By Patrik Hyll on streda, 10. jún 2015
Category: Nezaradené

Ludwig Boltzmann

Aj veda a vedci dokážu byť nebezpečný. Presvedčil sa o tom aj tento vedec, ktorý predstihol svoju dobu, a tak si svoj významný objav nedokázal vychutnať. Stačilo by mu iba pár rokov a teraz by bol veľmi známy. 

Ludwig Boltzmann sa narodil 20. februáravo 1844 vo Viedeni a zomrel  5.septembra  1906 v Terste, v Taliansku.

Študoval fyziku na univerzite vo Viedni, Heidelbergu a vBerlíne. Už ako 25-ročný sa stal profesorom matematickejfyziky. Bol to významný vedec, ktorý založil štatistickú fyziku. Poznal ho aj Darwin, ktorý ho obdivoval, pretože mu pomohol rozšíriť jeho teóriu vývinu.

Sformuloval Boltzamannovo rozdelenie, ktoré umožňuje spočítať rozdelenie molekúl plynu, ktoré sa stalo dôležitou súčasťou termodynamických výpočtov. Roku 187 pripojil Bolzmannovu konštantu Jeho slávna rovnica opisuje schopnosť každého plynu zaujať po čase stav rovnomerne rozdelenej energie. To taktiež znamená, že plyn sa vo vzduch rovnomerne šíri. Ak by sme sa navoňali a postavili do rohu miestnosti, náš parfum by bol cítiť aj v ďaľšom v roku miestnosti. Dôležitou otázkou,ktorú si Ludvig položil bolo, pomocou čoho sa prenesie vôňa parfumu cez celú miestnosť? Bolzmann tvrdil že vo vzduch, tak ako aj vo všetkých látkach vo všetkých skupenstvách sa nachádzajú atómy. Avšak v tej dobe bol atóm nepoznaný. Vedci, ktorým Ludwig predstavil svoj zákon si z neho uťahovali a kedže zákon bol vytvorený čisto na teórií nemal sa ako obhajovať. Vyčítal si svoj neúspech a na konci života sa stiahol, býval iba doma a trpel depresiami. Postupne začal slepnúť a trápila ho aj silná astma. V roku 1906 sa v Trieste obesil. Je pochovaný vo Viedni.  

V jeho živote, alebo po živote bolo najviac provokujúce, že niečo okolo roka po smrti Albert Einstein vyjadril že atómy existujú a vedci v to začali veriť. V roku 1913 už bol skonštruovaný kompletný model atóma a vedci už neverili, ale vedeli. 

Kebyže tento obrovský génius žije niekoľko rokov neskôr možno by aj vyhral Nobelovu cenu. 

Leave Comments