A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   
Labák pre pozorovanie mravcov - mini

Labák pre pozorovanie mravcov - mini

19 €
SKU: MKF
Položka vypredaná! Doba dodania do 10 dní.

Ako to vraj všetko začalo

Určené pre mladých myrmekoĺogov od 6 rokov

Balenie obsahuje

Koncepcia gelového laboratória pre mravce a rastliny bola vyvinutá americkou agentúrou NASA v programoch prieskumu vesmíru, pričom zámerom bolo priniesť kolóniu mravcov do vesmíru a tam študovať správanie hmyzu v podmienkach s nulovou gravitáciou. Tento plán bol aj uskutočnený a to misiou ST-107, ktorej cieľom boli predovšetkým vedecké biologické experimenty v mikrogravitácii. Let sa 1. februára 2003 skončil tragicky, keď počas pokusu o pristátie zahynuli všetci siedmi členovia posádky. Video s gelovým labákom nájdete na stránkach NASA.

 • Priehľadné terárium
 • Ingrediencie pre výrobu gélovej náplne (postup výroby je veľmi jednoduchý)
 • Semienka rastlín
 • Lupu a drevenú tyčku
 • Slovenský návod a úžasný študijný materiál, ktorý z teba urobí myrmekológa
 • A odkiaľ mravce

  Na pomoc pri tvojom laboratórnom pokuse je možné požiadať mravce, ktoré bežne nájdeš na záhrade, prípadne sa vyskytujú v niektorých domácnostiach.

  Na zbieranie mravcov doporučujeme doprovod dospelej osoby, gumové rukavice, lyžičku a malú uzavierateľnú nádobu. Presný návod ako nasadiť 15-20 mravcov do ich nového domova nájdeš v návode, ktorý je súčasťou balenia.

  Spoznaj ich

  Mravce sú jednou z najúspešnejších skupín hmyzu v živočíšnej ríši. Mravce sú sociálny hmyz, čo znamená, že nežijú samotársky, ale v dobre organizovaných kolóniách v postavených hniezdach, ktoré nazývame mravenisko.

  Spoločenstvo mravcov je ako jedna veľká rodina, v ktorej má každý svoje úlohy. Do veľkej rodiny mravcov patria robotnice, trúdy, a jedna alebo viac kráľovien. Robotnice sa starajú o vajíčka, larvy a kukly a tiež o kráľovnú. Okrem toho zbierajú semená kvetov, uhynuté živočíchy a bránia mravenisko pred nepriateľom.Trúdy a kráľovné sú schopné rozmnožovania a sú zodpovedné za udržanie mravčej rodiny.

  Je ich veľa

  Podľa odhadov sa hmotnosť všetkých mravcov na Zemi rovná súčtu hmotností všetkých jej ľudí.

  Veľa jedia

  Za jeden deň je celé mravenisko schopné skonzumovať asi 1 kg hmyzu, najmä ich lariev.

  Sú silní

  Mravce dokážu zdvihnúť 50 násobok svojej hmotnosti. Ak by sme sa v sile chceli vyrovnať mravcovi, museli by sme zdvihnúť naraz tri autá.

  Lesné mraveniská sú chránené

  Mravce lesné plnia v lese dôležitú funkciu. Svojou činnosťou skvalitňujú pôdu a zvyšujú jej produktivitu, sú aj významným regulátorom škodlivého hmyzu.

  Robotnice svojimi neustálymi stavebnými úpravami mraveniska premiestňujú a premiešavajú veľké množstvá zeminy a organického materiálu a to aj do značnej hĺbky pod povrchom.Tým prispievajú k zlepšeniu prevzdušnenia pôdy, rozvoju pôdnej fauny a udržiavaniu priaznivého vodného režimu v pôde, čím zvyšujú jej úrodnosť.

  Rovnako prenášaním semien mnohých druhov rastlín napomáhajú ich ďalšiemu šíreniu, zvyšovaniu stability porastov a rozvoju rôznorodosti lesa.. .

  Okrem toho spestrujú jedálniček pre ostatné živočíchy, ktoré sa nimi živia alebo kŕmia svoje mláďatá. Ide hlavne o spevavce, obojživelníky a plazy, ale aj pre medvede, jazvece, líšky a podobne.

  Ako ďalej

  Smutnou pravdou je, že všetky mravce (robotnice) bez kráľovnej po čase prestanú mať dôvod budovať chodby v tvojom mravenisku a uhynú. Existuje však skupina chovateľov, koníčkarov, ktorá chová mravce v špeciálnych nádobách nazvaných formikáriá a v nich skúšajú úspešne vychovať kolóniu aj s kráľovnou. Ak ťa pozorovanie mravcov oslovilo a chcel by si skúmať ďalej, pravdepodobne sa staneš jedným z nich a svoje formikárium aj s mravcami si zakúpiš napriklad tu: http://insectarium.cz/

  Správanie mravcov je predmetom pozorovania aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Viac o tejto téme v anglickom jazyku tu.

  Fascinujúce fakty o mravcoch:

  • Malinký mozog mravca obsahuje okolo 250 000 mozgových buniek. S takouto výbavou sa radí k najrozumnejšiemu hmyzu.
  • Niektoré druhy mravcov sú sťahovavé. Sú neustále v pohybe a na jednom mieste väčšinou vydržia iba na krátku chvíľu, kým nevyčerpajú zdroj potravy. Potom si zbalia svoje potravinové zásoby, vajíčka, larvy, kráľovnú a znovu vyrazia ďalej.
  • Mravce sú jediným hmyzom, ktoré sú schopné interaktívneho učenia sa. Vedci zaznamenali prípady, kedy zásobovači viedli svojich „študentov“ k novému zdroju potravy. Nasledovníci získavali vedomosti od svojich vedúcich. Tí boli prekvapivo citliví na tempo učenia nováčikov a boli schopní spomaliť výučbu, ak to ich „študenti“ potrebovali.

  Viac zaujímavých faktov sa dozvieš po otvorení krabice.

  Platby a doprava

  DOBIERKA:
  Tovar zaplatíte pri jeho prevzatí prepravnej spoločnosti, na výdajnom mieste Zásielkovne alebo na pobočke Pošty.
  Za dobierku účtujeme 1€.

  BANKOVÝ PREVOD:
  Klasický prevod z jedného bankového účtu na druhý.  Inštrukcie k platbe budú uvedené  v potvrdení objednávky, ktoré dostanete v emailovej správe. Toto je najpomalší spôsob uskutočnenia úhrady. Skúste zvážiť úhradu bankovým prevodom cez platobnú bránu GoPay, prevod je okamžitý.

  Prostredníctvom tejto platobnej brány môžete zvoliť platbu bankovou kartou, bankovým prevodom alebo bitcoinom. 

  Najznámejší a najrozšírenejší platobný systém, ktorý môže využiť každý majiteľ emailovej adresy.  

  DOPRAVA:

  Najlacnejší spôsob dopravy - 3€. Objednávku si vyzdvihnete na zvolenom výdajnom mieste.

  Tovar bude doručený k Vám domov. Za dopravu zaplatíte 5€.

  Tovar si vyzdvihnete na pobočke Slovenskej pošty podľa Vašej adresy. Za dopravu zaplatíte 5€.