By Lukáš Janáčik on nedeľa, 08. marec 2015
Category: Biológia

Zaujímavosti o ľuďoch a zvieratách (part 1 - pokračovanie)

Príjem energie (2. časť) :

Mnoho ľudí využíva na Sahare ako dopravný prostriedok ťavy. Ťavy sú v takomto prostredí totiž veľkou výhodou, keďže si berú zásoby potravy so sebou. Kde ich majú? No predsa v hrboch na chrbte. Majú tam uložený svoj tuk, ktorý im vystačí asi na dva týždne. Tuk v hrboch dobre živenej ťavy môže vážiť asi 36 kg. Ťava navyše nie je prieberčivá. Jej prekvapivo tvrdý chrup rozdrví takmer čokoľvek. Následne rozdrvená potrava putuje do troj - komorového žalúdka. Tam sa ale dlho nezdrží --> vráti si ju späť do úst, kde ju opäť prežúva (ťava je totiž prežúvavec).

Keď chce samica tuleňa porodiť, musí najskôr poriadne pribrať. Chce totiž, aby bolo dieťa v bezpečí, a tak ho porodí v útrobách vody pod ľadovcami. Ľadovce sú však až 300 kilometrov od zdroja potravy a navyše mláďa priberá ohromnou rýchlosťou. Cicia totiž tulenie mlieko, ktoré je asi 3 - krát tučnejšie ako to kravské. Za 5 týždňov vykrmovania tak priberie približne 95 kg. Samica za 6 týždňov kojenia schudne o 160 kg.

Zostaneme pri zime. Tučniak cisársky zažíva extrémne náročné obdobie. Za 5 mesiacov sa stihne najesť iba 15 – krát. Prečo? Má totiž na starosti vajíčko, ktoré musí byť v teple a keďže v zľadovatenej krajine nie je z čoho postaviť hniezdo, zahrieva ho on sám. Samci sú pri sebe a bez jedla sú asi 3 mesiace. Čakajú totiž kým sa vráti matka, ktorá je na love. Samec tučniaka cisárskeho vydrží bez jedla a vody 120 dní, no niekedy si dá trochu snehu, aby nebol dehydrovaný. Ohriatie snehu ho však stojí energiu. Za celú zimu tak stratí 45 % z jeho celkovej telesnej váhy.

Jeden Japonec (alebo Číňan (nvm presne)) konzumuje íl. Ten má dostatok minerálov a zbavuje telo toxínov. Zároveň neobsahuje žiadne kalórie a je to najlepšie vstrebateľná forma vápniku. I z toho dôvodu ho využívajú v kozme.

Pravdepodobne viete, že v Afrike je ťažké zohnať potravu. Nie však iba pre ľudí, no i pre mravce. Tie si nemôžu uskladniť tuk ako tuleň, pretože na to nemajú stavané telo. Ako sa majú teda pripraviť? Počas obdobia, keď majú potravu, kúsočky tuku vkladajú do medových mravcov. Tie visia zo stropov a počas obdobia, keď nemajú potravu zásobujú celú kolóniu (približne polovicu roka). Sú to akési prírodné konzervy. Inšpirovali sa nimi aj ľudia, a taktiež vložili jedlo do dnešnej konzervy. Škoda len, že otvárak na konzervy bol vynájdený až o pár rokov neskôr.

Človek plánuje lety na Mars. Problémom však je, že by to trvalo dlho (3 roky). Inšpirovať sa môžeme medveďmi, ktoré sa počas zimy uvedú do stavu hibernácie. Ešte predtým by sme sa však museli podobne ako oni vykŕmiť, aby sme ju vôbec prežili. Medveď sa na zimu pripravuje poctivo.

Cez leto spotrebuje až 65 000 kalórií za deň, čo je 13 kg za týždeň. Počas 7 mesiacov musí (grizly) vy držať bez vody a potravy.

Vedci najnovšie zistili, že 2 enzýmy potrebné pre uvedenie do stavu hibernácie má i človek. Vlastne ich má každý cicavec. Časom by sa teda táto schopnosť mohla priradiť i k tým naším.

Kliešť je asi jeden z najtrpezlivejších živočíchov na našej planéte. Niekedy totiž čaká aj 18 rokov, kým sa prisaje k nejakému jedincovi. Ako dokáže vydržať takú dlhú dobu? Kliešť totiž dokáže pozastaviť metabolizmus. Keď sa však taká príležitosť naskytne, skočí po nej všetkými šiestimi. Keď sa kliešť prisaje, začne vylučovať lepidlo, pretože po chvíli sa niekoľko násobne zväčší. Dokáže vypiť až 600 – krát viac krvi ako sám váži.

Človek svoj metabolizmus pozastaviť nedokáže, no zistilo sa, že ak by sme jedli v menších dávkach, dožili by sme sa vyššieho veku.

To je z môjho článku všetko. Dúfam, že sa vám páčil. Napíšte do komentárov, čo si myslíte o tomto článku, prípadne vám objasním nejaké otázky.

Chcel by som z toho vytvoriť sériu a pokračovať s podobnými (no nie rovnakými) článkami.

Foto:

Koláž z fotografií featured pictures. Použité foto: Image:Georgia_Aquarium_-_Sawshark_Jan_2006.jpg Image:Arowanacele4.jpg en:Image:GreenSeaTurtle-2.jpg Image:Caerulea3_crop.jpg Image:Snail-WA_edit02.jpg Image:Siberischer_tiger_de_edit02.jpg en:Image:Gibraltar_Barbary_Macaque.jpg Image:Araneus_diadematus_(aka).jpg Image:Melanargia_galathea_bottom_MichaD.jpg Image:Tawny_wiki_edit1.jpgImage:Anthidium_September_2007-2.jpg

Súvisiace články

Leave Comments