Táto elektronická zábavná vecička sa skladá zo svetelného snímača, kondenzátora, integrovaného obvodu a odporových komponentov. Svetelný snímač registruje množstvo dopadajúceho svetla. Čím viac svetla, tým vyšší zvuk. Kondenzátor uchová prúd (z batérie) a znova sa vybíja, je to podobné ako u batérie. Svetelný snímač určuje, ako rýchlo to má kondenzátor urobiť. Nabíjanie a vybíjanie kondenzátora je kontrolované integrovaným obvodom, ktorý tu funguje ako časovač. Ak budeš chcieť použiť toto zariadenie v tme, budeš počuť rýchly prerušovaný zvuk - rýchle klikanie. To je kontrolny signál časovača. Na svetle je tento zvuk tak rýchly, že zvuk je spojitý. Odporové súčiastky kontrolujú, že v žiadnej oblasti nie je priveľa alebo primálo prúdu.
Celé zariadenie si musíš zostaviť sám, ale nie je potrebné žiadne spájkovanie, stači skrutkovač.
Potom už stačí vyskúšať rôzne svetelné podmienky, najlepšie v škole.
Náš elektronický hudobný nástroj je založený na podobnej funkcii ako hudobný nástroj Theremin.
Je to predchodca elektronických hudobných nástrojov, vydávajúci tóny bez toho, aby bolo potrebné sa ho dotýkať. Theremin vynašiel v roku 1919 Lev Sergejevič Termen, známy tiež ako Léon Theremin. Prístroj funguje podľa princípu rádiových interferencií. Hráč ovláda zvuk tým, že pohybuje rukami v blízkosti dvoch antén. Pravá kontroluje výšku tónu, ľavá modeluje silu a hudobný výraz.
Theremin, ktorý reaguje na svetlo je označovaný termínom Foto-theremin.
V slovenskom návode si prečítaš podrobnosti o tranzistoroch, fototranzistoroch, reproduktoroch a integrovaných obvodoch.