A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335
Technická stavebnica  Kosmos - Slnečná energia (kopia)

Technická stavebnica Kosmos - Slnečná energia (kopia)

39 €
Kúp a získaš 39 bodov ( 2 €)
8 ks na sklade


 

 

Preskúmaj energiu slnka

Energia slnka je zdrojom všetkej energie na Zemi. Len za jednu hodinu Slnko vyžiari na Zem viac energie ako celé ľudstvo spotrebuje za jeden rok.  Na Zemi sa táto energia premieňa do mnohých podôb. Z časti zohrieva všetko čo sa nachádza na zemskom povrchu, sčasti sa mení na mechanickú energiu a takto dáva silu vetru alebo morským prúdom a taktiež sa mení na energiu chemických reakcií, ktoré prebiehajú vo všetkých organizmoch a to umožňuje život na našej planéte. Samozrejme, že slnko stojí aj za vznikom fosílnych palív, kedže tie vznikali rozkladom rastlinných a živočíšnych zvyškov.

Postav 6 modelov a pozoruj zákony fyziky

Z viac ako 170 častí postavíš 6 modelov, ktoré budú poháňané energiou slnka. Zoznámiš sa s fotovoltaickým článkom, elektromotorom aj mechanickými prevodmi a spoznáš ako tieto prvky dokážu uviesť stroje do pohybu.

Určené pre mladých vedcov starších ako 8 rokov. 

Čo sa naučíš? 

  • Spoznáš základné zákony mechaniky - Newtonove pohybové zákony.
  • Sponzáš ako sa mechanickými prevodmi prenáša sila.
  • Zoznámiš sa s fotovoltaickým článkom - zariadením, ktoré premieňa slnečnú energiu na elektrickú.
  • Oboznámiš sa s fotoelektrickým javom
  • Budeš používať elektromotor, napájaný energiou zo slnka alebo elektrochemického článku (batérie)

Helikoptéra 

Vrtuľník alebo helikoptéra je motorové rotorové lietadlo  schopné zvisle vzlietnuť a pristáť, vznášať sa na mieste a lietať dozadu i nabok. Prvý zdokumentovaný pilot vrtuľníka na svete bol Paul Cornu, francúzsky vynálezca. Stroj zhotovil sám a prevažne z častí bicykla. Dňa 13. novembra 1907 sa posadil za riadenie a vzniesol sa na 20 sekúnd do výšky 30 centimetrov. Pri ďalších pokusoch sa mu podarilo dosiahnuť závratnú výšku 2 metre.

Náš vrtulník je samozrejme napájaný z fotovoltaického článku.

 

 

 Elektrický rušeň

 

Parný rušeň je rušeň poháňaný parou. Bol to dominantný druh rušňa na železnici od polovice 19. storočia do polovice 20. storočia. Prvý parný rušeň patentoval škótsky vynálezca James Watt v roku 1784. V roku 1829, George Stephenson, anglický inžinier známy ako otec železníc navrhol parný rušeň Rocket, ktorý, plne obsadený cestujúcimi, dosiahol rýchlosť 39 km / h a prvý krát v histórii predbehol koňa. 

Náš rušeň je poháňaný elektrickou energiou z fotovoltaického článku.


Vrtuľové lietadlo

 

Vieš ako funguje lietadlo? Skús sa pozrieť na článok: "Prečo lietadlo lieta, aj keď je ťažké?".

Tu len uvedieme, že lietadlo potrebuje hnaciu jednotku, ktorá dodáva lietadlu energiu potrebnú na prekonanie odporu vzduchu a na získanie doprednej rýchlosti. 

Naša hnacia jednotka bude elektromotor, napájaný energiou z fotovoltaického článku.

Vedel si, že prvý let uskutočnili bratia Wrightovci, dňa 17. decembra 1903?  Let bol dlhý 39 metrov, trval 12 sekúnd a bol zachytený na ich najznámejšej fotografii.

 

 

 

Čo je to fotovoltaický článok

 

 

Je to zariadenie, ktoré premieňa slnečnú energiu priamo na elektrickú. Tieto články sa nachádzajú napr. v kalkulačkách alebo hodinkách. Podstatou celej premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu je vnútorný fotoelektrický jav.  Svetlo (fotóny), ktoré dopadá na fotočlánok (polovodičový materiál) vytvára odovzdaním svojej energie elektróny, ktoré svojim pohybom vytvárajú elektrický prúd.

Tento princíp ťa bude sprevádzať celou stavebnicou.

Zoznám sa s funkciou elektrického motora

Elektromotor je elektrické zariadenie premieňajúce elektrický prúd na mechanický pohyb – rotačný pohyb v našom prípade. Sústavou prevodov (ozubené kolesá, reťaze) presunieme tento pohyb ku kolesám nášho vozidla.

Opačným zariadením ku elektromotoru je zariadenie premieňajúce mechanický pohyb na elektrickú energiu – dynamo a alternátor. Konštrukčne sú si elektromotory a dynamá veľmi podobné. Elektromotor, ktorý je dodaný v stavebnici, môže byť použítý oboma spôsobmi.