Postav si auto,do ktorého nebudeš tankovať benzín, ale slanú vodu. Na jedno natankovanie bude tvoje auto budúcnosti fungovať až 15 minút. Auto sa uvádza do pohybu aktiváciou palivových článkov slanou vodou. Ak chceš vozidlo zaparkovať, stačí vybrať palivový článok, opláchnuť ho čistou vodou a vysušiť.
1. Zoznámiš sa a alternatívnym pohonom budúcnosti. Princíp tohto pohonu spočíva v chemickej reakcii medzi uhlíkom a horčíkom prostredníctvom pridanej slanej vody. Energia vznikajúca pri tejto elektrolýze je použitá na pohon autíčka.
2. Uvidíš a pochopíš ako pracuje piestový motor a ako sa opakovaný posuvný pohyb piesta nadol a nahor premieňa na otáčavý pohyb kľukového hriadeľa.
3. Spoznáš základné ozubené prevody.
POZOR! Auto je potrebné v pote tváre postaviť z dodaných dielov. Lenivci, ruky preč!
Všetky látky sa skladajú z malých čiastočiek - atómov. Atómy sa skladajú z ešte menších čiastočiek - protónov, neutrónov a elektrónov. V strede atómu sedia, ako krepé, protóny a neutróny a okolo nich krúžia elektróny. Keď sa niektoré elektróny presunú do iného atómu, prázdne miesto, ktoré po nich zostane, ihneď zaplnia elektróny od iného atómu. Toto sa deje v celej látke, napr. medenom drôte. Elektróny sa neustále pohybujú - elektrický prúd tečie. Čím viac sa ich pohybuje, tým viac elektriny vzniká. Ako elektróny prinútiť k pohybu? Magnetom. Stačí ak medeným drôtom pohybujeme v blízkosti magnetu (v magnetickom poli), elektróny sa dajú do pohybu.
Zdroj napätia (napr. elektrochemický článok - batéria) má vždy dva póly. Plusový (+) a mínusový pól (-). Na plusovom póle sa nachádza veľmi málo elektrónov, na mínusovom veľmi veľa. Tento rozdiel množstva elektrónov sa nazýva elektrické napätie. Keď na batériu napojíme žiarovku, tak elektróny, ktorá sa tlačili na jednom póle, majú voľnú cestu cez vlákno žiarovky na druhý pól, kde nie je tlačenica a obvodom tečie elektický prúd. Ale len taký veľký, aký prepustí vlákno žiarovky - to je elektrický odpor.
To sú také, ktoré sa obnovujú v priebehu ich využívania, nikdy sa teda nespotrebujú. Konkrétne sa jedná o slnečné žiarenie a z toho odvodenú veternú energiu a vodnú energiu, ďalej o energiu prílivu, geotermálnu energiu, biomasu atď.
Existuje výskumný prototyp auta poháňaného slanou vodou. Auto sa volá Nanoflowcell Quant e-Sportlimousine a mohli ho vidieť už návštevníci autosalónu v Ženeve.Technológia nanoflowcell ponúka päťkrát vyššiu kapacitu ako ostatné, v súčasnosti používané, batérie, a tak má Quant dojazd až 600 km na jedno nabitie. Keď sa energia v roztoku elektrolytov vyčerpá, treba len vymeniť kvapalinu, časovo porovnateľný proces s tankovaním benzínu. Kapacita batérie, použitej v tomto aute, nie je postupne znižovaná pamäťovým efektom. Quant má pod kapotou 912 koní, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy a maximálnu rýchlosť 380 km/h. Proces homologizácie by mal byť dokončený v roku 2015 alebo 2016. Vitaj v budúcnosti.