KRIMINALITA
Kriminalita je súhrn trestnej činnosti v určitej oblasti za určité obdobie. Kriminalita je súhrn trestných činov, ktoré spáchali, či už úmyselne, alebo z nedbanlivosti trestnoprávne zodpovední jedinci na istom mieste a za isté obdobie (v štáte spravidla za rok).
Kriminalita je druh neprípustného správania, za ktoré sú prideľované sankcie trestným zákonníkom. Zločin sprevádza človeka už veľmi dlhú dobu. Od nepamäti páchal človek veci, ktoré boli proti určitým morálnym zásadám i v dobách, kedy zákony neexistovali.
Vývoj kriminality naznačuje, že je a bude sprievodným fenoménom ľudskej spoločnosti vždy. Vymedzenie zločinu a trestu sa historicky vyvíjalo. Zo začiatku boli kritériami pre ich vymedzenie etické a náboženské normy (ako napríklad desatoro božích prikázaní - kresťanstvo a podobné).
Pri vymedzení kriminality sa môžeme stretnúť s 3 spôsobmi:
- Sociálno-etické: opiera sa o mravné zásady bežného života, ktoré si stanovili ľudia. Toto vymedzenie sa najčastejšie vyskytuje vo verejnej mienke a v bežnom vedomí (príkazy, zákazy, nariadenia).
- Normatívne: najčastejšie akceptované chápanie kriminality, vymedzené platným trestným právom. Každá krajina má vlastný trestný kódex. Ten však nezohľadňuje také druhy správania, ktoré patria medzi predpolia kriminality (prostitúcia, alkoholizmus, drogové závislosti...)
- Sociologické: takzvaná trestná činnosť mládeže.
KATEGÓRIE KRIMINALITY
- majetková kriminalita
- násilná kriminalita
- hospodárska kriminalita
- drogová kriminalita
- organizovaná kriminalita
- osobitná kriminalita
- majetková kriminalita: vlámanie a ostatné krádeže.
- násilná kriminalita: znásilnenie, lúpež, ublíženie na zdraví a mnohé ďalšie.
- hospodárska kriminalita: nezaplatenie dane, podnikanie bez oprávnenia a ďalšie.
- drogová kriminalita: obchodovanie s drogami, výroba drog, pestovanie týchto návykových látok, užívanie drog a ďalšie trestné činy s týmto spojené.
- organizovaná kriminalita: ja osobne tento pojem chápem, ako druh kriminality, ktorá je vopred naplánovaná, pričom všetci páchatelia sú si plne vedomí, že sa dopúšťajú trestného činu (napríklad organizovaná lúpež a podobné).
- osobitná kriminalita: je kriminalita páchaná v inštitúciách štátnej moci v armáde, polícií, justícií, kriminalita politických elít, ústavných činiteľov, a iných vplyvných osôb.
KRIMINOLÓGIA
Kriminológia študuje kriminalitu ako sociálno-patologický jav, stav, dynamiku a príčiny kriminality, osobnosť páchateľa a prevenciu zločinnosti.
Mnoho spoločných aspektov má kriminalistika s odvetvím kriminológie s viktimológiou. Keď sa zaoberáme kriminalitou, je potrebné vyzdvihnúť potrebu a dôležitosť trestného práva, správneho práva, prírodných a technických vied. Potrebné sú poznatky forenzných disciplín- súdne lekárstvo, s. psychiatria, s. sexuológia a tak ďalej.
PREVENCIA KRIMINALITY
Patria tu:
- Prevencia prostredníctvom opatrení, trestného práva a ďalších, ktoré sú založené na odstrašujúcich dôsledkoch páchania trestných činov.
- Prevencia prostredníctvom osobitných preventívnych činností, ktoré majú charakter mimotrestných opatrení.
Sociálna prevencia: je všeobecnou prevenciou všetkých sociálno-patologických javov. Je súčasťou sociálnej politiky a jej podstatou je vytváranie priaznivých spoločenských podmienok v oblasti ekologickej, sociálnej, kultúrnej, výchovno-vzdelávacej, v oblasti zamestnanosti, a mnohých ďalších. Pri sociálnej prevencii ide teda o vytváranie takých podmienok, aby sa človek nestal páchateľom trestného činu, alebo aby v páchaní trestnej činnosti nepokračoval. Snažia sa ho teda od trestných činov držať ďalej a tak zabrániť zvyšovaniu kriminality.
Situačná prevencia: Je špecificky orientovaná na kriminalitu, na ochranu verejného poriadku, bezpečnosti, zdravia, života a majetku občanov. Jej prínosom je, že na jednej strane sťažuje páchateľovi spáchať trestný čin, alebo iný delikt, na druhej strane zvyšuje pravdepodobnosť odhalenia reálneho páchateľa
Vychádza z poznania, že určité druhy kriminality sa objavujú v určitom čase, na určitých miestach, za určitých okolností a tak pomocou plánovania môžu predísť páchaniu kriminality.
Prevencia viktímacie: tá sleduje, aby sa človek nestal obeťou trestného činu.
Zahrňuje prípravu ľudí na osvojenie si a uplatnenie preventívnych opatrení, ktorými by mohli znížiť riziko svojho ohrozenia kriminalitou (napríklad ako sa správať keď by vás chceli uniesť, nadrogovať alebo niečo podobné (napríklad, že keď ste na nejakej diskotéke, tak by ste nemali nechávať svoje pitie len tak niekde na pulte, zatiaľ čo idete napríklad na wc. Je totiž pravdepodobné, že by vám doň niekto niečo nasypal (omamné látky), a tak by ste sa dostali do problémov)).
ŠTATISTIKY KRIMINALITY V SLOVENSKEJ REPUBLIKE.
Trestné činy za rok 2014.
KRIMINALITA VO VAŠOM OKOLÍ.
Koľko trestných činov zistili.
Porovnanie absolútnych počtov zistených trestných činov v okresoch za prvý štvrťrok 2013.
Trestné činy celkovo.
Košice (celé mesto) 1506
Trnava+ Piešťany+ Hlohovec 1167
Bratislava II 1066
Žilina + Bytča 860
Nitra + Zlaté Moravce 774
Prešov + Sabinov + Levoča 717
Bratislava V 696
Poprad 637
Bratislava I 628
Spišská Nová Ves + Gelnica 597
Michalovce + Sobrance 587
Bratislava III 568
Trenčín + Ilava 552
Košice – okolie 519
Banská Bystrica 512
Martin + Turčianske Teplice 504
Trebišov 496
Galanta 474
Dunajská Streda 455
Nové Zámky 453
Prievidza 447
Malacky 426
Levice 421
Lučenec 419
Bratislava IV 407
Senec 404
Čadca + Kysucké Nové Mesto 397
Liptovský Mikuláš 393
Zvolen 365
Považská Bystrica + Púchov 362
Medzilaborce 351
Rimavská Sobota 350
Komárno 346
Rožňava 320
Brezno 316
Námestovo 290
Ružomberok 289
Topoľčany 277
Vranov nad Topľou 266
Senica 265
Myjava 263
Pezinok 252
Bardejov 245
Kežmarok 243
Stará Ľubovňa 228
Skalica 201
Žiar nad Hronom 194
Revúca 189
Partizánske 184
Veľký Krtíš 183
Svidník + Stropkov 169
Šaľa 156
Bánovce nad Bebravou 129
Krupina 112
Poltár 73
Detva 73
Žarnovica 69
Banská Štiavnica 59
Ďakujem, že ste si prečítali môj článok. Dúfam, že sa vám páčil a že ste sa niečo nové naučili.
Prajem pekný zvyšok dňa :)