Názov je odvodený od latinského slova "phasma", ktoré znamená "duch" alebo "prízrak". de takmer vždy o nočné živočíchy, ktoré sú cez deň nehybné a spoliehajú na svoje ochranné maskovanie.
S touto jedinečnou sadou zažiješ celý životný cyklus pakobylky indickej.
Pomocou priloženého certifikátu si objednáš ZADARMO vajíčka a môžeš začať. Objednávku pre zaslanie vajíčok je možné zadať cez internet alebo poštou. 8-15 vajíčok pakobylky indickej ti príde domov v termíne, ktorý si vyberieš.
Pakobylky často vyzerajú ako prútik alebo vetvička, alebo majú robustnú stavbu tela napodobujúcu vzhľad kôry alebo listu. Toto maskovanie je často ešte doplnené neobvyklým spôsobom pohybu, takže to vyzerá, ako by hmyz povieval vo vetre.
Pakobylky sa živia čerstvými listami. Niektoré druhy sú špecializované na jeden určitý druh rastliny, iné však majú väčší výber. V zajatí vyžadujú kŕmenie listami ostružín, malín, ruží, vtáčieho zobu, sliviek alebo, ktorý nájdeme aj v zime. Je nutné zabezpečiť im vždy dostatok zelenej potravy, inak môže dochádzať ku kanibalizmu a sebapoškodzovaniu.
Samice dorastajú do dĺžky asi 6-9cm, samec 5-6 cm. Samica je väčšia a robustnejšia. Pakobylke vyhovuje suché prostredie s izbovou teplotou. Chov tejto pakobylky je veľmi jednoduchý a tak je odporúčaný aj pre úplných začiatočníkov.
Otázka: Ako získam vajíčka?
Odpoveď: Pomocou kódu z certifikátu, ktorý je súčasťou zakúpenej sady. Návod na použitie certifikátu je v slovenskom návode.
Otázka: Ako vyzerajú vajíčka pakobylky?
Odpoveď: Vajíčka sú veľké asi 2mm, majú oválny tvar, hnedo-šedú farbu a malú "zátku".
Otázka: Kedy mi vajíčka prídu?
Odpoveď: Po registrácii kódu z certifikátu a získanie potvrdzovacieho emailu to trvá 3-10 dní. Vajíčka prídu v špeciálnej zásielke. Pozor - zásielka môže prísť priamo do schránky aj bez upozornenia poštového doručovateľa, preto v sledovanom období kontrolujte poštovú schránku.
Otázka: Odkiaľ sa vajíčka posielajú?
Odpoveď: Vajíčka pochádzajú z hmyzej farmy firmy Insect Lore vo Veľkej Británii, ktorá odosiela zásielky s vajíčkami niekoľkokrát týždenne letecky do celej Európy.
Otázka: Môže sa vajíčkam po ceste niečo stať?
Odpoveď: Vajíčka pakobyliek sa prepravujú v malom plastovom puzdre a fyzicky sa im nemôže nič stať.
Otázka: Môže im ublížiť veľké teplo alebo mráz pri preprave?
Odpoveď: Vajíčka sú expedované celoročne, pretože im nevadia krátkodobé teplotné výkyvy. Liahnutie je samozrejme možné iba v domácom / terárijnom prostredí pri izbovej teplote.
Otázka: Ako spoznám, kedy sa pakobilky vyliahnu?
Odpoveď: Na sprievodnom liste z farmy je uvedený dátum predpokladaného vyliahnutia. Tento dátum je veľmi orientačný. Obvykle ale očakávajte liahnutie prakticky kedykoľvek až do cca 8.týdňov od prijatia vajíčok. Najlepšie je položiť vajíčka na biely papier / obrúsok, na ktorom budú nakreslené (a očíslované) kružnice a vajíčka umiestnite do týchto kružníc. Keď sa potom niektorá pakobylka vyliahne, bude kružnica prázdna a viete, že je potrebné dať do sieťky kŕmenie.
Otázka: Je izbová teplota a vlhkosť dôležitá?
Odpoveď: Áno, pakobylky majú radšej vlhkejšie a teplejšie prostredie, ale tento druh nie je náročný. V dospelosti im stačí bežné izbové podmienky, ale pre liahnutie je lepšie udržiavať teplotu nad 22 ° C a zvýšenú vlhkosť. Vlhkosť v teráriu môžete zvýšiť napr. miskou naplnenou vodou a zakrytou napr. pančuchou. Misku dajte priamo do terária, voda sa bude postupne odparovať, bude zvyšovať vlhkosť v najbližšom okolí a pakobylky sa pritom nemôžu vo vode utopiť.
Otázka: Koľko pakobyliek sa vyliahne?
Odpoveď: Zásielka obsahuje cca 8-15 vajíčok pakobyliek. Nie všetky sú životaschopné a nie všetky prežijú po vyliahnutí. Záleží na podmienkach, ktoré pakobylkám pripravíte. Je nutné udržiavať aspoň minimálnu vlhkosť pomocou vodného rozprašovača. Pozor, vody nesmie byť príliš!
Otázka: Ako veľké sú po vyliahnutí?
Odpoveď: 5-10mm a tenké ako vlas. V sieťke je ich v tomto momente veľmi náročné pozorovať.
Otázka: Čím ich mám kŕmiť?
Odpoveď: Kŕmenie je popísané v návode. Najlepšie je obstarať si brečtan v kvetináči a spočiatku dávať do sieťky jednotlivé listy. Až trochu vyrastú, môžete si zaobstarať dva kvetináče brečtanu a striedavo ich nechávať v sieťke, aby stihli dorastať.
Otázka: Potrebuje pakobylka vodu?
Odpoveď: V zásade nepotrebuje, tekutiny si berie z listov, ktoré ožiera. Keď vodu, tak pramenitú (nie z kohútika) a veľmi malé množstvo. Pakobylky by sa vo väčšej nádobke mohli aj utopiť! Veľakrát stačí pravidelné rosenie vodným rozprašovačom.
Otázka: Ako veľká bude dospelá pakobylka?
Odpoveď: Za 3-4 mesiace narastie až 5-10cm.
Otázka: Môžem zobrať pakobylku do ruky?
Odpoveď: Kým nemá pakobylka aspoň 3cm, tak ju vôbec do ruky neberte. Potom buďte veľmi opatrní. Nie že by vám ona ublížila, ale skôr vy jej. Je to veľmi krehký hmyz, ktorý sa dokáže pevne držať. Keď nebudete opatrní, tak jej môžete odtrhnúť nohu alebo inak ublížiť. To potom v podstate znamená jej skoré uhynutie. Inak je pakobylka veľmi roztomilé stvorenie a pri kontakte s rukou nijako neublíži.
Otázka: Môže klásť vajíčka?
Odpoveď: Áno môže a je nutné udržiavať pakobylku v sieťke po celú dobu. Vajíčka v podobe čiernych guličiek (pozor, nezamieňajte s trusom) je možné skladovať v mrazničke alebo ich môžete dať svojmu kamarátovi.
Otázka: Môžem pakobylku pustiť do prírody?
Odpoveď: Rozhodne NIE. Pakobylka nie je hmyz obvyklý v našej oblasti a je možné ju chovať iba v terárijnom chove.