Určené pre mladých myrmekoĺogov od 6 rokov
Koncepcia gelového laboratória pre mravce a rastliny bola vyvinutá americkou agentúrou NASA v programoch prieskumu vesmíru, pričom zámerom bolo priniesť kolóniu mravcov do vesmíru a tam študovať správanie hmyzu v podmienkach s nulovou gravitáciou. Tento plán bol aj uskutočnený a to misiou ST-107, ktorej cieľom boli predovšetkým vedecké biologické experimenty v mikrogravitácii. Let sa 1. februára 2003 skončil tragicky, keď počas pokusu o pristátie zahynuli všetci siedmi členovia posádky. Video s gelovým labákom nájdete na stránkach NASA.
Na pomoc pri tvojom laboratórnom pokuse je možné požiadať mravce, ktoré bežne nájdeš na záhrade, prípadne sa vyskytujú v niektorých domácnostiach.
Na zbieranie mravcov doporučujeme doprovod dospelej osoby, gumové rukavice, lyžičku a malú uzavierateľnú nádobu. Presný návod ako nasadiť 15-20 mravcov do ich nového domova nájdeš v návode, ktorý je súčasťou balenia.
Mravce sú jednou z najúspešnejších skupín hmyzu v živočíšnej ríši. Mravce sú sociálny hmyz, čo znamená, že nežijú samotársky, ale v dobre organizovaných kolóniách v postavených hniezdach, ktoré nazývame mravenisko.
Spoločenstvo mravcov je ako jedna veľká rodina, v ktorej má každý svoje úlohy. Do veľkej rodiny mravcov patria robotnice, trúdy, a jedna alebo viac kráľovien. Robotnice sa starajú o vajíčka, larvy a kukly a tiež o kráľovnú. Okrem toho zbierajú semená kvetov, uhynuté živočíchy a bránia mravenisko pred nepriateľom.Trúdy a kráľovné sú schopné rozmnožovania a sú zodpovedné za udržanie mravčej rodiny.
Podľa odhadov sa hmotnosť všetkých mravcov na Zemi rovná súčtu hmotností všetkých jej ľudí.
Za jeden deň je celé mravenisko schopné skonzumovať asi 1 kg hmyzu, najmä ich lariev.
Mravce dokážu zdvihnúť 50 násobok svojej hmotnosti. Ak by sme sa v sile chceli vyrovnať mravcovi, museli by sme zdvihnúť naraz tri autá.
Mravce lesné plnia v lese dôležitú funkciu. Svojou činnosťou skvalitňujú pôdu a zvyšujú jej produktivitu, sú aj významným regulátorom škodlivého hmyzu.
Robotnice svojimi neustálymi stavebnými úpravami mraveniska premiestňujú a premiešavajú veľké množstvá zeminy a organického materiálu a to aj do značnej hĺbky pod povrchom.Tým prispievajú k zlepšeniu prevzdušnenia pôdy, rozvoju pôdnej fauny a udržiavaniu priaznivého vodného režimu v pôde, čím zvyšujú jej úrodnosť.
Rovnako prenášaním semien mnohých druhov rastlín napomáhajú ich ďalšiemu šíreniu, zvyšovaniu stability porastov a rozvoju rôznorodosti lesa.. .
Okrem toho spestrujú jedálniček pre ostatné živočíchy, ktoré sa nimi živia alebo kŕmia svoje mláďatá. Ide hlavne o spevavce, obojživelníky a plazy, ale aj pre medvede, jazvece, líšky a podobne.
Smutnou pravdou je, že všetky mravce (robotnice) bez kráľovnej po čase prestanú mať dôvod budovať chodby v tvojom mravenisku a uhynú. Existuje však skupina chovateľov, koníčkarov, ktorá chová mravce v špeciálnych nádobách nazvaných formikáriá a v nich skúšajú úspešne vychovať kolóniu aj s kráľovnou. Ak ťa pozorovanie mravcov oslovilo a chcel by si skúmať ďalej, pravdepodobne sa staneš jedným z nich a svoje formikárium aj s mravcami si zakúpiš napriklad tu: http://insectarium.cz/
Správanie mravcov je predmetom pozorovania aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Viac o tejto téme v anglickom jazyku tu.
Viac zaujímavých faktov sa dozvieš po otvorení krabice.