Prejdi týchto 12 aktivít a spoznaj ako pracuje ľudské telo.
Tvojou prvou úlohou bude zostaviť model ľudského tela, aby si sa zoznámil s anatómiou. Jednotlivé orgány postupne povkladáš do priehľadného tela a model upevníš na stojan, aby si ho mal neustále na očiach.
Pri dýchaní je do nich podtlakom nasávaný vzduch. Fyzika ťa neminie ani ako budúceho lekára. Tento podtlak je vytváraný zväčšovaním objemu hrudníka, čo zabezpečujú medzirebrové svaly a bránica. Tento princíp si vlastnoručne vyskúšaš prostredníctvom pomôcok, ktoré nájdeš v stavebnici.
Počul si už o fonendoskope? Práve takýto prístroj si doma zostrojíš. Fonendoskop môže použiť nielen na odpočúvanie činnosti tvojho srdiečka, ale môžeš tiež zachytiť prácu tvojich čriev (peristaltiky), zvuky tvojich kĺbov alebo prácu pľúc.
Je to dvojvláknová špirálovito stočená molekula. Jej tvar sa dá prirovnať k mnohokrát poskrucanému rebríku. Ty jej model postavíš a dozvieš sa čo to je.
Aké dôležité sú, zistíme, keď o ne prídeme. Cez pokazený chrup sa do nášho tela môžu dostať rôzne baktérie a napáchať tam veľa škôd. Ako to vlastne vo vnútri zubu vyzerá.
Oko je zmyslový orgán, ktorý prenáša obraz do mozgu. Oko nie je obyčajný objektív ľudského tela. Aby sme rozumeli tomu, čo vidíme, potrebujeme mozog. Presvedčíš sa o tom v úlohe č.7, pri optických ilúziách.
Keď si oči a mozog nerozumejú, tak vznikne očný klam. Ten spočíva v mätúcom alebo nesprávnom vnímaní nejakého obrázku človekom. Obraz vnímaný okom interpretuje mozog inak, ako zodpovedá realite. Vyskúšaj.
Zistiť to, nemusí byť vôbec také ľahké. Stačí malý trik a skúmaný objekt nebude schopný identifikovať žiadnu chuť.
V tomto pokuse budeš preskúmaš vlastný čuch. Čuch nás informuje o kvalite a čistote vzduchu a akosti potravy. Hoci človek má slabo vyvinutý čuch, dokáže čuchom zistiť aj stopy aromatických alebo páchnucich látok, ktoré sa nedajú chemicky zistiť. Preskúmaj schopnosti tvojho čuchu.
Prečo potrebujeme obe uši? Urob tento experiment a zisti to.
V koži sú umiestnené zhluky zmyslových buniek citlivých na vnímanie dotyku, tlaku, chladu, tepla a bolesti. Hmatom sa môže rozpoznávať kvalita povrchu predmetu, ich veľkosť, tvar, konzistencia, smer pohybov. Taký dokonalý je tento zmysel.
Bolesť môžeme cítiť aj keď nedošlo k poškodeniu nášho tela. Stačí mozog trochu zmiasť a bolesť je na svete.