stavebnice.
No a v prvej časti sa tiež zoznámiš s podstatou tajných atramentov.
2.Celá druhá časť je venovaná analytickej metóde, ktorá sa nazýva Papierová chromatografia. Používa sa na separáciu a identifikáciu zložiek kvapalných zmesí a roztokov.
Zložky zmesí látok putujú na papieri alebo inom absorpčnom materiáli na rôzne vzdialenosti a sú zaznamenané a dokumentované detekčnými prostriedkami ako farebné škvrny. Takýto záznam sa nazýva chromatogram.
3.Chémia a fyzika - aký je rozdiel medzi týmito dvoma vedami? Zoberme si napríklad vzduch.
Chémia sa zaoberá materiálnym zložením vzduchu. Je vzduch jednoduchou alebo zloženou látkou? Aké vlastnosti má vzduch a aké vlastnosti majú jeho komponenty? Napríklad z hľadiska horľavosti, vhodnosti na dýchanie, vplyvu na klímu?
Fyzik sa zaoberá otázkou, ako sa určité množstvo vzduchu - napríklad päť litrov - chová za meniacich sa podmienok: napríklad pri meniacom sa tlaku alebo teplote.
Fyziku a chémiu nemôžeme oddeľovať. Chemik musí vedieť o účinkoch tlaku vzduchu, ak chce produkovať a zbierať plyny. Chemik je konfrontovaný s povrchovým napätím vody, ak vyvíja prostriedky na elimináciu tohto rušivého efektu pri praní oblečenia. V tejto časti urobíš skvelé experimenty, ktoré pôsobia ako mágia, ale pritom to je len veda.
Táto súprava vyhovuje európskej bezpečnostnej norme EN 71-4, v ktorej sú stanovené bezpečnostné požiadavky pre súpravy chemických experimentov. Norma obsahuje požiadavky pre výrobcu, zakazuje použitie zvlášť nebezpečných látok a vyžaduje od výrobcu, aby starostlivo informoval rodičov alebo dospelých dozerajúcich o možných nebezpečenstvách a požiadal ich, aby sprevádzali svoje deti v ich záľube.